Kendileri Sosyalist Olup Sosyalizm'i de Tarumar Edecekler

17.12.2012 00:36:27
A+ A-

Marks, Engels ve Lenin’in düşüncelerini, burjuvazinin ve oportünistlerin çıkarları doğrultusunda utanmadan çarpıtan, sosyalist bakış açısıyla uzaktan yakından alakadar olmayan, burjuva bakış açısını benimseyen “sosyalistlerle” tanışmak ister misiniz?

 

İçerikleriyle, eylem alanlarıyla, cevap veremedikleri sorularla; arkadaşlar, biz yeni bir partiyiz, bize tüzük değil büzük lazım edasıyla işte karşınızda SDP, TKP, ÖDP ve İşçi Partisi-TGB.

 

SDP (Sosyalist Demokrasi Partisi)

 

—Devrime sevdalı binlerce liseli öğrenciyi önce örgütleyen sonra da sosyalizme küstüren, teorik bunalım yaşayan parti.

—Başta ÖDP olmak üzere diğer tüm “sosyalist” partilere b.k atan, birleştikçe tükenen fırsatçı parti.

—Sokaklardan, fabrikalardan, üniversitelerden ayağını kesen, küçücük salonlarda “kız mı, kadın mı?”, “Mahir Sayın ajan mı?”, “Cephe de çok katı” başlıklarını tartışan parti.

—Mahalle faaliyetlerini engelleyen, esnafa her ay onlarca şey (gazete, dergi, rozet, ayraç, kupan) satmaya çalışan parti.

—Küçük eylemlerle (duvarları karalamak), büyük düşler kuran (sosyalist iktidar) parti.

 

Cevap veremedikleri sorular: 1 Mayıs 2013’te hangi parti acaba kaç kişiyle katılacak? Kimin kitlesi dövecek? Genç-Sen arkamızdan mı yürüsün önümüzden mi?

Eylem alanları: Gazi Mahallesi’nde birkaç duvar, üniversite kantinleri, taksim meydanı, otobüs ve metrobüs durakları…

 

ÖDP (Özgürlük ve Dayanışma Partisi)

 

—Mahir’in adını kirleten, meclise kapak atmak adına elinden geleni ardına koymayan, ezilen ulusları pek de iplemeyen; çıkar için solu birleştirmeye çalışan öfkeli parti.

—Proletaryaya öfkeli, linçe meyilli parti. (Örnek mi? 19 Temmuz ÖDP baharı)

—Ezenle ezileni birbirine karıştıran, sağlam eşitlikçi liberal parti.

—İşkenceye, darbeye, kürtaja, kurtlar vadisine ve hatırlamıyorum ama birkaç şeye daha karşı olan parti.

 

Cevap veremedikleri sorular: Herkes eşit ise bazılarının daha eşit olması gerekmez mi? Kurtlar Vadisi hangi kanalda? Bu işçileri dayaklasak da mı örgütlesek yoksa örgütleyemesek de mi dayaklasak?

Eylem alanlar: Meclis, taksim meydanı, cenaze evleri!

 

TKP (Türkiye Komünist Partisi)

 

—Devrimden Sonra filmiyle ünlenen, ün meraklısı; konuşurken solcu yaşarken karambolcu parti.

—Türkiye’nin karikatürist tepkisi! Rengârenk afişleri, çok şeker bildirileri ile Adnan hocaya göz kırpan, AK Parti’nin tarihe karışmayı birlikte yok olacak olan parti.

—Komik eylemlere imza atan, sayısalı kötü olsa da, beş yüz bin oy hayalini hâlâ sürdürmekte olan parti.

-“BDP’nin oyu bizde olcak var yaaa” diyebilen, Nazım Hikmet’i kimseye vermeyen, Nazım’sız sokağa çıkamayan parti...

 

Cevap veremedikleri sorular: Erdil Yaşaroğlu mu Yiğit Özgür mü? Penguen mi, Uykusuz mu, Leman mı? TKP (1920)? Şimdi acaba rüyasında kelebek olduğunu gören ben miyim, yoksa kelebek mi rüyasında beni görüyor?

