İlişki Olgunlaştığında..

06.05.2014 12:10:02
A+ A-

İlişkiniz emekledi, büyüdü, olgunlaştı..

Peki nasıl ilk günlerdeki düzgün şekliyle koruyacaksınız? Bunu başarmak zor olsa da imkansız değil. Siz aklı başında olun, geleneksel kaprislere yenik düşmeyin yeter..

İlişki dinamikleri sayısız. Her ilişkide farklı kimlikte bu dinamikler. Ama öyle hayati noktalar var ki; eğer bunlara dikkat ederseniz seçkin ilişkiler yaşamanız zor değil.. İşte ilişkilerin kalitesini belirleyen hayati noktalar;

-          Kıskanmak, sevgi belirtisi değildir. Olsa olsa kişinin kendisine veya partnerine güven eksikliğidir. Kızlar, lütfen partneriniz sizi aşırı kıskandığında buna sevinmeyin. Herşeyin dozunda olduğu modern ilişkiler yaşayın. Maço delikanlı tavırları artık out!

-          Herkesin iyi kötü bir ilişki geçmişi vardır. Bunlar, partnerinizi şimdiki durumuna getiren yaşanmışlıklarıdır. Ama genelde bu gerçek görmezden gelinir ve eski defterler illa ki açılmaya çalışılır.  Hatta daha da ileri gidilir, partnerin geçmişi sorgulanmaya başlanır. Bununla da yetinilmez, geçmiş yaşanmışlıklarının resmen hesabı sorulur. Bundan hunharca zevk alınır, birşey koparılamazsa sorun bile çıkarılır. Buna kimsenin hakkı yok. Hatta biz kızlar, özellikle evlendikten sonra, eskiye dair fotoğraf-mektup ne varsa atmasını isteriz sevgililerimizden. Oysa bunları saklıyor olması hala ona aşık olduğunu göstermez. Geçmişine sahip çıkıyordur. Ne var yani, sizin de sevgilileriniz oldu. Şu anda o günleri hatırlarken yüzünüzde bir tebessüm oluşuyorsa, bu hala O'na aşık olduğunuz anlamına mı gelir? Asla. Sadece geçmişe ait güzel bir anıdır, size tebessüm ettiriyordur, o kadar..! Kısacası, kişinin geçmişine sahip çıkıyor olması, kızılacak değil saygı duyulacak bir durumdur. Bunu kabullenin.

-          Saygı, bir ilişkinin en temel yapı taşı. Ne yapın edin bunu kaybetmemeye bakın. Tartışmalarınız bile ölçülü olsun. Her tartışmada haklı çıkmayıverin. Arada onun da galip gelmesine izin verin J

-          Olgunlaşmış bir ilişkide yapılagelen en büyük hata, fazla ve gereksiz bir sahiplenme halidir. İlişki büyüdükçe, partnerimiz birey olmaktan çıkmış ve kişisel hiçbir durumu kalmamış yanılsamasına girilir. Mail, facebook şifreleri bile istenir kimileri tarafından. Bu tam bir hadsizliktir. Bu durumlara girmeyin. Kendisini kafeste hissetmesine sebep olursunuz, kaçmak için fırsat kollar hale getirmeyin.

-          Aldatmayın! Partnerinizi artık önemsemiyor duruma gelseniz bile bunu yapmayın. O'nun için değil kendiniz için! Kendi hayatınıza ve kalitenize olan saygınızı yitirmemek için. Aldatan aldanır, unutmayın.

Bu liste uzar gider. Bu tür hatalar ve aslında hata değil hadsizlik demek istiyorum- yüzünden ilişkide yüz göz olunur ve olaylar geri dönüşü olmayan bir yola girer.

Olgunlaşmış bir ilişkide artık cicim ayları geçmiş ve herkes gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır. İşte asıl mesele, her anı ve hatta bir ömrü cicim ayı tadında yaşayabilmektir. 

https://twitter.com/EvrimDuyal

www.mornings-evenings.com

https://www.facebook.com/pages/MorningsEvenings/251052655024511?fref=nf

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.