Bırakın da çocuklar senede bir kere patlayana kadar şeker yesin!

31.10.2013 12:47:02
A+ A-

Türkiye'de Cadılar Bayramı olmaması beni her zaman çok üzmüştür. Ancak bugün Amerika'nın Kuzey Dakota eyaletinde, West Fargo şehrinde yaşayan bir kadının şeker toplamaya gelen "kilolu" çocuklara verdiği mektubu gördüm. (Haber kaynağı için tıklayın) Kadının resimde gördüğünüz mektubunun özeti şöyle: "Gördüğüm kadarıyla çocuğunuz 'orta kararda' obez ve bu Cadılar Bayramı'nda diğer çocuklar gibi şeker yememesi gerektiğini düşünüyorum. Umarım ebeveynler olarak aksiyon alır ve çocuğunuzun böyle sağlıksız beslenmesine izin vermezsiniz."

Şeker torbalarında bu mesajı bulan çocukların ve ebeveynlerinin halini düşünemiyorum. Haberi görünce "Cadılar Bayramımız yok ama en azından bu tür bir psikopattan uzağız" dedim. Ama değiliz de aslında.

Ben 29 yıl önce 4,5 kiloluk bir bebek olarak doğmuşum. Çocukluğuma yönelik anekdotların çoğu ne yediğim ve nasıl zevkle yediğimle ilgili. Hatta babamın anlattığı bir hikaye şöyle: annem, masayı hazırlıyor. Masaya sigara böreklerinin bulunduğu tabak konur konmaz küçük ben harekete geçiyor. Güya çaktırmadan sandalyeye tırmanarak, masanın altında saklanmaya çabalar bir şekilde börek araklayarak mideye indiriyor. Eminim ki gizli gizli yaptığımı sandığım için de normalden daha büyük bir zevkle yemişimdir.

Annem, babam ve ailemizin diğer üyelerinin beni çok sevdiğine şüphem yok. Sağlıklı olmamı istediklerini de biliyorum çünkü bugüne kadar denemediğim diyetisyen, dinlemediğim vaaz, görmediğim doktor kalmadı. Ve bunların işe yaramadığı bugünkü cüssemi görünce anlaşılıyor.

Söz konusu mektubu yazan kadın, verdiği radyo röportajında obez çocukların ailelerine bir mesaj göndererek "kendi üzerine düşeni" yaptığını belirtmiş. Her çocuk yapıyor diye obez çocukların ailelerinin onları "bedava şeker" toplamaya göndermelerinin sorumsuz bir davranış olduğunu söylemiş. Kendisi bu kadar sorumlu bir insan olarak nelere neden olduğunun farkında değil tabii.

Çocuklarını sevdiklerine şüphem olmadığı bu aileler zaten kilosunu kontrol edemedikleri için oldukça üzgündürler, inanın bana. Bu obez çocuklar, tombul oldukları için alay konusu oluyorlardır ve haliyle kendileri de bu durumdan memnun değildir. Ancak bu kadın gibi "sen şişkosun, şeker yemeye ihtiyacın yok!" diyen tipler yüzünden farkında olarak ya da olmayarak ne bulurlarsa yiyor, zaten çok olan kilolarını yeni kalorilerle besliyorlardır. Bu ruh halinde ailelerin şekerleri ortadan kaldırması, vs. gibi şeyler hiçbir işe yaramaz.

Saçmalama demeyin, kendimden biliyorum.

Bence obezitenin özünde psikolojik sorunlar var. Herkesin psikolojik sorunları var ve bunlar kiminde OCD, kiminde yemek yiyememezlik, kiminde ADD, kiminde aşırı sinir şeklinde kendini gösteriyor. Obez insanların çoğu da sorunlarını yiyerek gidermeye çalışıyor; daha önce de belirttiğim gibi, farkında olarak ya da olmayarak. Güvendiğiniz biri size kazık attığında, çok çalışıp başaramadığınızda, birine ihtiyaç duyup yapayalnız olduğunuzu fark ettiğinizde, sevgiliniz sizi terk ettiğinde sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir şey ararsınız ya? Bu, kimileri için eroin gibi şeylerken, bizim gibiler için yemek. Çünkü biliyoruz ki en sevdiğimiz çikolata ağzımızda her zamanki gibi eriyecek ve o bayıldığımız tadı bırakıp gırtlağımızdan akıp gidecek.

İşte bu yüzden bu "sorumlu" kadın gibilerin insanları rahat bırakmalarını rica ediyorum. Cidden yardım etmek istiyorsa konuyla ilgili eğitim alsın, önce obezitenin altında yatanın kaynağını araştırsın, ondan sonra akıl versin. Tombul bir çocuk bir gün şeker yemedi diye sağlığına kavuşmayacak. Hatta arkadaşları "sen toplamadın mı şeker? Vah zavallı!" diye dalga geçtikçe sağlığı daha da bozulacak.

Çocuklar sağlıklı beslenmeli, evet, ama bırakın da senede bir kere patlayana kadar şeker yesinler! 

NOT: ABD'li diş macunu markası Crest, çocuklara sağlıklı besinlerden yapılan şekerleri yedirip, reaksiyonlarını videoya almış. Buradan izleyebilirsiniz.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.