Eylem alanları: Taksim meydanı, aşağı Taksim, yukarı Taksim, Starbucks Coffee Company…

 

İşçi Partisi-TGB

 

—Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve PKK’ye, sonra THY’ye daha sonra da Anıtkabir’e ziyaretler düzenleyen parti-birlik.

—Mahir’i de severler, Mahir’i katledenleri de. Burger King’i bastıkları da olur, Burger King’te tıka basa doydukları da… İsrail’e ve Fransa’ya karşı cephe açıp, Amerikan askerlerinin başına çuval geçiren, damarlarında kutsal siyanür taşıyan oluşum.

 

Cevap veremedikleri sorular: Öcalan canisi İmralı mı yoksa İmralı ustası Perinçek mi?

Eylem alanları: Her “TÜRK” eylem doğar…

 

Devrim çağrısı yapıp, açık yüreklilikle zor kullanımdan bahseden ve devrimci amaçları, görevleri, yöntemleri benimseyen partiler günümüzde çok eleştiriliyor. Caz müziğin vermiş olduğu ruh hali bu kadarla da sınırlı değil; Marks’ın, Lenin’in sözleri unutuluyor (ezilen bir sınıf, silah kullanmayı öğrenmek ve silah edinmek için çaba göstermiyorsa, kötü muamele görmeyi de hak ediyor demektir) yepyeni sözlerle, devrimci olmayan sloganlarla “legal sosyalizm/Marksizm” yaratılıyor.

 

“Yaşasın oportünizmden kurtulmuş proleter bir Enternasyonal” Sloganı için geç kaldık ama Aziz Nesin’in Savulun Sosyalizm Geliyor kitabını okumak için geç kalmadık: “Baktılar ki, sosyalizmi başka türlü önleyemeyecekler, kendileri sosyalist olup sosyalizmi de b.k edecekler...”

 

Gelecek hafta: Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Eşitlik ve Demokrasi Parti(EDP) ve sürpriz partiler…

YORUMLAR

Ynt: kentvesesler -

Sizler(kendisini sosyalist olarak tanımlayan arabulucular) Sol'un, Sosyalist Hareket'in bileklerini keserken, bu ülkede ayakları yere daha devrimci basan Sosyalist'lerin, Solcu'ların korkusuyla yaşamaya mahkumsunuz. Eleştirilerimizi hazmedememeniz, akılcı bulmamanız, doğru olmadığını düşünmeniz çok normal, çünkü günün koşullarında yerden bitmiş "sosyalistlerdir" bu yazıyı hazmedemeyenler. Öyle ki, Sosyalist mücadelenin ön safındaki örgütlere(örneğin: dhkp-c) sempati duyan herhangi bir kimse bu yazıyı eleştirsin, ben o zaman kafamı keserim. Bizim muhatabımız kürt kuyrukçuları, meclis çocukları, revizyonist tipler değildir. Masabaşında değil dağlardadır bu yazıyı kucaklayabilecek olan özgür insanlar. Biraz insaf yahu!

0 2
Ucuz Polemikler Üstüne -

Bugün Türkiye sosyalist hareketinin nice açmazı, sorunsalı varsa da bu yazıdaki gibi hiçbir bilimselliğe dayanmayan, lafazan, ukala ve masabaşından söylenegelen kahve sohbeti tarzı cümleleri sıralamak ancak ancak sol karşıtı bir zihinden beklenebilir. Sol yaftalı sol düşmanlığı bana lümpence geliyor. Sosyalist hareketin teorik zenginliği reddetmeden, hele hele geçmişten bu yana ortaya konmuş birikimleri yok sayarak teşhirci, hedef göstermeci ve oldukça kişisel eleştirileri açıkçası muhatap almak da istemedim. Ancak bir çift lafım olacaksa birey bağımsız bir konumda sosyalist kimliğini tesis edecekse yine de örgütlü insana ve örgütlü hareketlere insaflı yaklaşmalı. Yoksa ortaya derinliksiz, kin dolu ve kayda değer yanı olmayan ve bilinçaltında solun birikimine küfreden böyle yazılar türeyiverir. Biraz daha bilimsellik, akılsallık ve doğru analiz dilerim, siyasi örgütlere küfretmeden önce insanın " Ben neyim ve ne derece eleştirme hakkım var." süregiden kapitalist ve liberal kuşatmada demesi gerekiyor bence. Biraz insaf lütfen.

