Rehber Marksist Kuran Hedef Anti Kapitalist İslam -1-

23.01.2013 01:48:38
A+ A-

Bir hafta kadar önce(17-18 Ocak 2013 tarihlerinde), Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı yerleşkesinde yer alan Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda Hikmet Kıvılcımlı Sempozyumu düzenlendi. Aralarında  İhsan Eliaçık'ın da bulunduğu birçok ihtiyar, Marks'tan ve sosyalist bilinçten atıp tuttu. Eliaçık'ın konuşmasından hemen sonra soru cevap kısmında salona dönüp şöyle bir şey dedim kendime: aaa yok ebesinin.

Kuran'dan ayetlerle yola çıkan Anti-Kapitalist[!] tavır, belki deveye hendek atlatır ama kesinlikle ayetler ışığında "ezilenden, mağdurdan, mazlumdan yanayız" söylemini geliştiremez. İslam ile solun yakınlaştırılması çabası oldukça sinir bozucuydu. Milyonları korkuyla, açlıkla terbiye eden rabbimiz yaz dedi, üşenmedik yazdık:

Madde1:Onura Dokunma!

Hadis'leri ve Kuran'dan ayetleri yakından inceleyenler; bulanık, belirsiz, muğlâk söylemlerin çukuruna düşer. İşte bir örnek:

Allah'tan başkasına tapanlara (ve putlarına) sövmeyin; sonra onlar da bilmeyerek Allah'a söverler. Böylece biz her ümmete kendi işlerini câzip gösterdik. Sonunda dönüşleri rablerinedir. Artık O ne yaptıklarını kendilerine bildirecektir.(EN'AM 108.)

Yoksa sen, onların çoğunun gerçekten (söz) dinleyeceğini yahut düşüneceğini mi sanıyorsun? Hayır, onlar hayvanlar gibidir, hatta onlar yolca daha da sapıktırlar.(FURKAN 44.)

Okuyucu kanaat getiremediyse diğer ayetlere de bakmalıdır: Bakara-171, Araf-179, Tevbe-28, Bakara-65, Maide-60, Cuma-5, Araf-176 da farklı inançlardakilere köpek, domuz, eşek, pislik, maymun diye sövülmüştür.

Madde2: Ya Sabır!

İslamiyet'in yüzyıllarca farklı toplumlar içinde nasıl sağ salim kalabildiğini merak edenler bilsin ki bu durumun temel sebebi diğer büyük dinlerin yaptığını yapmasıdır: Hem ezilene gülmesi hem de sömürü düzenine göz kırpıp düzeni aklayan iktidar aracı olmasıdır. Fabrikaları dolduran insanlara, takdir-i ilahi, cebini dolduranlara da Allah katında saygı sevgi. Emekçi tahammül edecek, hayatı sınav olarak görecek, ayağa kalkıp bir şeyleri sorguladığı zaman da, hopp! ayeti yiyecek yüzünün ortasına. Bu işler böyle, kantar her zaman sömürenden yana ağır basacak. Suratımıza yediğimiz ayeti merak edenler var ise:

"Sizin yanınızdaki (dünya malı) tükenir, Allah katındakiler ise bâkidir. Elbette sabırlı davrananlara yapmakta olduklarının en güzeliyle mükâfatlarını vereceğiz." (Nahl: 96)

Madde3: Yoldaş Karl!

Bir yoldaşım der ki: "Din, yoksullarının çığlıklarını görmezden gelmezse de onlara yaşadıkları haksızlıklara ve onların kaynağı sömürü sistemine dayanmayı öğütlerken, haksızlık yapanların cezasının verilmesini öbür dünyaya bırakıp kitleleri haksızlıklara karşı direnmeye değil, sabretmeye davet ederek onları pasifize eder."

Komünist Manifesto der ki: "Komünistler, görüş ve niyetlerini gizlemeyi reddederler. Amaçlarına ancak bugüne kadarki tüm toplumsal düzenin zorla yıkılmasıyla ulaşabileceklerini açıkça bildirirler. Varsın egemen sınıflar bir komünist devrim ürküntüsüyle tir tir titresinler. Proleterlerin, zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri yok. Bir dünya var kazanacakları. Bütün ülkelerin proleterleri, birleşin!"

