Yarı başkanlık tamam!

22.03.2016 14:18:29
A+ A-

Amerika, din üzerinden hamaset yaparak siyaset yelpazesini sağlam temellere oturtmuş ve arkasında kapı kadar sağlam muhalefetin olduğu hatta 'çatı formulü' desteğiyle cumhurbaşkanı köşküne kadar taşınmış Erdoğan'dan neden vaz geçsin ki?

Akıl var mantık var!

Cumhuriyet dönemi boyunca kendi elileryle getirdiği Menderes'i kendi elleriyle yolcu etti. Demirel'i aynı şekilde askeri darbe manifestosuyla göndererek Özal'ı başa getirip süresi dolduğunda yazılan çizilenlere göre zehirletilerek yolcu edildi.

Diğer ara formül hükümetleri için fazla şey yazmaya gerek yoktur.

Erdoğan'a gelince, Amerika her zaman ekde tutacaktır, ta Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) hayata geçinceye kadar. Daha sonra emekliliğini yaşayacaktır..

Daha önce de yazmıştım, köprü ve benzer alt yapı yatırımları konusunda mevcut hükümetin dışında olası bir CHP veya MHP hükümeti veya koalisyon hükümetleri, bırakınız yatırım yapmalarını falan, ihalelere imza bile atamazlar kendi parti içi hesaplaşmaları yüzünden.

Doğru mudur?

Doğrudur.

İhale yolsuzlukları ve yandaş işadamları konuları ve rant konularını konumuzun dışında tutuyorum.

Dünya bankası desteğiyle ve uluslararası büyük yatırımcıların işbirliğiyle yapılmakta olan bu ve benzer yatırımlarda tek başına hükümetler tercih edilir biliyorsunuz. Zira güven duyulamayan hükümetlere bağlı çalışmak istemezler uluslararası yatırımcılar.

Bizlere göre Ak Parti hükümeti adalet yargı yürütme ve hukuk bağlamında tamamen hamaset kuralları çerçevesinde işlemekte ve taraflı aynı zamanda yanlı bir çizgide yürütülmektedir.

Bizlerin kafa yormaya çalıştığımız nokta tam da burası işte!

"Toplumda yüzde elli ikisi benden, diğerleri benden değil" hamaseti bizleri rahatsız etmekte ve toplumun her kesimiyle sevgi içinde yaşamak istemekteyiz.

Diyeceksiniz ki, hamaset siyaseti olmasaydı onbeş yıl boyunca bunca adaletsizliğe-hukuksuzluğa bunca yolsuzluklara rağmen ayakta kalamazdı Ak parti..

Doğru!

Çok doğru hemde..

Tekrar etmek istiyorim ki, Washington ve emperyal ülkeler ülkedeki hamaset siyasetinden memnunlar!

Gelelim şimdi Erdoğan'ın gitme meselesine ve terörle ilgili konumuza..

Duyuyoruz işitiyoruz, "yapılan yatırımlar kıskanıldığı için ve de Erdoğan'ın gönderilmesi için son zamanlarda Ankara'da ve İstanbul'da terör olayları yaşanıyor"..

Bu söylemlerde de hamaset rüzgarları esmekte..

Bana göre her gün ivme kaybetmeye başlamış olan mevcut iktidar ve Erdoğan'ın daha da güçlenmesine yarıyor diye düşünuyorum terör eylemleri.

Terör eylemleri elbetteki iktidarın destekleriyle yapılmamaktadır ama IŞİD tarafından düzenlenmiş olan terör eylemlerinden pek fazla söz edilmediğini görmekteyiz.

Mesela Taksim eylemini gerçekleştiren IŞİD!..

IŞİD ile ilgili manşet göremezsiniz basında!

Roportaj yapın gidin sorun sokaktaki insanlara Taksim'deki terör olayını. Cevap olarak "PKK terör örgütü yaptı" denecektir.

Biz burada ne PKK terör örgütünü ne IŞİD'i ne el nusra'yı ne YDP-PYD'yi asla ayırmıyoruz.

'Terör terördür' tezimizde yola çıkarak her türlü terörü kınıyor ve şiddetle lanetliyoruz!

Anlatmak istediğim farklı bir şey!

Laf ebeliği yapılıyor..

Siyaset cambazlığı yapılıyor..

Benim feryadım buna dır!

*

Erdoğan, Pazar akşamı üniversiteli çocukları kabül ederek gençlerle söyleşide bulundu..Doğal olarak özellikle seçilmiş öğrencilerden oluşan bir toplantı olduğu her halinden belliydi..

Konu o değil..

Terörle ilgili sorulmuş olan soruya Erdoğan'ın vermiş olduğu cevap dikkatimi çekti..

Taksim terörü için bir damla dahi IŞİD'e deyinmeden terör örgütlerinden bahsetti ve PKK terör örgününü anlatarak noktaladı konuşmasını. 

İsterdim ki, IŞİD ile ilgili yapılanmalardan da söz edilebilseydi.

Şu anda ifa etmek üzere oturmuş olduğu cumhurbaşkanlığı koltuğunun bir yarı başkanlık koltuğu olduğunu da sözlerine eklemiş olan Erdoğan'ın görev tesciinin yenilenmiş olduğunun da altını çizmek isterim.

Dileğimiz, toplumu derinden üzen ve tedirgin eden lanet terör olaylarının bir daha tekrarlanmaması dırYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.