1 1
Ynt: De te fabula narratur! -

Düpedüz haksızlıktır beni kapitalistlerle aynı kefeye koymanız.

0 0
Ynt: NeronLeandro -

O kadar çoklar ki, ister istemez gözümüzden kaçıyor. Yorumunuzla önemli bir eksiği kapatmış oldunuz. Çok ciddiyim.

0 0
Ynt: sizosad -

Olacak o kadar başlamadan önce şöyle bir müzik girerdi: Aç gözünü seyret tekrarı yok bunun İşimiz muhabbet efkarı yok bunun Arada bir dilimiz sürçer ise af ola Susmasını biliriz de kemiği yok bunun Olacak, olacak, olacak o kadar Olacak, olacak, olacak o kadar Niyetimiz kimseyi kırmak değildir Şuradakini buraya koymak değildir Arada bir zülfü yare dokunduk Tam yerine rast geldi manzara koyduk Olacak, olacak, olacak o kadar Olacak, olacak, olacak o kadar --- Yazdıkların ayrı güzel, yorumun ayrı... Yüreğine selam olsun Engin arkadaş.

0 0
Eren mi? Rasim Ozan K. mı? -

Marx'tan bir alıntı yaparak "anlattığım senin hikayendir, Eren" diyecek olursam, o hikayede Rasim Ozan Kütahyalı'nın başrolü oynadığı bir hikaye olur. Senin rolün ise Rasim'den oyunu kapma hevesin olur.

0 1
Tahminlerim doğruysa... -

Gördüğüm kadarıyla bir tanesini unutmuşsunuz.Bugün Emep gibi Leninizmden uzak,kuyruğa takılmış,işine gelmeyen herkese ''Kürt düşmanı'',biz Lenin'in parti anlayışını o kadar iyi anlayıp(!) sağ kanadı da kucaklayan (!) bir parti. Hareket alanı daralmış ve Sosyalist iktidarı bırakıp Demokrasi peşinde koşan,utanmadan toprak ağalarına sıkı sıkıya bağlı olan bir EMEP var. Bunu da yazalım daha güzel olur :)

0 3
Eren haklı beyler! -

Duruşumla, fikirlerimle, yaptıklarımla beni gören bana sosyalistsin diyor. ama cevabım şu oluyor: - hayır değilim ve asla da kendime sosyalist demem. sosyalizmi bana küstüren Eren arkadaşımızın yazdığı şu partiler ve örgütlenmeler. tıpkı din üzerine siyaset yapan partiler gibi. hani dersiniz ya hepiniz: - bunlar müslümansa ben değilim. Din üzerine siyaset yapıp dini sömüren partilerden FARKI YOK, sosyalizm sloganıyla ortaya çıkıp sosyalizmi sömüren partilerin....

1 0
Ynt: RadikalDeyim -

Yazı devam etmeyecek! "Gelecek hafta: Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Eşitlik ve Demokrasi Parti(EDP) ve sürpriz partiler?" yazmamın sebebi üstünkörü bir eleştiridir. Çok fazlalar çünkü, hepsine ayrı ayrı zaman ayırmak gerekiyor.

0 0
devam etmeyecek misiniz? -

bu yazı devam etmeyecek mi? 17.12.2012 tarihinde göndermişsiniz 1 ay olmuş yazının devamı için bloğunuza baktım ama yoktu.

