CHP’de kelle avı

21.04.2014 08:42:50
A+ A-

Parçaladılar kendilerini parçaladılar; CHP için heder ettiler.

Günler boyu, "ne olacak bu CHP'nin hali" diye uzun uzun düşünüp, bütün yanlışlarını bir bir sıraladılar.

Sayfalar dolusu kurtuluş reçeteleri yazdılar CHP için. "Her sabah aç karına birer tane alınacak" dediler.

Yok ağbicim; olmayınca olmuyor yani. Bu CHP'den cacık olmaz. Gördünüz işte.

 

Bu ne fedakarlıktır ki; CHP için kendilerini orta yerden "caart" diye yırtan bu aslan parçaları CHP'li bile değildi aslında. Ve gizli saklı da değil, bunu açık açık yazıyor, söylüyorlardı.

Liberali, İslamcısı, Kürt milliyetçisi kol kola girmiş, CHP için ter döküyor, 'CHP'nin halkla kucaklaşıp, oyunu arttırabilmesi için' kafa patlatıyorlardı.

Sosyal demokrat olmadıkları için, bu konuda turba sıkacak kadar bile bilgileri olmaması aslında normaldi. Lakin "CHP'nin gerçek anlamda sosyal demokrat bir parti olmadığı" konusunda acayip ahkam kesiyorlardı.

Yetenekleri büyük olmasına rağmen, anlattıkları ise iki maddede kolayca özetleyebilecek kadar basitti::

1. CHP Kemalist düşünce ve cumhuriyet değerlerini terk ederek, muhafazakar kesimlerden kopmasına sebep olan ulusalcı kanadı tasfiye etmelidir.

2. CHP'nin çağdaş anlamda ve gerçek bir sosyal demokrat parti olması ve halktan kabul görüp oyunu arttırması buna bağlıdır.

* * *

Aslında kaşarlanmış liberaller aynı şeyleri yıllarca söylemişti.

Fakat her şeyin tazesi makbul. Yıllarca onların duymayan CHP yönetimi, bu genç yetenekleri ise anında işitti.

"İşitti" ifadesi sadece lafın gelişi. Hem büyük bir yandaş medya ağı, hem de toplumun farklı kesimleri tarafından sürekli bir şekilde dövülen CHP'nin, hiçbir şeyi işitecek halinin olmadığını elbet bende biliyorum.

Neyse ki CHP'nin Merkez Yönetim Kurulu, tıpkı bu yetenekler gibi düşünen ve yine tıpkı bu yetenekler gibi liberal, İslamcı, Kürt Milliyetçilerinden oluşan isimler tarafından zaten işgal edilmişti. Hiç şüphe yok ki; aynı şeyleri partili arkadaşlarına onlar da anlatmıştı.

Herkes kendi işini yaparsa işler yolunda gider. Birileri CHP'yi yeniden dizayn ederken, elbette birilerinin de gazete, televizyon ve internet aracılığıyla toplumu dizayn etmesi, parti tabanını böylesi bir ideolojik dönüşüme hazırlaması gerekiyordu.

* * *

Bir delilik hali bu. Çılgınca bir sömürü ve istismar atmosferi.

Eğer bir açıklama getirmezsek, yukarıdaki satırların bile istismar edilebileceğini, toplumun diğer kesimlerini dışlamakla, onları küçük görmek hatta aşağılamakla suçlanabileceğimizi artık biliyoruz.

Elbette her partinin kapısı, toplumun diğer kesimlerine de açık olacak. Hiçbir parti farklı kitleleri dışlamak gibi bir lükse sahip değil. Elbette farklı sesler, o partinin renkleri. Elbette hiç kimseyi ötekileştirmeden tüm toplumun kucaklanması gerekiyor.

Fakat an itibariyle CHP'de yaşanan; partinin renkleri olması gerekenler tarafından parti yönetiminin işgal edilmesidir. İktidar tarafından ötekileştirilen kesimlerin ise, aynı şekilde CHP tarafından da dışlanmaya başlamasıdır.

 

Hatırlayın; Kemalizm'in terk edilerek, ulusalcıların kellelerinin koparılmasını talep edenlerin gerekçesi neydi?..

CHP'yi çağdaş anlamda 'gerçek bir sosyal demokrat parti'ye dönüştürmek.

Öyleyse şu soruya muhakkak cevap verilmelidir; sosyal demokrasinin sembol ismi olarak nitelenebilecek kim varsa, bırakın MYK'na girmeyi, neden milletvekili olarak bile gösterilmemiştir?..

 

Çünkü yaşanan CHP'nin demokratlaşması falan değil; ne CHP, ne ulusalcılık, nede demokratlıkla alakası bile olmayan Truva atlarının partiyi istilasıdır.

CHP'nin önce ulusalcılar ve demokratlar diye ikiye bölünmesi, sonra her ikisinin de kellelerinin kopartılarak aynı çukura atılmasıdır.

 

 

Mustafa YenerYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.