Madde4: Bilimsel Meteor!

Anti-Kapitalist mücadelede Marksizm, bilimsel verileri kabul eder, gel gör ki Kuran bugüne cevap veremez:

Her şeyden de çift çift yarattık ki, düşünüp öğüt alasınız.(ZARİYAT 49.)

(O sıvı/meni), omurga ile göğüs kafesi arasından (orada bulunan iki sinir merkezinin organize çalışması sonucu) çıkar.

Her canlı çift değildir ki! Bölünerek çoğalanlar canlı değil mi yoksa? Testislerimizi çöpe mi atalım? Kabartma tozu pastayı nasıl kabartır? Krema nasıl böyle güzel kokar? Peki, babam bu kadar güzel pasta yapmayı nerden öğrendi?

Madde5: Gaf!

İnsanları kandırmak, sömürmektir. İnsan ürünü olan bir eseri doğaüstü bir şey olarak insanlara sunmaya çalışmak apaçık bir sömürü değil midir? Doğaüstü bir tanrıya ait olmayan bu sözlere dikkat edelim. Kuran da gaf yapar:

Allah'la beraber başka bir tanrı uydurmayın (O'na ortak koşmayın). Gerçekten ben size O'nun tarafından gönderilmiş apaçık bir uyarıcıyım."(Zariyat-51.)

Eğer elinizin altında Kuran var ise siz de bakın: En'am-104. Tevbe-30. Şura-10. Hud-2.(Allah'a kelamı mı bunlar söyleyin Allah aşkına)

Madde6: Uzun Koltuklu!

Kuran'da bulunan, emekçilerin acılarını dillendiren, zengin kancalıkurtları azıcık da olsa paylaşımcı yaklaşıma çağıran ayetlerin varlığı bizi şaşırtmasın. Yoksul bırakılan kendisine kucak açan dinlere elbette sarılacaktır, kendisini bulacaktır çünkü. Aksi halde "Yandım Allahhh" diyene ses vermeyen, çığlığımızı duymayan bir din nasıl bu kadar süre koltukta durabilir?

Kısa bir ara:

Bugünlük bu kadar! Daha da ileri giderek İslamiyet'in kapitalizmle, serbest piyasayla ne kadar uyumlu olduğunu göstermek adına Kuran'dan ayetler sunmayacağım size. Vatandaşlar sakin olun! Dini inançlardan kaynaklanan ayrımcılığa tahammül edilemez.

Haftaya görüşmek üzere, devam edeceğiz çünkü.YORUMLAR

Bir akıl yürütme denemesi -

feLsefe'M, benim 'Ne ilk, ne son' başlıklı yorumum için "varsayımlar üzerinden yorumlama yapması kabul edilemez. Üzerinde durmayacağım!" demiş. Ben de bunun üzerine bir akıl yürütme denemesi yapacağım. Bir kendisinin en değer verdiği düşünürler, filozoflar, ideologlar olarak Marks, Engels ve diğerlerini ve onların dediklerini, bir de Âdem, Nuh, Süleyman, Yakup, Yusuf, Musa, İsa, Muhammed ve diğer isimlerle bilinen peygamberleri; Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali, Hasan, Hüseyin, Hasan Basri, Hallac-ı Mansur, Beyazıd-ı Bestami, Cüneyd-i Bağdadî, İmam-ı Gazalî, Abdülkadir Geylanî, İbn Arabî, Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Velî, Erzurumlu İbrahim Hakkı ve diğerleri gibi son peygamberin arkadaşları ve tâkipçilerini ve onların dediklerini gözönüne alalım ve düşünelim. Varsayım olarak iki gruptan hangisinin mesajı daha inandırıcıdır, inandırıcı olmuştur, dolayısıyla yeryüzünde iki grubun mesajlarından hangisinin inananı/bağlananı daha yaygın olmuştur. Dahası, eski Yunan'dan bu yana dünyanın değişik yerlerinden filozoflar arasında dine inanmayanlar mı fazladır, inananlar mı? Sonuçta hangisi varsayım, hangisi hakikat, akıl yürüterek, düşünerek karar verelim.

