GSS Borç Sorgulama (GSS şifresiz Tc No ile sorgulama )

16.09.2014 20:42:04
A+ A-

GSS (Genel Sağlık Sigortası) başlamasından itibaren SGK’nın hiç olmadığı kadar açığı olduğu anlaşıldı. 80 milyar TL’nin üzerinde alacaklı olduğu halk tarafından sadece %5’lik küçük kısmının ödemeler yaptığı biliniyor. GSS ile yeşil kart devri sona ermişti ama artık sistemin tamamen battığı gözüküyor. GSS hepinizin bilmesi gerektiği Genel Sağlık Sigortası. SGK ve SSK gibi kurumlara bağlılıkları olmayanların direk olarak GSS'ye dahil edilmesi etki yaratmıştır. Kanunun kabul edilmesinden sonra artık kurumlara bağlılığı olmayanların etkilendiği görülüyor. Haberi olanlar gelir tespiti yaptırarak GSS'ye bağlı oldu ama olmayanların borç hanelerine her ay 250 civarında borç yazılmaya devam ediliyor. GSS'nin kişileri etkilediği her halükarda görülmektedir. Halkın bu durumdan dolayı isyan ettiği görülüyor. Gelir tespiti yaptırmayanlar en yüksek seviyeden borçlanmaya devam ediyor.

 

Kendi başıma gelen olayı anlatacak olursam GSS'ye dahil edilmişim ama askerdeydim. Haberim olmadı, herhangi bir şekilde bazı kişilere SGK tarafından posta ile bildiri gönderildi, gönderilmeyenlerin hiç haberi olmamıştır. Gelir tespiti yaptırılan kaymakamlıktan dolayı etkilenmemiş olmuştur. GSS tarafından borçlandırıldık ama çıkış yolu gösterilmemesinden dolayı kişiler borçlarını ödemediği gibi asla kabul etmiyorlar. Gerektiğinde haksız yere haraç alındığı düşündürdüğü gibi aynı zamanda sağlık hizmeti vermiyorlar. Bir ay ödemedikten sonra sağlık hizmeti kesiliyor ama borçlar her ay sanki faydalanıyormuşuz gibi işlemeye devam ediyor. Halkın sesi bir yere kadar çıkıyor milletvekillerinin bu durumdan rahatsızlığı olmadığı halkın cebindeki son parayı da bütçeye bir şekilde katmayı düşünüyorlar.

 

GSS borcunuzu sorgulamanız gerekmektedir. Hiç yok demeyin gizliden gizliye çıkartılıyor bu durumdan mağdur olmamaya dikkat ediniz. Mağdur olmanız durumunda size çıkış kapıları tek tek kapanmaktadır. Yapmanız gereken bir an önce kaymakamlığa gidip durumu anlatmanız olacaktır ama bir türlü çözüm bulamayacağından dolayı ödemeleriniz devam edecektir. Bir işe girip başlasanız dahi eski borcunuzu ödemeniz istenecek. Gelecekte icra ve e-icra gibi uygulamalar sayesinde hesabınızdaki paralar dahi kesilebilir.

 

Parası olmayanlar için ayrı bir dert. Ailesi ile birlikte yaşadıkları yetmiyormuş gibi eve gelen paranın hesabı yapılarak onlara borç yazılıyor. GSS dahilince sağlık hizmeti verilmediği gibi borçların yazılması Türk gencini oldukça rahatsız ediyor. Evdeki insanların durumları kötü olmasına rağmen para giriyor diye yüklü miktarda para ödemesi gerekebilir. Ödeyemediğinizden dolayı hesabınız faiz gelerek ilerleyen zamanlarda karşınızda on bin TL dahi ücret verilebilir. Borcunuz olduğu gibi evdeki insanlardan ücret almanız gerekecek belli bir yaşa gelmiş insanın para istemesi utanç verici olabiliyor.

 

GSS insanları şiddete yöneltiyor. Parası olmadığı gibi borcunu ödeyemiyor ailesine karşı devamlı muhtaç oluyor. Gençlerin anne ve babalarından para istemesi utanç verdiği gibi kişileri en derinden rahatsız ettikleri görülüyor. Ödemelerinizden dolayı etkilenebilirsiniz. Paranız olmaması ile birlikte bir yoldan para arama umuduna kapılarak başvurularda bulunmaktasınız. Para bulamayanlar artık son çare olarak hırsızlık ve suça doğru yönelmelerine sebep olması bekleniliyor.

 

GSS borcunuzu öğrenmeniz için SGK tarafından sunulan hizmet sayfasından faydalanabilirsiniz. Borcunuzu, aylık ne kadar ödediğiniz, görebilir, faizlerin ne kadar olduğunu net şekilde öğrenmiş olursunuz. SGK ve SSK'ya bağlı olan kişiler için haylice zorlu dönemlerden birisi olmuştur.

 

GSS Borcunuzu Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.