Alışıyor be insan..

26.02.2014 02:37:32
A+ A-

Evet, toplum olarak mizah duygumuz oldukça kuvvetli, duvarlarında Bazı kızlar çok güzel yazan başka bir ülke daha bulamayız sanırım. Gezi'den beri kuvvetli olmasını geçtim, yayılmasının da oldukça hızlı olduğunu görmüş olduk. Okyanus ötesi harekatlarla da zaten her an atraksiyonlu olan gündemimiz daha da bir canlandı. "Son gülen iyi güler" fotoğrafını unutmak mümkün değil, kim yaptıysa eline sağlık, yazarken bile bastım kahkahayı.

Bırakıp gitmeyi düşünsen, bırakılacak bir ülke değil ki, böyle malzeme başka yerde yok. Malzeme çokluğu da bize sağolsun "kanıksamayı" öğretti. Dışarıdan plastik mermi atıldığını duyuyoruz  mesela Aaa mermi atıyorlar gene diyoruz. ODTÜ yine karıştı, öğrencilere biber gazı sıkıldı deniyor, Haa biber gazı mı sıkmışlar yine diye konuşuyoruz kendi aramızda. Ülke kopmuş, ortalık birbirine girmiş, dış basın kaynıyor, bizim televizyonlarımızda çıt yok, doğru düzgün haber yapan tek tük gazete var, Hmmm, baksana hiçbir yerde bir şey yok diyoruz ama sinirlenmiyoruz, törpülendik çok şükür babacım, çipetpetpet altılı yedili.

Susuzluktan öleceğiz diye yakınıyoruz,yağmur duasına çıkmaya ramak kalmışken neyse ki yağmur yağdı diye seviniyoruz iki gündür, sonra oraya buraya tomalarla neredeyse duasına çıkacağımız su sıkılıyor, onu da garipsemiyoruz.

Hayır, oturup düşününce anlayamadığım ve şaşırdığım nokta, bundan bir yıl öncesinde ben toma ne demek bilmiyordum, akrep desen ya burç ya da bildiğimiz hayvan derdim işte. Bir yıl önce biri deseydi ki tencere tava teyzeler amcalar sokağa dökülecek, güler geçerdim herhalde. Lisedeyken dershanenin camı açık kalmıştı, içeri biber gazı girmişti üç kuruş, kendimden geçmiştim, ölüyorum sanmıştım, şimdi Taksim'de yürürken "Haaa sıkmışlar yine" diyoruz arkadaşlarla, alışıyor be insan.

Görme duyusuna sahip gözleri olup da görmeyenlere de alıştık sonra, suratına tükürülse Yarabbi şükür veya Ah ne güzeldi bir daha tükürse keşke diyecek insanlara. Alıştık, çünkü benzin zammından sonra yapılan zamma şükreden adamı da izledim ben ana haber bülteninde.

Büyük konuşuyor gibi olacağım ama artık bizi hiçbir şey şaşırtamaz gibi geliyor bana. Sinirler törpülendi, son dokuz ayda pek çok olay yaşandı, insanlar öldü, yaralandı, tutuklandı, canlarından can gitti.. Her şey gitti, elimizde kalanlar yaşadıklarımızın bizde bıraktıkları, yitirmememiz gereken umudumuz ve unutmamak, aktarmak bunları nesilden nesile.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Bence -

Olağan dışını olağan olarak kabul etmeye razıydık, bu kadar olağan üstü şeyleri yaşamıyor olsaydık...

2 0
Ne yazık ki... -

Keşke şaşırabilsek hala ama maalesef olmuyor. Her okuduğumuz haberde olayların dozu daha da yükselse de şaşıramıyoruz.

2 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.