Beyin&Yürek Konuşması

16.02.2013 19:47:11
A+ A-

Bugün bir canın içinde yine bir beyin-yürek çatışması yaşandı. Bakalım sonunda uzlaşmışlar mı?
 
Beyin sitemkâr hatta kızgın ve öfkeli, birazda önceki çatışmaların mağlubiyeti nedeniyle " Yaşam kaynağımsın mutluluğunu istiyorum" diyor yüreğe, " bunun için artık beni dinlesen de ikimizde üzmesen."
 
"Ben üzgün değilim ki" diyor yürek "Canım acıdı sadece. Sende üzülme ve intikam peşinde koşma"

"Nasıl yani" diyor beyin, "Maruz kaldığımız aşağılanma ve değersizleştirilmeye kızmamam mümkün mü? Hayır, kesinlikle olmaz öyle şey, ona haddini bildirmemiz gerek ki kim olduğumuzu anlasın." 
 
"Celallenmeden beni dinle" diyor yürek "Bende, sende olan akıl yok ama sezilerim var. Mantık kuramam ama hissedebilirim ve seziler asla yanılmaz oysa mantık hata yapabilir."
 
"Hadi canım sende" diyor beyin, "Madem sezilerin seni yanıltmaz neden tutup da canını acıtacak kişiyi seviyorsun, sonrada mahzunlaşıyorsun?"
 
"Ah ahhhhh" diye derin bir iç çekiyor yürek ve devam ediyor "Sende akıl var ama anlayamadığın şey, sevgide sebep-sonuç yoktur sadece sevilen vardır. "
 
"Saçmalık bu" diye hiddetleniyor beyin "Sebepsiz sevilmez, sevilen sevilmeye, sevgiye layık olmalı ötesi saçmalık"
 
"Ölçüp biçip hesap yapmak senin işin, benim işimse sevgi beslemek, hissetmek" diyor yürek.

"Hislerini dinlersen, ölçüp biçmeden seversen işte böyle canın yanar sonunda, demek ki sezilerin seni yanıltıyor sevgili yüreğim" diyor inceden bir kibirle beyin.
 
Gülümsüyor yürek acı içinde de olsa ve "Sezilerim değil yanılan sevgili bilmiş beynim senin mantığın" sonra devam ediyor konuşmaya " Her yürek öz de iyidir"
 
Ha ha ha diye kahkaha atarak"Peki" diyor beyin "Söyle bana dünyadaki onca kötülük nereden çıkıyor o zaman?"
 
"Anlatayım" diyor yürek "ama beni kızmadan ve mantığını biraz olsun devre dışı bırakarak dinle lütfen, yapabilir misin bunu?"
 
"Deneyeceğim" diyor beyin, "Sen benim canımsın, yüreğimsin seni seviyorum"
 
"O halde dinle" diyor yürek ve devam ediyor konuşmaya "Sadece beyinde vardır iyi ve kötü kavramları yürekte yoktur, var oluş sebebimizdir sevmektir bizim.  Bak burayı iyi anla! beyin kötüdür demiyorum, kötülük beyinden gelir diyorum! Doğduğunda, tertemiz bir kağıt gibidir tüm beyinler, büyürken öğrenmeye başlarsın birçok şeyi ve öğrendiklerin her zaman doğrular olmayabilir. Diğer beyinler kendi algılamalarına göre anlatırlar sana her şeyi ve sen bunları süzgeçten geçirmezsen o çok övündüğün mantığını da sana öğretilenlere dayanarak kurgularsın. İşte bu nedenle sana mantıklı gelen bir başkasına gelmeyebilir ve bu yüzden sana hoşlanmayacağın kelimeler dahi kullanabilirler. Aptal, beyinsiz, kuş beyinli, örümcek kafalı, tutarsız gibi gibi ve sen fena halde öfkelenirsin karşındakine ve eğer gücün yetiyorsa sende benzer şeyleri sayar durursun. Bazense susmak zorunda kalırsın, ya da sesini duyuramazsın ve bu nedenle için kin nefret, önyargı ile dolabilir.  Kötülük ise bu tarz olumsuz koşullanmalardan beslenir. İşte bu nedenle çatışmalar oluyor dünyada ve sevgiye, sevgiliye hasret kalıyor yürekler yoksa her yürek sevilmeye değer."
 
