"Bunlar"ın Lice kırılması

02.07.2013 10:33:45
A+ A-

Gezi olaylarından sonra son günlere damgasını vuran olay şüphesiz ki Lice olayı ve bu olay da ikinci kırılmayı birlikte getirdi.

İlk kırılma noktası Başbakan'ın bizler ve bunlar çıkışıyken ikinci kırılma noktası ise “bunlar”ın kendi arasında Lice olaylarından dolayı bir kırılma yaşanmasına neden oldu Zaten bu kadar fraksiyonun bir arada bulunması da beni umutlandırmıştı ancak bir o kadar da şaşırtmıştı. 

Haftalardır dinlediğimiz benim polisim benim milletim destanlar kahramanlıklar abartmalı devletçi refleksten sonra Lice olaylarında da Başbakan'ın “bunlar” dediği bizlerin içerisinde bulunan yer yer ulusalcı yer yer milliyetçi bir grup benim askerim yapmaz savunma mekanizmalarına devreye soktu tipik bir Kemalist refleksti. Oysa biz JİTEM'i biliyorduk, faili meçhulleri biliyorduk, Mamak, Metris, Diyarbakır zindanlarını biliyorduk! Kısacı Biz biliyorduk bunlar yapmışlardı yaparlardı ve yine yaptılar da. 

Orada bulunanlar halktı dediğimizde örgüt öne sürdü diye savunmalar yaptılar. Oysa Aynı grupla gezi parkı olaylarındayken iktidar, bunlar faiz lobisi darbeci vs dediğinde Biz de hep bir “ağızdan” olmasa da bir tarafımızla gülmüştük birlikte. Ne oldu da şimdi bu kadar inanır oldunuz bu örgütçü terörist yaftalarına? Daha kaç gün oldu bize çapulcu deneli? Velev ki örgüt öne sürdü bu insanları. Neticede sivil değil mi bunlar? Bu insanların üzerine ateş açmayı hangi hukuki norm hangi vicdan hangi ideoloji meşrulaştırır?

Öncelikle bu insanları anlamak gerek. Kimse yapılan eylemlere hak verin bunlar haklıdır diyeceksiniz diye bir dayatma da bulunamaz elbette ki bu eylemlerde fazlasıyla eleştiriye açıktır. Ancak burada önemli olan eylemin içeriği değil eyleme müdahale şeklidir. Bunun adı toplumsal olaydır ve toplumsal olaylara müdahalenin ölçütü olaylara katılanların eylemlerinin haklılığıyla orantılıdır diye bir anlayış yoktur olmamalıdır. Daha birkaç gün önce içişleri bakanlığı genelge yayımladı orada bile önce dağılması için uyarıda bulunulması, sonra su, sonra gaz kullanılması bunların ölçülü bir şekilde kullanılması ve eylemcilere kaçacak bir alan bırakılması yazıldı. İçişleri Bakanlığı'mı ölçtün diyenler açıp Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin Medeni Siyasal Haklar Sözleşmesi'ni bir okusunlar, AİHM'in Türkiye aleyhine verdiği kararlara bir baksınlar. Bu ihlallere yabancı bir ülke değiliz Şimdi Lice’de bunun hangisi yapıldı insanların üzerine ateş açılması bunun neresinde yazıyor. Ve daha düne kadar Taksim'de, Kuğulupark'ta, Atatürk Parkı'nda ve daha nice yerlerde gaz, cop ve su yemiş insanların arkadaşlarımın orada yan yana durduklarımızın bir kısmının Lice olaylarında bir oh çekmesi hazmedilir bir şey değildir. Sorsanız “hepsinin Kürt arkadaşı da vardır”

Bence birileri içindeki ırkçıyı göremiyor ve bir yerde tarafsızlığını yitiriyor. Belki farkında olup da kendilerine bunu ifade etmeye korktuklarından, kendileriyle yüzleşmekten korktuklarından bu kadar öfkeliler kendilerinden olmayanı bu kadar gayrimeşrulaştırıyorlar!

Bir durum da tarafların kim olduğuna göre değil olay ve olgulara bakarak tıpkı Gezi’deki gibi tarafsızca herkesin hareket etmesi mümkün olursa işte o gün barış gelecektir bu topraklara.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.