Neden 12 Eylül darbesi? Neden karşı devrim?

12.09.2014 14:50:55
A+ A-

Otuz dört yıl önce bugün, ev arkadaşım Ertuğrul'la Sakarya Üniversitesine kayıt yaptırmak için gidecekken sabah yoldan döndüğümüzü bugün gibi hatırlıyorum. Dolayısı ile Üniversite hayatımız olamadı. Ons ekiz yıl önce Turizm Yüksek Okuluna kayıt yaptırıp bir yıl okuduktan sonra terki diyar eyledik. Şimdilerde küçük çocukları giydirmeye çalışıyorum üretmiş olduğum ürünlerimle..

Ferhat öğretmenime göre 12 Eylül bir 'karşıt devrim'dir!

Yüzde yüz doğru..yüzde yüz doğrudur!

Emperyal güçler Atatürk devrimleri sayesinde ülkeyi kendi kontrollerinde tutarak 80 yılına kadar belli gelişmelerin olgunlaşmasını bekleyerek en önemli dönüşüm için (karşıt devrim) mutlaka bir plan hazırlaması gerekiyordu.

Plan şu;

Plana geçmeden önce 24 Ocak kararlarına kısa bi değinelim isterseniz.. 24 Ocak kararları, yani Serbest Piyasa Ekonomi Modeli..Yaşı bizim gibi elli ve üzerinde olanlar iyi hatırlar. Ne o dönemin MC hükümetleri, ne Ecevit hükümeti ne de Demirel hükümeti tarafından bir türlü 24 Ocak kararları Meclisten geçirilemiyordu.

Amaç, kararlar meclisten geçirilerek -öğretmenimin ifadesiyle- karşıt devrim ortamını oluşturmak!

Demokratik süreçler ile geçirilemeyen söz konusu kararları ancak ve ancak askeri cuntanın oluşturacağı oluşumla geçirilebilirdi. Yani diğer bir ifade ile askeri hükümet!

Gerekçe yokken askeri hükümetin oluşmasının demokrasiye aykırı durum olacağından dolayı bir anarşi terör ve kaos ortamı yaratılıp ordunun yönetime müdahale etmesi gerekiyordu..

Netekim de öyle oldu!

Olmadan önce, yani ordu yönetime el koymadan önce Washington tıpkı şu anda Ortadoğu'da Şii Sünni çatışmalarının baş aktör ve mimarisi olduğu gibi o yıllarda Üniversitelerde anarşi ve terörün oluşabilmesi için Washington tarafından Sağ ve Sol örgütler oluşturulmuş ve dört yıl içinde ortalama altı bin insanın ölmüştür. Washington öldürtmüştür! Hatta kardeşi kardeşe öldürtmüştür!. 17 yaşında henüz tertemiz baharındayken yaşı büyütülerek idam edildi mesela!

12 Eylülde askeri darbe gerçekleşmesinin ardından meclisten geçen 24 Ocak kararlarıyla birlikte karşı devrime ilk adımın atılmasıyla bugünlere gelindi.

Bugün, öğretmenimin deyimiyle karşıt devrim yıllarını yaşıyoruz hep birlikte. Vicdanın Adaletin olmadığı, kirliliğin kol gezdiği bir dünyada yaşıyoruz!

İşte öğretmenimin de vurgulamak istemiş olduğu nokta da burası sanıyorum..

Peki neden 'karşıt devrim' diye soracak olursanız sevgili okurlarım?

Ortadoğu için!

Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) için!

Emperyal güçlerin yani büyük dolar milyarderlerinin dini imanı olmaz arkadaşım! Onlar için altı bin insan ölecekmiş, Şii ve Sünni çatışmalarında kan dökülecek miş asla umurlarında olmaz! Kandan beslenmeyi hedef haline getirmişler çünkü! Asıl hedefleri ise daha çok kazanmak!

Ilımlı demeyeceğim. Mülayim muhafazakarlaşmamızın arkasındaki gücün tamamen Washington'a bağlı olduğunu söyleyebilirim. Zira inançlı dürüst insanları tenzih ediyorum..

Bir şablon üzerinde muhafazakarlaştırılmaya çalışılan toplumumuzun sadece Ortadoğuya model olmaktan öteye gidebileceğini de sanmamaktayım. Bunun da altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum..

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.