0 0
Aaaa -

Ben bu yazıyı neden daha önce okumamışım erotizm burada bütün sol örgütler çıplak:))) devam yazısını bekliyorum kardeşim eline sağlık

0 1
zeka küpü -

senin adına üzülüyorum çünkü besbelli yalnız kalmışsın ve senin tabirin ile sağa sola b.k atmaktasın ama şuan işini iyi yapıyorsun ? provakötör? bir de yazmışsın yoruma söylediklerimin hangisi yanlış cevap verin diye ! Aslında yanlış olan bir şey varsa oda bir veya birfen çok partiyi eleştirirken bilimsel temellere dayandırıyor olmak gerektiği deveyr sormuşlar hikayesi tam senlik neren doğru ki yanlışını söyleyelim ! Eylem yapılan yeri değil içeriğini eleştirsen akıllı sayarız seni ! O zaman yer göster eylemi orada yapalım bay çok bilmiş yada istediğin olsun hiç eylem yapmayalım! Binlerce liseliyi küstürüyor diyorsun ama şuan yönetici olanların bir çoğu devlisten gelme ! Kadın mı kızmı tartışıloyor diyorsun ama bu on yıllar önce netleştirilmş bir konu ! Duvara yazı yazıyor diyorsun ama neden yazmayalım soruna cevap vermiyorsun ! Sokaklardan ayağını kesmiş diyorsun ama küçük eylemler yapan diyorsun ya sen kendini bilmiyorsun yada kafandaki çelişkiler seni bu hale sokuyor ! Kaç fabrikada çalışma yaptın da fabrikada yoklar diyebilme lüksüne sahipsin bay çok bilmil!

2 2
Ynt: meinhof -

Hızını alamayan arkadaşım öncelikle belirtmek isterim; "b.k atmak" editörlerin ürünü. Aslı böyle değil anlayacağın! İşçi Partisi de "bilimsel sosyalizmin" evrensel ilkelerini uyguladığı sanıyor. SDP'nin İşçi Partisi'nden artısı ne ola ki? Tek tek cevap vermeyeceğim bu sefer, sadece bir soru soracağım. Bu yazının şurası gerçeği(yanlıştır doğrusu şudur) yansıtmıyor diyebilir misiniz?

2 3
lafazan -

Öncelikle, hangi bilimsel yöntemlerle böyle bir sınıflama yaptın da işçi partisiyle SDPyi aynı yazı içerisinde benzer bir tarzla "eleştirmeyi" başardın? (bir kere buradan işçi partisini konuşmamın devamında tenzih edeceğim, bilinsin) Devrimcilik yapma niyetinde olan insan nasıl olur da bir/bir kaç örgüt hakkında böyle bir üslupla konuşur? Devrimci olan, nasıl olur da kalkar tüm devrimci ilkelerini bir yana bırakır, bilgisayar başından laubali ağzını marifet sayarak açar? Bu neyin öz güveni? Bu neyin emeğinin karşılığı? Daha açık sormak gerekirse, SEN KİMSİN? Biz Lenin'in eleştirilerini, bugün hala her birini birer kılavuz sayarak okuruz. Lenin'den hiç bir ders almadığın açıktır. Bir örgütün 250 puntoyla eleştirilebileceğini düşünmek ancak küçük zekaların, küçük hesapçıların işidir. "bok atmak" yerine "b.k atmak" yazınca ilkeli ve açık olunmaz. Kaldı ki ilkeli olmak devrimcilerin sorumluluğudur. ben sende böyle bir şey aramıyorum. açıkça görülen, devrimci olmadığındır. devrimci örgütlere bir insan hangi niyetle yaklaşır da böyle sonuçlar çıkarır? hangi niyeti taşır? hangi hayat tarzını benimser? benim kanım hala geçerli. devrimci değilsin. bu tüm soruları cevaplar. evet devrimci olmak bir bütünlük, bir tutarlılık, bir inanç ve bir cesaret ister. olmamışsın, kesinlikle olmamışsın. sosyalizmi tersinden bile anlamamışsın. karşında mutevazı olmayacağım. bir çok örgüt için eylem alanına taksim meydanı, gazi mahallesi yazmışsın. evet buralar devrimcilerindir, buralar bizimdir. belli ki devrimcilerin verdiği mücadelelerden, ödediği bedellerden, direnerek geri kazandıklarından bi' haber yaşıyorsun. olsun, bunu da senden beklemek kendime haksızlık olur. kimlerden ne gibi övgüler bekliyorsun? bugün sosyalist mücadelede koltuk sevdasından karşılık alamayan zavallı "eski solculardan" mı? "yesinler birbirlerini" diyen devletten mi? Yoksa Lenin'den mi, Mahir Çayan'dan mı? Önderlerimizin adını ağzına almak senin ne haddinedir? Ne haddine senin mücadele verdiğimiz örgütlerimizin adını ağzına almak? Devrimci mücadelenin içerisinde bir yerde duramadığın belli. Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş. Sonuna kadar hak etmişsin.

