DARBE ve DEVRİM

05.07.2013 13:30:02
A+ A-

DARBE ve DEVRİM

Darbe,en yalın haliyle,askerler  tarafından yapılan ve hükümet değişikliyle sonuçlandırılan eylem biçimi olarak bilinir.Bu "yalın  hal" bile bize,sistemin sistemli olarak beynimizi nasıl ele geçirdiğine dair basit  ve küçük bir örneğini gösterir...

Öncelikle şu soruyu sormak ve cevabını aramak gerekir;darbeler neden yapılır? Amaç  nedir?

Darbenin bir amacı,iktidarı ele geçirip kendi hegomanik düzenini oluşturmak olabilir.Batı dünyasında bunlara dikdatör(lük) deniyor.

Bir diğer amacı ise mevcut düzen içerisinde "balans ayarı" yapmak olabilir.Bu amacı,darbenin ana karakter unsuru olarak görebiliriz.Zira darbenin gerçek  amacı bir sistem değişikliği değil,sistem içinde arızalı unsurların temizlenmesi veya tamir edilmesidir.Darbeler sistem değişikliğine gitmezler,çünkü darbeyi yapanlar da o sisteme dahil olanlardır.Sadece ekonomik ,toplumsal,siyasi vb yapılanmaları  olması gereken biçime çevirirler.Dişli mekanizmasını tamir edip,temizleyip,kurup bir kenara çekilirler.Ülkemizdeki  darbelerin tam karşılığı da bu olmuştur.

Darbelerin amacı,"seçilmiş" hükümeti devirip başka bir hükümeti iş başına getirmek değildir elbet."Seçilmiş" hükümetin yeterince mevcut sisteme uygun hükümet edemediği iddiası ile darbeler yapılır."Seçilmiş" olan zaten önceki darbelerin tüm yapıyı reorganize etmesiyle "seçilmiş"tir. Sistem için esas olan,a veya b kişisi,a veya b partisi(sistem içine dahil olmak kaydıyla) değil,sistemin devamıdır.Bu devamlılığın da uygun koşullarda uygun yapılanmalarla sürdürülmesi istenilen durumdur.Buna uygun zamanlama ve yöntemle müdahalede bulunulur.

Böylelikle egemenin çizdiği dairenin dışına çıkılmamış olunur.Sisteme dahil devletlerin asayiş,ülkenin huzuru vb ile kastettikleri budur zaten.

Peki,egemenin çizdiği dairenin dışına çıkılırsa ne olur?Çıkılmaya teşebbüs edilirse ne olur?

Egemenin çizdiği dairenin dışına çıkmayı hedefleyen anlayışın son ikiyüzyıldırki adına komünizm deniyor.Komünizm,zihniyet olarak egemenin çizdiği dairenin dışına çıkarak,hem geçmiş tarihi hem mevcut yaşanılanı diyalektik olarak analiz etme cesaretini gösterdi.Böylelikle,insanlar üzerindeki egemene ait sis perdesini kaldırarak,sömürünün olmadığı bir dünya düzenini hedefledi ve hedefliyor...

İşte gerçek devrim ancak budur.Devrim,eğer ki sistemi gerçek manada değiştiriyorsa devrimdir,yoksa onun adına burjuva devrimi denir,ki aslında darbenin ta kendisidir.Burjuva devrimlerine devrim demek darbeye post modern kılıf bulmaktan başka bir şey de değildir.Ancak burjuva aydınlanmasını aydınlanma zanneden zihniyetler(bizde,özellikle kemalizmin ürettiği sağ,sol,sosyalistler...) açısından burjuva devrimlerini de devrim zannetmek o kadar doğaldır.Bu zihiniyetin başlangıç yanlışı,bir burjuva devrimi olan fransız devrimini devrim olarak algılamasından kaynaklanır.Gerisi ise çorap söküğü gibi gelir.Bizden örnek vermek gerekirse,1908,1923,27mayıs bu zihniyetlerce devrim sayılmaktadır...

Egemenin çizdiği dairenin dışına çıkmaya teşebbüsün adına yine egemenlerce basit olarak "terör" denmektedir.Sosyalist/komünist devrimci mücadeleyle mücadele edebilmek adına "terör" kavramı ana anlamından saptırılarak bu yöne kaydırılmıştır.Burada yine sistemin ürettiği "terör örgütleri"(el kaide...vs) ile zihin karmaşası yaratarak halkların manüpülasyonu amaçlanmaktadır.Bizde 12eylül öncesi anarşist(gerçek anlamıyla değil,"ortalığı karıştıran" anlamında kullanıyorlardı) denilen sosyalistler devrimcilere darbeyle beraber "terörist" denmeye başlanmıştı.Kısaca,devrimi hedeflemek "terör" olarak görülmektedir egemenlerce.Dünya devrimler sürecinin başlangıcını yaşamaktadır.Dolayısıyla kendi kontrolündeki devrimlere taraftar olacak egemen yapı,kendi kontrol dışındaki devrimlere "terör,darbe" yaftasını yapıştırmaktan kaçınmayacaktır...

İçinde yaşadığımız sistemin adı,`egemenlik sistemi´ dir.Bir şeyin başka bir şeye hükmettiği,yönettiği düzenin adıdır bu.Bu sistemin ortadan kaldırılmasına ise devrim denir.

Darbe ve devrim arasındaki farkı özetleyecek olursak;darbe(burjuva devrimleri dahil) sistemi düzenler...Devrim ise sistemi yıkar.

EnginB
05.07.2013

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.