Hanya

06.11.2013 18:29:32
A+ A-

Aylardan Ekim, tam tarihiyle 28 Ekim Girit'in Hanya şehrine yaptığım ufak geziyle ilgili ayrıntıları paylaşacağım. 

Baskın Venedik Mimarisi, Osmanlı ve Yunan esintileriyle  Hanya. Küçük kıta olarak adlandırılan Girit'in en güzel kent yaşamına sahip şehri.

Hanya Kent Merkezi Panaromik Görüntü

Hanya Kenti Sur üzeri şehir manzarası

Hanya kentine otobüs terminalinden giriş yaptığınızda görmeniz gereken ilk yapı Hanya Agorasıdır.

Hanya Agorası

Hanya Agorası Giriş Kapısı

 

Haç şeklinde inşa edilmiş olan yapı 20. yüzyılın başlarında şehri çevreleyen Venedik surlarının bir kısmı yıkılarak aynı yere yapılmıştır.  Pazar, günümüzde daha çok turistik eşyalar satan sıradan dükkanlarla dolu olmakla birlikte hala bir iki geleneksel eşyalar, Girite özel endemik şifalı bitkiler, Girit'in seçkin zeytin yağı ve balını satan mağazalara da sahiptir.  Hanya Agorası, Hanya  ilk kez ziyaret edildiğinde görülmeye değer bir yerdir. İkinci, üçüncü seferlerde ise görülmesi çok da gerekmiyen fakat mimari yapısı açısından özel bir pazardır. 

Pazardan limana doğru yüründüğünde ise karşımıza tüm güzelliği ile Topanas (Tophane) semti çıkmaktadır. 

topanas Hanya

      Topanas Hanya'da bir sokak

Topanas semti ilk kez ada Venedik hakimiyetindeyken inşa edilmiş o dönemde Venedikli zengin tüccarlara ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı döneminde de adadaki Yunan Aristokrasinin yerleştiği yer olmuştur. Ada'nın kısa soluklu bağımsız Girit Cumhuriyeti olduğu dönemlerde ise Avrupa konsolosluklarına ev sahipliği yapmıştır. 

Topanas semtinin bittiği yerde firkas surları başlamakta oradanda meşhur hanya limanına inilmektedir. 

Hanya Limanı

Hanya Limanı

Hanya Limanında bir çok balıkcı restoranı ve kafenin yanısıra ayrıca Hanya Kentinin sembolleri Mısır Deniz Feneri ve Küçük Hasan Paşa Camisi bulunmaktadır.

Hanya Limanı 1300'lü yıllarda yapılmaya başlanmış fakat  limanın yapıldığı yerin doğa şartları nedeniyle neredeyse hiç kullanılamamıştır. Taki Mehmet Ali Paşa dönemine kadar. Bu dönemde bölgeye büyük yatırımlar yapılıp liman kullanılır hale getirilmiştir. Günümüzde ise tarihi liman yerine daha kullanışlı olan doğal Hanya Suda limanı kullanılmaktadır.

Yalı Camisi (Küçük Hasan Paşa Camisi)

Küçük Hasan Paşa Camisi - Hanya Girit

Liman boyunca yüründüğünde karşımıza önce Venedik Tersaneleri sonra da Yunanlıların Kumkapi olarak adlandırdıkları balıkcı restoranları çıkmaktadır. Bu restoranların bulunduğu yerden şehir içine doğru geçildiğinde ise Hanya Türk Mahellesi uzaklardan görülebilen minare takib edilerek bulunabilmektedir. 

Hanya Türk Mahallesi ya da diğer adıyla splantzia yazın oldukca serin olan Hanya'da kötü bir üne sahip olan çınar ağaçlarıyla doludur. Osmanlı egemenliğinin son dönemlerinde Hanya'lı isyancılar bu ağaçlarda idam edilmiştirler. Meydanda ayrıca Osmanlı döneminde camiye çevrilen sonradan tekrar kiliseye çevrilen Hünkar Camisi / Aziz Nikolaos Camisi bulunmaktadır. Kilisenin bir tarafında çan diğer tarafında da Osmanlı döneminde yapılan minare bulunmaktadır.

Eski Hünkar Camisi Hanya Girit

Eski Hünkar Camisi - Hanya Girit

 Geldiğimiz istikametten devam ettiğimizde karşımıza önce Hanya Bıçak atölyeleri çıkmaktadır. Aynı sokakdan devam edildiğinde ise Hanya otobüs terminaline giden yola çıkılmaktadır. 

 

Not: Yazımda kullanılan resimler yunanistan.co sitesinden izin alınarak kullanılmıştır. Resimlerin kullanım hakları Yunanistan.co'ya aittir. YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.