İtalya Serüveni Bölüm 1

29.06.2014 19:53:29
A+ A-

Bu yazımda İtalya'dan diğer adı ile çizmeden kısaca bahsedeceğim.

Italya'ya İstanbul’dan havayolu ile ulaşım sağladım. Türkiye içi seyahat ediyormuş gibi çok uzun sürmeyen bir uçak yolculuğu oldu.

Tren vb yollar ile de gidilmesi mümkün olan bu ülkeye günümüz koşullarında uçak ile gidilmesi en mantıklı yoldur.

Uçak ile Napoli'ye iniş yaptık. Bizleri küçük bir havaalanı karşıladı. Çalışan personel sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olan, 2 tane pasaport kontrol alanı olan bir havaalanıydı.

İtalyan insanları Türk insanı ile benzer özellikleri taşıyan bir millet. Yemek yemeyi çok seviyorlar, güleryüzlüler, diğer Avrupalılara oranla bizim gibi daha fazla yardımsever ve cana yakınlar. Bir yeri sorduğunuzda hemen omzunuzdan tutup anlatmaya başlarlar, biraz da artistler…

Bir yeri arıyorsanız asla çekinmeyin. İtalyanların İngilizcesi emin olun bizlerden daha kötü. O yüzden çok rahat bir şekilde istediğiniz yeri sorun kalıplaşmış cümleler kurmak daha faydalı olacaktır. Birçok İtalyan İngilizcenin İ'sini dahi bilmediğinden, uzun cümleleri asla anlamazlar kısa ve öz kelimeler ile rahatça anlaşabilirsiniz. Örneğin market sormak istediğimde supermarket demem yetiyor. Uzun cümle kurduğumda anlamıyorlardı.

İtalya’da ulaşım trenler ve otobüsler ile kolayca yapılabilir. Tur ile gelirseniz tavsiyem tur ile gezmek yerine turdan ayrı olarak gezmeniz. Sizler için daha faydalı olacaktır. Zaten bir şehri anca kendiniz, serbest şekilde, kaybolma korkusu olmadan, her sokağa girip çıkarak öğrenebilir ve yaşayabilirsiniz. Tabi ki tren ve otobüs kullanarak tarihi dokuyu, insanları, sokakları görmeniz sizlere daha eğlenceli bir gezi yaşatabilir.

İtalya’da şehirler arası trenler bulunuyor. Demir yolu ulaşımı etkin bir şekilde kullanılıyor ve gelişmiş. Şehir içinde ise ister tren ister otobüsle gidin kolayca merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz. İlla şehir merkezinde bir otelde konaklamanız gerekmez. Tren istasyonuna yakın, küçük yerleşim yerlerinde de kalırsanız hiçbir sorun yaşamadan rahatlıkla istediğiniz yere varabilirsiniz. Örneğin biz Signa diye küçük bir kasabada kaldık. Otelin karşısında tren istasyonu vardı ve de yerli halkın yaşayışını çok yakından görme imkanımız oldu.

İtalya birçok bölgeden oluşan, güneyden kuzeye doğru gidildikçe refah seviyesinin arttığı, insan kalitesinin yükseldiği bir ülke. Güney kesimleri daha düşük seviyede bulunan bu ülkede, kuzeye gittikçe bariz bir değişim yaşanıyor. Örneğin Napoli kaçakçılığın çok yaygın olduğu ve diğer şehirlere oranla bariz geri kalmış bir şehir.

Bu ülkede gezerken turist olduğunuzu belli edecek hareketlerden kaçınmalı, kendinizi normal bir vatandaş gibi göstermeli ve dikkatli olmanız gerekmektedir. Başınıza bir hırsızlık olayı gelmemesi için kontrollü davranmalısınız. Özellikle çok kalabalık olan noktalarda ve tren iniş binişlerinizde ekstra dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Trenlere bilet almadan asla binmeyin. Ara sıra kontroller oluyor ve emin olun sizlere bilet soruluyor. Biletiniz yoksa yüklü bir ceza ödüyorsunuz, kişi başı 50 Euro gibi ücretler söz konusu. 6 Euro’dan kaçarken 50 Euro’dan olmayın.

Italya da şehirler çok kalabalık değil en kalabalık şehir Roma 6 milyon nüfusu bulunuyor.
Şehir yapılanması akıllıca dizayn edilmiş bir ülke olan italyada bir çok şehir merkezine sadece o şehrin arabaları girebiliyor böylece trafik önlenmiş oluyor. Arabanın ön camına yapıştırdıkları bir kağıt ile o şehirde o bölgede ikamet ettiklerini kanıtlıyorlar ve şehiriçi trafiğe dahil olabiliyorlar farklı şehirlerden gelen araçlar belli bir noktaya kadar ilerleyebiliyor, şehrin iç kısmına giremiyor aksi taktirde çok yüksek cezalar ödemeniz gerekiyor.

Geniş anayolları ve bir çok tüneli bulunan italya da kara yolu ulaşımı da kolayca yapılabilir. şehirlerin arası mesafeye göre değişse de genellikle 3-4 saatlik bir yolculuk oluyor.

Son olarak bahsetmek istediğim bir diğer nokta ise herşeye vergi ödemek zorunda olduğunuz. Eğer restaurant ta oturarak yemek yiyorsanız masayı işgal ettiğiniz için oturma vergisi vermeniz gerekiyor, otellerde gecelik kalma vergisi ödemeniz gerekiyor 2-4 Euro arası değişiyor her kaldığınız gece için ve bunu o şehrin Belediyesi belirliyor. Kısaca italya ekstra masrafı çok olan bir ülke fakat mutlaka gelinmesi gereken bir ülke adeta bir açık hava müzesi gibi her yerde ayrı bir tarihi yapı, kalıntı var.
Bu ülkeye yakın arkadaşlarınız, sevgiliniz, mutlu olacağınız kafa dengi kişiler ile gelin ben öyle yaptım böylelikle çok güzel zaman geçirdik ve eğlendik. Kız arkadaşınız ile Venedik ve Floransa da çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

(Küçük bir öneri: Venedik’te sevgiliniz ile gondola binmelisiniz. Biz bindik ve çok güzel zaman geçirdik.)

Bundan sonraki İtalya yazılarımda Napoli, Roma, Floransa, Verona ve Vedenik’ten bahsedeceğim.

Bir turist gözü ile İtalya'yı ve neler yapılacağını anlatmaya çalışacağım. Keyifle kalın…

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.