Prolaktin (Süt) Hormonu Neden Yükselir?

10.09.2013 19:52:15
A+ A-

   

 

O kadar hormonlu gıdalar tüketiyoruz ki ne yediklerimizin tadını alabiliyoruz ne de yediklerimiz neticesinde meydana gelen hastalıklardan kendimizi koruyabiliyoruz. Üstüne trafik stresi, iş stresi, okul stresi,  evlilik stresi .... stres oğlu stresi de eklenince bir yerden patlak veriyoruz tabii.

 

İşte patlama noktalarımızda meydana gelen sorunlardan bir tanesi de : PROLAKTİN HORMONU YÜKSELMESİ

 

Eğer öğrenciyseniz:  Eyvah sınav var ne yapacağım? Nasıl olacak? Dersi verebilecek miyim? 

Çalışıyorsanız:            İşimden olacak mıyım? Maaşımı yetirebilecek miyim? Ayın sonunu getirebilecek miyim? 

Evliyseniz:                     Ya herkesin çocuğu oldu benim niye olmuyor? 

vs vs...

dediğiniz an hayırlı uğurlu olsun "nur topu gibi bir prolaktin hormonu yükselmesi" olmuş demektir. 

 

Ben bir doktor ya da sağlıkçı değilim. Kendi izlenimlerimden dolayı bu yazıyı yazıyorum. Pek çok sitede süt hormonu yükselmesinin sebebinin bilinmediği yazıyor. Şahsi kanaatim süt hormonu yükselmesinin tek sebebi "stres"

Misal diyelim evlisiniz ve çocuğunuz olmuyor. Bunu beyninizde o kadar kötü kurgulayarak senaryo yazıyorsunuz ki bundan sonra hiç çocuğunuz olmayacakmış gibi koşullandırıyorsunuz kendinizi. E bu stres süt hormonunuzu tavan yaptırıyor haliyle. Sonra doktora gidiyorsunuz doktor da süt hormonu yüksek olduğu için hamile kalamazsın diyor. Bu sefer : Süt hormonum neden yüksek? Neden böyle oldu? Nasıl düşecek? diye o kadar çok kafaya takıyorsunuz ki süt hormonunuz zirveden inmiyor.

 Prolaktin hormonu yükselince adet düzensizlikleri başlıyor. Stresten moral eksilere düşünce haliyle iştahsızlık, halsizlik gibi sorunlar da baş gösteriyor.

Her hastalığın başı stres. Sorununuzu tespit ettikten sonra yani neye stres yapıyorsanız o mevzuyu kafada halletmeye bakacaksınız. Öncelikli hedefiniz süt hormonunuzun düşmesi değil, relaks bir insan olmanız. Sizin mutluluğunuz maksimum olduğu zaman süt hormonu kendiliğinden normal seviyelere gelecektir.

 

Neşeniz daim olsun!

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.