BÖBREK TAŞINA ETKİLİ SU…

12.10.2013 23:18:48
A+ A-

Eşimin böbrekleri sürekli taş ürettiğinden, sık sık İzmir’e doktora gidip geliyorduk. Torbalı’ya 20 km uzaklıkta, Dağtekke isimli köyde, böbrek taşlarına etki eden bir su olduğunu duymuştuk. İzmir’e doktora gittiğimizde, dönüşte bu köye uğrayıp, o derde deva olduğu söylenilen sudan alıp gelmeye karar verdik. Yanımıza 7-8 bidon aldık. Yol üzerindeki köyleri geçerek, Karlık dağının eteğinde kurulu, 530 rakımlı, 70 hane ve 200 nüfuslu köye ulaştık. Faydalı su köy meydanındaki çeşmeden akıyordu. Bidonlarımızı doldurduk. Köy Muhtarı Halit Bardak ve yaşlılarla görüştük.

Köy ismini köyde bulunan bir yatırdan almış. Köyün 700-800 yıllık bir geçmişinin olduğu söyleniyor. Köyün geçim kaynağı; zeytin, çam fıstığı, arıcılık, kiraz ve bahçelerde yetiştirilen ürünler. Köyde ilkokul çağındaki 25 öğrenci, taşımalı eğitimle Korucuk köyünde eğitim alıyor. Köy meydanı parke taşları ile döşenerek düzenli hale getirilmiş. Köy meydanında, bir köylü pazarı oluşturulmuş. Her köylü, yetiştirdiklerini burada satarak, aile geçimine katkıda bulunuyor. Köylü tezgâhlarında; bal, domates, yabani mersinler, kekik benzeri ürünler yer alıyor. Köye su için gelenler, aynı zamanda burada alışveriş yapma imkânına da sahip oluyorlar.

Köyde modern bir muhtarlık binası var. Köye gelenlerin konaklaması için bir köy konağı inşa edilmiş, altında ise köyün tek kahvesi yer alıyor. Köy yeşillikler içinde, etrafı çam ağaçlarıyla çevrili. Köye erken gidip, orada uzunca bir süre geçirmek, alışveriş yapmak, köylülerle sohbet etmek, faydalı sudan demlenen çayları içmek, şöyle bir etrafı dolaşmak; zevkli bir gün geçirme anlamına geliyor.

Köy Muhtarı Halit Bardak, iki dönemdir muhtar. Böbrek taşlarını döken suyun 1969 yılında keşfedildiğini belirterek, şunları söylüyor: “O zaman köye su sağlayan mevcut kaynak kurudu. Yeni bir kaynak arayışına başlandı. Köyün üç kilometre kuzeyinde bulunan tepede şimdiki suyun kaynağına ulaşıldı. Bu suyun getirilmesi sağlandı. Bu su sayesinde, köyümüz ünlendi. Böbrek taşı rahatsızlığı olan pek çok insan, bu sudan alabilmek için köyümüze geliyor. Hafta sonları, köy meydanında 100-150 araba oluyor. Su için belirli bir fiyat yok. Herkes, gönlüne göre, makbuz karşılığı köy sandığına bağış yapıyor. Muhtarlık binasını, köy konağını, meydan düzenlemesini su gelirleriyle yaptık.”

Köy sakinlerinden Abdurrahman Şentürk(85) ise suyun yararlarını şöyle anlatıyor: “suyun köye geldiği 1969 yılında, bu sudan içen bazıları böbrek sancısı çekiyor. Karın ağrısıyla doktora gidenlere, bunun kum sancısı olduğu ve taş düşürdükleri söyleniyor. Bunun da sudan kaynaklandığı anlaşılıyor. Suda hiç kireç yok. Bende 8 milimlik bir taş vardı, onu bu suyun sayesinde düşürdüm. Günde 3-4 litre su içtim. Prostatım vardı, o da geçti.”

Köy kahveci Nevzat Aydın ise, çayı bu sudan demlediğini, çayların çok lezzetli olduğunu ve yedeğin hiç kireç tutmadığını belirtiyor. Köyde şebeke suyu var. Köylü içme suyunu köy meydanındaki bu çeşmeden sağlıyor.

Suyu denemekte yarar var. Tıbbi çözümlere önem vermeliyiz ama doğal kaynakları da ihmal etmememiz gerekiyor. Sonuçta, tıp da kaynağını doğadan almıyor mu?

Nasıl Gidilir?: Eski Aydın-İzmir karayolunun, Torbalı-Kemalpaşa kavşağından 4 kilometre sonra Ortaköy’e varılıyor. Yolun sağında bulunan camiden hemen sonraki kavşaktan sağa dönülüyor. Karakuyu yol kavşağından düz gidiliyor. Korucuk ve Helvacı köyleri geçilerek, Dağtekke köyüne ulaşılıyor.

Köy muhtarı Halit Bardak’ın telefonları: 0.232.8591110-0.532.4427119

Nevzat Çağlar Tüfekçi

nevzatcaglartufekci@gmail.com

 

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.