Unutulan Bir Yer: Uzuncaburç

26.06.2014 00:05:25
A+ A-

Çocukluğumun yaz tatillerinin geçtiği köy ya da kasaba biz Yörükler için ise "yayla" olan Uzuncaburç antik bir Roma kentidir. Silifke Belediyesinin resmi internet sitesinde Uzuncaburç hakkında şunlar yazmaktadır: "Mersin'in en önemli ve en iyi korunmuş tarihi kalıntıları Silifke 30 km kuzeyindeki Uzuncaburç beldesindedir. Helenistik çağda merkezi uzuncaburç'un 4 km doğusundaki (ura) olba krallığının ibadet yeri olan bugünkü Uzuncaburç yerleşim yeri, Roma döneminde, İ.S. 72 yılında imparator Vespasianus zamanında Olba'dan ayrılarak Dioacaesarea (Tanrı-İmparator Kenti) adıyla özerk, kendi adına para basabilen yeni bir site durumuna getirilmiştir. Diocaesarea'daki Zeus Tapınağı, burç ve piramit çatılı anıtmezar Selefkoslar, yani Helenistik; sütunlu cadde, tiyatro, tören kapısı, çeşme, şans tapınağı ve zafer kapısı Roma döneminden kalma yapılardır. V. yy'da hiristiyanlığın yörede gelişmesi ile Zeus Tapınağı kiliseye dönüştürülmüş, ayrıca yeni kiliseler de yapılmıştır. Bizans döneminin ardından Anadolu Türkleri buraya şehrin sembolü olan yüksek burcun ismini vererek "Uzuncaburç" demişlerdir.

Kışın Silfke'de oturan dedem ve babaannem havaların ısınmasıyla yaylaya çıkarlardı. Bizler de bazen sırayla bazen cümbür cemaat yaylaya gider orada kalırdık. İlk başta iki oda olan ev haşeratların - dedemin torunlarına taktığı lakap - çoğalmasıyla üç oda ve geniş bir balkona kavuştu. 

Neyse... Uzuncaburç'ta biz tarihle iç içe büyüdük. İlkokul çağındayken köyümüze birçok turist gelirdi. Bazıları turla bazıları da tek olarak. Uzuncaburç'taki tapınakları, kiliseleri, antik  tiyatroyu, eski kaya mezarlarını gezdirirdik çat pat İngilizcemizle. Gezdirdiğimiz turistler de bize küçük oyuncaklar ya da çikolata hediye ederlerdi.

Sonra ne olduysa oldu 2000'li yılların başında turistler birden kesildi. Şimdi yolunu kaybeden seyyahlar zor geliyor. Tur şirketlerinin gezi planından çıkarıldı.  İnsanı aklına gelmiyor değil hani köyde kazı yapan Almanlar mı acaba bu duruma sebep oldu?

Yine de günahlarını almayayım. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.