SGK ve SSK işe giriş tarihi ve sigorta başlangıç tarihi sorgulama

17.09.2014 22:10:56
A+ A-

SGK ve SSK dahilinde primlerinizin ne zaman ödemeye başlandığını öğrenmeniz mümkündür. Çalışanların ilk işe başladıkları tarihten itibaren değil de birkaç gün sonrasında iş veren tarafından ödenmesi dikkatlerden kaçmıyor. Yapılan ödemeler bir iki hafta sonrasında ertelendiğinden dolayı emekli olmak için doldurmanız gereken 9000 günden çalınmış olacaktır. Emekli olmak isteyenler en uzun dönem boyunca primlerinin sonradan ödendiklerinden dolayı üç beş günün hesabını yapar olmuşlardır. Sizin en doğal haklarınızdan birisi işe başlangıç tarihinizden itibaren sigortanızın ödenmesi gereklidir. Sigortanın ödenmesi durumunda sağlık hizmetinden faydalanmış olacaksınız. Başka bir tabirle sigorta ailenizin güvencesi olup sizin vefat etmeniz durumunda 900 günlük priminiz dolmamışsa aileniz mağdur olarak yaşamlarına devam edeceklerdir. Böyle durumların yaşanmaması için gereklilik yaparsınız.

 

İşe başlangıç tarihiniz SGK üzerinden hangi gün olarak gösterildiğini sorgulamasını yapabilirsiniz. SSK üzerinden sigortanızın ne zaman ödenmeye başladığını görerek tarif edebilirsiniz. Ödemelerin bir çok geç yapıldığından dolayı siz iş başı yaptığınız tarihi not alarak karşılaştırmalarınızı yapmanız gerekmektedir. Ödemeler yapılmadığı takdirde gerekli yerlere bildirimlerde bulunarak şikayetlerinizi dile getirmeniz mümkündür. T.C. vatandaş olanlar kimlik numarası, bağlı olduğu il, nüfus cüzdanının arkasında bulunan bilgiler sayesinde sorgulamaları yapmaları mümkündür. Nüfus cüzdanlarına ihtiyaçları olup TC ile sorgulama yapabilirler. Yapılacak olan sorgulama dahilinde hizmet bilgilerinize dahi ulaşmanız mümkündür.

 

SSK ve SGK ödemelerinizin takibini artık internet üzerinden yapmanız mümkün olmaktadır. İnternete taşınan sorgulama sayesinde evinizden bilgisayarınızı kullanarak bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Doğru şekilde ödemeler sağlanarak primleriniz dahilince GSS kapsamına girmekten kurtulmuş olursunuz. Ödemeler yatmadığı takdirde otomatik olarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil edileceğinizden dolayı ödemeleriniz yüksek miktarlarda olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken doğru şekilde ödemelerin yapılmış olması eğer ödeme yapılmamışsa SGK yazacağınız şikayet dilekçesi dahilinde araştırmalar yapılacaktır. Yeni kanun tasarıları ile birlikte işçi olanarın SGK kapsamında olması gerekmektedir.

 

E-SGM ile birlikte SGK ve SSK sorgulamalarınızı aynı ekran içersinde yaparsınız. 4/A 4/B 4/C hizmet dökümlerine ulaşarak önceden GSS borcunuz varsa prim borcu kısmından öğrenebilirsiniz. Borçlarınızı öğrendiğiniz gibi aylık olarak ne kadar sigortanızın ödendiğini takip etmeniz mümkündür. İşe girdiğiniz halde sigortanız yatmamış ise panik yapmadan o ayın prim yatma tarihlerini bekleyin. Ay sonunda yatacağından dolayı işe giriş tarihiniz belirnecektir. Ay'ın sonunda SGK ve SSK sorgulamalarınızı yaparak ne zaman yatıp yatmadığını öğrenmiş olacaksınız.

İşe Giriş Tarihi Sorgulama

Sigorta Başlangıç Tarihi Sorgulama

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.