Çıkarın beni buradan!

31.03.2014 17:41:01
A+ A-

Kalan yalnızlık vardır artık akşamlardan 
televizyon yalnızlığı renk yalnızlığı insan 
şiir çekilmektedir köhnemiş rüyalarımızdan 
geveze ve umutsuz şizofren ve unutkan 
cinnet modern kır kahvelerinde hafta sonu romantizmi 
cinnet modern birdenbire bir köprünün tastamam hayali

Bir şiir işçisinin modern düzene ve bazı şeylerin yitirilişine karşı başkaldırısını sezimlediğimiz bu iki üç satirin arkasında büyük değişimler ve dönüşümler daha doğrusu MODERN CİNNET yatmaktadır. Teknoloji veya teknik denen şeyin tarihi sürecine baktığımızda çok eskilere değin gitmemiz gerekiyor: insanın klan yada kabile denen ilk ve göçebe şeklinde yaşamında bugün bize ilkel yada basit gelebilecek ilişkilerden, örneğin bir taşın veya bir değneğin bilinçli bir şekilde bir amaç doğrultusunda kullanılması insanoğlunun teknikle yüzyüze kaldığı ilk aşamadır ve bu belli duraklarda aşamalarda katlanarak veya hızlanarak günümüz karmakarışık teknolojik ilişkilere geldi. 

Kabataslak baktığımız bu gelişim süreci içerisinde insanın avlanmak için eline aldığı bir sopa veya bir taş günümüz modern teknolojisinin basit ve ilk buluşu diyebiliriz. İnsanın teknik anlamda ilerleyişi unutulmamalıdır ki aniden oluşan bir değişim olmamıştır. İnsanın düşünce yetisi kazandığı andan itibaren kıvılcımı görülmüş ve ilerledikçe hızlanmış ve patlamıştır.

İnsan üzerinde ilk en büyük değişimi ve dönüşümü sağlayan günümüz literatüründe neolitik(tarım) devrimi denen olgu insan hayatını ve yönünü kökten şekilde değiştirdi ve bu ekti ta endrüstri devrimine kadar sürdü. Bu değişim basamağı etkileri itibariyle insanlığı en çok etkileyen basamaktır.

Teknoloji denen şey artık bu bahsettiklerimi çok arkalarda bıraktı. Sanayi devrimi sonrası ilerlemenin hızlanmasıyla teknoloji denen şey insanın hizmetine sunulmuş bir araç iken teknoloji karmaşıklaştı ve amaçlar unutulmaya başlandı.Teknoloji savaşla, enerjiyle, iletişimle , doğayla uğraşırken insan ve doğayla iyi iletişim kuramadı ve gitgide yabancılaştı ve saçma denebilecek bir safhaya ulaştı. Teknoloji daha rahat ve yaşanabilir bir dünya mottosuyla belki ortaya çıktı ama yaşadığımız teknoloji dünyası bundan çok uzakta kalmıştır. İnsanın teknoloji üreten yanı gelişmiştir ve savaş teknolojisiyle, iletişim teknolojileriyle vs bunları hertarafımızı saran düğmelerle görebiliyoruz. Ancak bunun tersine insanın estetik yanı eksik kalmıştır ve bundan dolayı teknoloji ile bir yabancılaşma içindeyiz. 

Matrix de kullanılan bir sözdü get me out of here! Bunu günlük hayatın bir çok zamanında da kullanıyoruz. Çıkarın beni buradan MODERN CİNNET'in dışavurumu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.