Beraber yaşamak bu kadar mı zor?

02.03.2014 14:19:16
A+ A-

Bugün pazar. Gazetelerin pazar ilavelerinde ilginç yazılara rastlıyorum. Köşe yazarlarından biri bugün İsviçrede gece saat 21.30 dan sonra sifon çekmenin yasak olduğunu ve ilk defa duyduğu bu olaya çok şaştığını yazmış.Ben de yazarın bu karara neden bu kadar şaştığını anlayamadım.Oysaki biz bu olayı neredeyse 20 yıl önce şahsen yaşadık ve ben bu kararı normal buldum.

1996 yılı idi. Küçük kızımla birlikte eğitim için Paris şehrinde bulunuyorduk.Yıllar sürecek bu eğitim için ev tutmak ve yerleşmek zorunda idik bu dünyanın sanat ve kültür şehrine. Uzun araştırmalar sonucu 12. bölgede, Nation'da şık bir sitede bir stüdyo daire bulduk. Evimiz hem çok merkezi, hem de kızımın okulunun karşısında idi. Çok küçüktü ama diğer özellikleri galip geldiği için tutmaya karar verdik. Kontratı bir şirketle imzalıyorduk. Ben yeterli Fransızca bilmediğim için Fransa'da Hukuk eğitimi yapan büyük kızım da sözleşeme imzası sırasında bana tercümanlık yapıyordu. Bu Kontrat imzası sırasında bize bir de Site Yönetim Kuralları imzalatıldı.Bu Kontrata ek olarak imzalatılan liste oldukça kalabalıktı.

Şu anda aklımda kalanları kısaca yazayım. Gece saat 22.00 den sonra televizyon, müzik seti gibi cihazların kısık sesle dinlenmesi, gene 22.00 den sonra banyoda sifonun kullanılmaması, Balkonlara çamaşır, anten asılmaması. Herhangi bir şey silkelenmemesi, Balkonlara asılan çiçekliklerin içe dönük olması,çöp penceresinden yanıcı, delici bir şey atılmaması vs gibi bir dizi  karar. Bunların aksine hareket edilirse kira kontratının tek taraflı iptalini kabul ediyorduk

Bu kararların hepsi bana çok mantıklı geldi. Bir tek sifon olayı biraz ters geldi. Gece 22.00 den sabah 07.00 ye kadar sifon kullanılmaması bana pek hijyenik gelmemişti ama sonra düşününce bu kararın da beraber yaşamak için gerekli olduğunu kabul ettim.

Tam 7 yıl bu apartımanımızda oldukça sakin bir komşuluk ilişkisi içinde yaşadık. Gerçi arada pürüz kişiler çıkmadı değil, zira insan her yerde aynı insan. Ama kurallar öylesine katı konulmuştu ki apartımanı yöneten şirket hemen olaya el koyuyor ve yönetim kurallarının işlemesini sağlıyordu.

Şimdi ülkemde kavga , dövüş komşuluk ve insan ilişkileri içinde yaşarken neden bizim de uygar ülkeler gibi beraberce ve insanca yaşamadığımızı soruyorum kendi kendime. 

Bu kadar mı zor bir arada yaşamak .Bizim ülkemizde de beraber insanca yaşamamız için kanunların koyduğu kurallar, yönetmelikler var . Fakat uygulanmıyor veya uygulanmaya kalkılsa insanlar dinlememek için sebep üretiyor.

Biz mağaradan mı geldik. Neden beraberce huzur içinde yaşıyamıyoruz. Yoksa hakikaten mağaradan mı geldik?YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.