Şervan Müslim'in ölümünden Türkiye devleti sorumludur

09.10.2013 22:54:10
A+ A-

PYD Eş Başkanı Salih Müslim 4 çocuk sahibi. 3 erkek ve 1 kız çocuğu babası. 1 oğlu PKK saflarında, 2 oğlu ve bir kızı ise YPG saflarında savaşıyor. Öcalan’ın Suriye yıllarından beri Rojava’da Kürt hareketi içerisinde yer alıyor Müslim. Müslim’in en küçük oğlunun adı Şervan’dı yani Türkçesiyle “Savaş” anlamına geliyordu ismi. Rojava devrimi olduktan sonra Müslim’in diğer büyük çocuklarıyla birlikte Şervan da elinde silahıyla ülkesi vatanı için cepheye gitti ve bu uğurda’da hayatını kaybetti. Rojava’nın en büyük partisinin lideri olan Salih Müslim’in oğlu olmasının hiç önemi yoktu onun için. Önemli olan Rojava ve Kürdistan’dı vatanını savunmak için genç yaşında hiçbir beklenti içerisine girmeden diğer Rojavalılar ile birlikte savaşıyordu. Ancak Tel Abyad'ta El Kaideciler arasında yaşanan çatışmada Kürdistan şehitleri kervanına katıldı. Bu güne kadar Kürt önderlerine kendi çocuklarını cepheden uzak tutuyorlar. Önce kendi çocuklarını savaşa göndersinler diyenler acaba Şervan’ın hayatını kaybetmesiyle ilgili ne düşünüyorlar. Ağızlarından bir Allah rahmet eylesin cümlesi çıkacak mı?

Hala insanların ne kadar canla başla ve samimi bir şekilde mücadele ettiklerini görmeyecekler mi. Oğlunun cenazesine katılan Ayşe Efendi’nin gözünden tek bir yaş damlası dökülmedi. Zılgıtlar ile son yolculuğuna uğurlandı Şervan. Çünkü oğlunu toprağa vermeden önce oğlu gibi yüzlerce YPG’liyi son yolculuğuna uğurlamıştı. Gözyaşları çoktan kurumuştu. Savaşta hayatını kaybeden diğer Şervanlar da onun oğluydu. O çocukları için gözyaşını çok uzun yıllardan beridir dökmüştü ve döküyordu. Allah kendi öz çocuğunun acısını da yaşattı. Belki buradan bazı sözler çok kolay dile geliyormuş gibi gözükebilir. Ancak bu satırları yazan ben ve benim gibi düşünen milyonlarca insan şu anda gözyaşları içinde yaslarını tutuyor. Kürdistan bugün bir şehidini daha toprağa veriyor. Salih Müslim şahsında Kürt halkının başı sağ olsun. Bu son olsun artık nereye kadar bu halk acı çekmeye gözyaşlarıyla yaşamaya devam edecek. Kürtlerin çektiği acılar ne zaman son bulacak. Belki çok duygusal olarak görülebilir hatta bazıları savaş içerisindeyiz ne acısı gözyaşı diyebilir. Ben Şervan’a bu kadar üzüldüysem onun annesi babası ailesi ne hissetmiştir, düşünemiyorum bile.

Şervan diğer binlerce Kürdistanlı şehid gibi halkının yüreğinde yaşamaya devam edecek. Ancak Kürtler kardeşimizdir canımızdır ciğerimizdir diyenler bugün Kürtlerin döktüğü gözyaşlarını dahi bölücü olarak görüyorlar. Çevrenizde birisi eğer sorarsa neden ağladığınızı deyin ki kardeşime ağlıyorum. Şervan’a ağlıyorum. Bakalım ne hissedecekler ya da bilecekler mi benim Kürt kardeşim bir savaşta şehit olmuş. Onun yasına ortak olayım. Gönül ister ki Türk kardeşlerimiz de Kürtlerin neler yaşadıklarını bilsinler ve Rojava’da Türkiye devletinin yürüttüğü politikaları görsünler. Bugün Rojava’da Şervan Müslim eğer el kaideciler tarafından öldürülmüşse bunun en büyük sorumlusu Türkiye Suriye sınırını El Kaideilere açan Türkiye devletidir. Türk kardeşlerimizin de bu yaşananları artık görmesi gerekiyor. Kürt kardeşlerini açıkça öldüren onları gözü yaşlı bırakan politikalara dur demeleri gerekiyor. Eğer bu yapılmaz ise bu nasıl bir kardeşliktir ki acımızda yasımızda yanımızda değilsiniz. Gerçek kardeşlik zor zamanlarında kardeşinin yanında olabilmektir. Acısına ortak olabilmektir.

YORUMLAR

...... -

Diyecek kelime yok. Sözün bittiği yer...

0 6
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.