Güvenli gıda takviyesi sözü hile için mi kullanılıyor?

19.03.2016 10:29:04
A+ A-

Çağımız gerçek ki felsefeye bağlanmak yerine siyasetçiler ve ticaretçiler yüzünden sözcük(kelime) oyunlarına bağlandı ve diktatörlüğe 'İleri demokrasi', adaletsizliğe 'İlahi adalet', teröre şeriat, soyunmaya sanat, yozluğa moda, ticarete üniversite, siyasete din, kundakdaki kardeşlerini, çocuklarını, torunlarını öldürten sultanlara 'Melek' denilmesi gibi gibi şifalı denilen bitkilere de 'İlaç ötesi ilaç' türü bir yaklaşım başlatıldı.
 
Felsefenin olmadığı yere güvenilmez çünkü felsefe yoksa hem mantık yoktur hem de dürüstlük çünkü felsefe yalnızca eleştiri değil özeleştiridir de ve bu yüzden hem mantığa hem de dürüstlüğe neden olur.
 
Televizyonda ve öteki medya ortamlarında şifalı denilen bitkiler için <<'Güvenli gıda takviyesi' olarak önerildi>> diye sözler var.
 
Gıda takviyesi nedir? Gıda gıdadır, takviye de destek. Yani gıda olarak destektir örneğin süt gibi.
 
İyi de 'Gıda takviyesi olarak önerildi' diyenler satışını yaptıkları şifalı bitkilerin gıda takviyesi olmaktan çok sanki kırk türlü hastalığa devaymışlar gibi tanıtımını(reklamını) yapıyorlar.
 
Örneğin çörek otu, bir hadis eşliğinde 'Ölümden başka her derde deva'; Panax adlı bitki de kırk derde deva olarak tanıtılıyor, satışa sunuluyor.
 
Sanıyorum ki 'Gıda takviyesi' demek yararları olabilir ya da vardır ancak 'İlaç yerine, tedavi olarak kullanılamaz' demektir.
 
Ancak gerçek ki bu tür yaklaşım o tanıtımlarda yok; sanki binbir derde deva ilaç satıyorlar.
 
Siz hiç her derde deva diye kuru fasülye satan gördünüz mü? Gıda takviyesi de bu tür birşey olsa gerek.
 
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 19.3.16/10.19