‘Sigarayı bırakamam’ demeyin

03.02.2014 21:04:57
A+ A-

Çok etkilendiğim bir video izledim bugün.

Küçük çocuklar yetişkinlerden ateş ister. Tepkiler ile karşılaşır.

Ve bir not:

'Benim için endişeleniyorsun neden kendin için endişelenmiyorsun?'

 

Yıllarca biz sigara içicilerin ömrümüzü feda edebileceğimiz yavrularımızdan gelen tepkiyi reklam filmi haline getirmişler. Çok da iyi yapmışlar.

Düşündürücü tabii ki.

Şunu söylemeliyim sigara bağımlılık yapan bir maddedir.

Sigara bencil duyguların ön plana çıkmasını sağlayan bir vazgeçilmezdir: Şöyle ki sigara tiryakileri sigarası kalmadığında hiç tanımadığı birinden sigara isteyebilir.

Sigara içmek en hayati işlerinizin önüne geçebilir. Doğum masasına oturmadan bir sigara içip öyle doğuma giren birçok kadın biliyorum.

Sigara öyle ki hayatınızda yaşayabileceğiniz güzel anları ıskalamanıza vesile olur.

Sigara bir taneden ne olacak ki diye yakarak başladığınız sonra da hayatınızı yakan bir küçücük filtreli çubuğa dönüşüverir, anlamazsınız. Sigara içerek sıkıntı yaratan durumların nikotinin sakinleştirici etkisi sayesinde baş edildiğini hissettiğimiz için içilen bir madde.

Bunun yerine spor egzersiz, yürüyüş, bir arkadaşla sohbet gibi birçok sosyal tarz denenebilir. Oralara şimdilik girmeyelim…

Sigarayı 20 yıl ustaca (!) içen (günde 3 paket) biri olarak -zira bu konuda yüksek ihtisasım var- sigarayı bırakmanın zor olduğunu çok iyi bilirim. Başlamak ne kadar kolaysa bırakmak o kadar zordur böyle de bir ters orantı var bu işte.

Ama neden? Bencil duyguların güven duygularını örtmesinden dolayı bırakmak zor zannedersiniz hep. Sigara bencilliği ön plana çıkarıyor ve insanın -özünde zaten var olan- kendine güven duygusu azalıyor. Bunun için bırakabilirim derken bile sesi titrer insanın.

Bırakma konusunun açıldığında bitse de bir sigara yaksam dediğim, lütfen dışarda iç diyenlere düşmanca baktığım, hele hele benim gibi bırakıp çoktan bıraksaydın konumuna düşmüşlere bırbırlandığım çok oldu hayatımda.

Nefretimin en maksimum hali sigaraya zam yapıldığı zamanlardı. Şunu düşünürdüm hep

- Yahu zaten zehirleniyoruz. Niye zam yaparlar? Hele kaçak sigara içiyorsan sigaralar piyasadan toplanır, misli fiyata satılır bulabilirsen… Bak ki sistemin bir parçası olmuşsun.

Yani tüm tiryakiler sigaranın zararlı olduğunu bilir.

“İçmemem lazım ama…” diye başlar söze,

Üzerinde bıraktığı, evinde bıraktığı kokudan tiksinir.

Bırakmak istiyorum ama bırakamam korkusuyla ve bağımlı olduğundan dayanamaz yakar.

Çakmak ve sigarayı bir yerde unutmak en büyük problemdir ki ben anahtarımı kimliğimi unutsam önemsizdi ama sigaramı unutmak 'ooo ASLA' idi.

Sigarayı bırakabileceğimi anladığım anda bırakmaya karar verdim. Yani önceden planlamadım. Yaklaşık 1 ay sürdü. 3 yıldır içmiyorum içmeyi de düşünmüyorum. Bu yazıyı yazmayı sigarayı bırakmaya karar verdiğim zaman planlamıştım.

 Sigara bırakılabilir!

Hepimiz 1 paket içerek başlamadık sigara içmeye, birer birer '(adım adım çıktık bu merdivenlerden)

Öyleyse adım adım da inebiliriz. Beyinde biter, filan, boş. İstemek önemli ve vücudunuza bu süreçte nasıl yardımcı olabilirsiniz bunların belirlenmesi ve bilinçlenmek gerekir.

İstemek ve nasıl bırakabileceğinizi bir uzmanın programlaması önemli bir adım. Yakmama olayını beceremiyorsanız bir hekim desteği alabilirsiniz mesela.

Bu konuda emek vermekte olan hekimlerimizi, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere 171 sigarayı bırakma projesini tebrik ediyorum. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.