Beyin duyduklarından hiç memnun değil, alışmış bir kere sahip olduğu düşünce kalıplarına ama söz verdi bir kere anlamaya çalışacak yüreğini.
 
Rağmen alıştığı haklı çıkma çabasını sürdürerek, "Kötülüğün benden geldiğini söylemen canımı sıktı, ben seni korumaya çalışıyorum anlasana. Ben düşünmesem koruyucu önlemler almasam sen nasıl ayakta kalırsın hatta yaşamda kalırsın?" diyor beyin sitemkar bir tonla.
 
"Yanlış anlama seni suçlamıyorum ve seni seviyorum sevgili beynim" diye yanıtlıyor yürek "Sadece söylemek istediğim sende benim sezilerimi dinle, özde yüreklerin iyi olduğunu bil ve bizi korurken bunu önyargılarla yapma. Şanslıyız ki birbirimizin sesini duyabiliyoruz bunu yapamayanlar da var, bazıları beyninin sesinden yüreğinin sesini duyamaz " 
 
"Tamam" diyor beyin "ama hala şu sezilerin yanılmama işini anlamadım"
 
"Anlatayım" diyor yürek, " İşimiz sadece sevmek olduğundan hakikati işitiriz biz ve hakikat bize her zaman sevmemizi söyler. Beyine göre ise işler böyle yürümez, kişi sevilmeye layıksa sevilir ve yüreğin sesini bastırır. Hakikatte sahip olmak da yoktur, ait olmakta. Bütün bunlar beyinin işleri ve bir yanılsama. Yüreğin egosu yok beyine yerleşik o ego."
 
Yani diyor beyin "Her yürek özde iyi olduğundan ve iyi kötü kavramları olmadığından yanılmada söz konusu değil öylemi?"
 
"Evet" diyor yürek "Arrıca yüreğin, ırkı, dini, dili, rengi de yoktur saf nurdur, ışıktır o. Bütün bu ayrımlar beyinde var"
 
"Diyelim ki haklısın" diyerek devam ediyor beyin "Kötülüklere sessiz mi kalacağım, hiç tepki göstermeyecek miyim?"
 
Yürek "Sessiz kal demiyorum sevgili beynim, sana yapılmasını istemediğin şeyleri elbet dile getireceksin ama bundaki amacın intikam olmamalı, karşındaki kişiyi uyarmak ona duyamadığı yüreğinin sesini duyurmaya çalışmak olmalı" diyerek devam ediyor, "Sevgiyi hisseden insanlar çoğaldıkça dünya daha yaşanılır bir yer olur hep hatırla bunu"
 
"İyi de" diyerek soruyor beyin, "Madem seziler hakikatin sesini duyar ve hakikat yanıltmaz o halde niye canın yanıyor?Acı çekiyorsun, haksızlık değil mi bu?"
 
Yürek bir kez daha derin bir iç çekerek "Hala mantık kurgusu yapıyorsun sevgili beynim" diyerek devam ediyor konuşmasına, "Acılar olgunlaştırır yüreği ve benim canım sevdim diye yanmıyor, dahası sevgi acımı hafifletiyor. Sevdiğimin kendi yüreğinin sesini duyamaması acıtan beni, yoksa terk edilmişim sessizce, elveda bile denmeden gitmiş, ya da başka bir sevdiğim bana yalan söylemiş, arkamdan konuşmuş, bunlar değil sebep. Dedim ya sevgide ne sahip olma vardır nede aidiyet, dolayısıyla kazanmak ya da kaybetmek yoktur.benim acımla senin ihtiraslarını karıştırma"
 
Beyin düşüncelere dalıyor derinlemesine, biraz şaşkın. Yürek sevgi için çarpmaya devam ediyor. Olanlara şahit olan göz ise tutamıyor kendini ve bırakıyor damla damla yaşlarını.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.