5 7
Ynt: marla1083 -

Yazıyı kaldırma çabanız, sansürcü zihniyetin iş başında olduğunun apaçık kanıtıdır. Gelin birlikte inceleyelim yorumunuzu: Siz, "beis" yoktur derken "sakınca"dan bahsediyor olmalısınız. Peki ama sakıncalı olan bu yazı nasıl oluyor da; Radikal gibi bir dünyada "3,4" reyting alabiliyor. "Kime göre neye göre" başlıklı yazıyı mutlaka okuyun! "Radikal blogun yayın ilkesi ve etik ilkeleri yoksa şayet ağzımıza gelen tüm küfürleri bizde yazalım" Belaltı çalışmak her zaman işe yaramaz; hem bu küfür dediğin küfür değil ki küflü rüzgar... "Bilgi vermekten, fikir, eleştiri öneri sunmaktan uzak bu yazıyı..." diye devam etmek yerine, şurası gerçeği(yanlıştır doğrusu şudur) yansıtmıyor demenizi beklerdim. Son olarak; tek silahı kalem olan insanlara selam olsun, can alan tetikçilerden çok çekti bu millet... Hrant'ı hatırlayın, onun silahı mıydı kan döken?

3 3
radikal blogda yayın ilkesi nedir? -

bu yazıda ifade edilen şeyleri düşünmekte beis yok diyelim. kişidir düşünür. yazmakta da sorun yok diyelim. ama yayınlamakta sorun var. radikal blogun yayın ilkesi ve etik ilkeleri yoksa şayet ağzımıza gelen tüm küfürleri bizde yazalım. bilgi vermekten, fikir, eleştiri öneri sunmaktan uzak bu yazıyı hangi ilkelerinize uygun düşüyor da yayınlayabiliyorsunuz. yazanda neyin intikamını alıyor ya da ne için çalışıyorsa devam etsin yazmaya. böyle yazanların, tetikçi yazarlığın revaşta olduğu bir dönemde yaşıyoruz.

2 2
Ynt: Ameral -

Bir adam, karısının sağırlaştığı endişesiyle doktora başvurur. Doktor evde basit bir denemeyle durumu çözebileceğini söyler. Adam karısının arkasında önce beş metre, ardından iki metre ve sonunda tam dibine gelerek art arda aynı soruyu soracaktır. Adam eve gider. Karısı mutfakta, ocağın başındadır. Kapıdan seslenir: "Akşam yemekte ne var?" Yanıt gelmez. İlerler,eşinin bir buçuk metre arkasında durur ve sorusunu yineler: " Akşam yemekte ne var?" Yine yanıt gelmez. Bu sefer iyice yaklaşır ve eşinin tam arkasına gelince bir daha sorar:"Akşam yemekte ne var?" Kadın döner ve "Üçüncü defa söylüyorum: Tavuk," der. Siz de, yazının tam arkasına gelince bir daha sorar mısınız?

3 2
CEVAP VERİYORUM -

Arkadaş = mevcut anayasal düzeni silah zoruyla yıkarak yerine Marksist-Leninist ilkelere dayalı bir sistem getirmek isteyenlerden...(TKP/ML-TİKKO, DHKP/C, MLKP, MKP/HKO, vb.)

2 0
Ynt: muludag -

"Kendileri Sosyalist Olup Sosyalizm'i de Tarumar Edecekler" başlıklı yazı, sorunuza cevap veremediyse kayda değer bir yazı değildir.

3 2
Liste iyi gidiyor da, sizin partiniz hangisi... -

Listeniz şimdilik iyi gidiyor da, elbette listeleyip geçmek olmaz. Sizin partiniz hangisi? Sizin uygun bulduğunuz örgüt hangisi?

3 3
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.