Bu hafta Akıl Sağlığı Farkındalık Haftası

13.10.2013 22:29:59
A+ A-

Geçtiğimiz günlerde 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü idi. Bu günü de içine alan hafta ise dünyada Akıl Sağlığı Farkındalık Haftası olarak kutlanıyor.

Akıl sağlığının ne kadar önemli olduğunu artık tüm insanlar kabul etmiş durumda. Halen dünyada her üç insandan birinin depresyon sorunu ile karşı karşıya kaldığı düşünülürse bu günün, haftanın önemi daha da büyüyor.

Beden sağlığımız kadar ruh sağlığımızın da dikkatle takip edilip, herhangi bir sorun da uzmanlardan yardım alınması gerektiğini artık biliyoruz. Ancak ruh sağlığı tamam olan kişiler toplumda üretici olarak yararlı olabilirler ve bu insanlardan oluşan toplumlar daha ileri gidebilir.

Çevremizde ruhsal sorunları olan, mutsuz, panik ataklı birçok kişiye rastlıyoruz. Özellikle panik ataklı kişiler aslında elle tutulur bir rahatsızlıkları olmamakla beraber çalışma yaşamına büyük sekte vuruyorlar. Bu tür sağlık  sorunları olan  kişilerin bir uzman doktordan yardım alması gerekir. Ne yazık ki ülkemizde hala ruh hastalıklarına uğrayan kişiler toplum ve aile baskısı sebebiyle doktora gitmemekte ve gün geçtikçe büyüyen sorunlar içinde sağlıksız bir yaşam sürmektedir. Oysaki nasıl başı ağrıyan, bir yerinde bir rahatsızlığı olan kişi o konu ile ilgili doktora başvuruyorsa ruh sağlığı bozuk kişilerin de doktor kontrolünde olması gerekir. Ruhumuz da aynen diğer organlarımız gibi hastalanabilir ve tedaviye muhtaç olabilir.

Bu hafta sebebiyle bu olayın önemini bir kere daha vurgulayalım. Herkese ruh ve beden sağlığı eksiksiz bir yaşam dilerim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.