2 2
Okuyup değerlendirmede bulunanlara: -

Enver Altın adlı blog yazarının varsayımlar üzerinden yorumlama yapması kabul edilemez. Üzerinde duramayacağım! Mert Akal'ın hikayelerle "temellendirdiği" her ne ise akıl işi değil. Son cümlesindeki temenni elbette değer taşır. Okuyup değerlendirmede bulunan her iki blog yazırını da en içten duygularımla selamlarım.

1 1
Ne ilk, ne son -

Binlerce yıldır kimi insan kabul etti Hak'kı, hakikatı, bağlandı, teslim oldu, kimileri de inkâr ettiler, yalanladılar. Bu yazı da yalanlayanlardan, kendine çok güvenenlerden birinin tarihe düştüğü bir not. O kadar. Elbette Kur'an'a inananlar da, inanmayanlar da ileride görecekler, anlayacaklar bu son ve tahrif edilmemiş tek Kutsal Kitabın Hak'kın kelâmı olduğunu, her harfinin, kelimesinin, cümlesinin kesin bilgi olarak insanlara iletildiğini.

1 2
Algıda seçicilik -

Alıntı yaptığınız yerlerde yaptığınız yorumlamalar maalesef sizin yoğrulmuş tahakkümünüzün ürünüdür.Kur'an'da ve diğer semavi kitaplarda bahsi geçen 'biriktirme' sözlerini görmezden gelmeniz de yine bu önyargınız ve tahakkümünüzün bir göstergesi. İslam dininin şimdiye kadar doğru yaşanmamış olması ve örneklerinin zorbaca olması sizi yanıltmasın. En doğru İslam ahlakına Hz. Muhammed dönemini araştırarak bulabilirsiniz. Ama ön yargılarınız size engel oluyorsa isterseniz bir örnek ben size vereyim. Tabi yazının bundan sonraki kısmını okuma lütfü gösterirseniz... İslam dininin temeli olan ibadet Namazdır bunu bilirsiniz. (mealen) Hz. Muhammed bir gün cemaatine namaz kıldırmaya başlayacakken birden koşarak cemaatinden uzaklaşır, evin yolunu tutar. Cemaati şaşkındır. Sonradan peygambere sorulan soru üzerine yaptığı bu hareketi şöyle açıklar: -Evde birikmiş rızkım olduğunu farkettim, ve onu dağıtmak için namaza ara verdim. İşte burada gördüğünüz üzere en temel ibadet olan Namazdan bile önce gelen bir eylemi gerçekleştiren peygamberin dinini 'Kapitalist' veya 'sermaye dostu' olarak nitelemenin tabirini vicdanınıza havale ediyorum... Yeni yazılarınızı yazarken daha çok araştırmanız ve objektif olmanızı ümit ediyorum

0 0
MUCİZEVİ YARATILIŞ -

Kainata baktığımız zaman mucizevi olmayan bir yaratılış göremiyoruz. Aynada kendinize bakmanız yeterli. Verdiğiniz yanıtta:''Ama izin yok size ve hemen cevap verin buradaki okuyucuya: "mucizevi yaratılışların sergilendiği bu evren" hangi evren? Biz niye şahit olamadık o evrene? Evrim süreci dururken başka açıklamayla gelmeyin: Sakın bana Kamboçya'da, Zimbabwe'de Kuran'ı yere attığı için eşeğe dönüşen insan örneklerinden bahsetmeyin.''diye yazmıştınız. ''MUCİZEVİ YARATILIŞ'' adlı yazımızı ibrahim mermer'den okuyabilirsiniz.

1 4
Ynt: ibrahimi -

Üfürmek bedava değil mi? Siz de buldunuz beleşi ha bire üfürmüşsünüz. Ama izin yok size ve hemen cevap verin buradaki okuyucuya: "mucizevi yaratılışların sergilendiği bu evren" hangi evren? Biz niye şahit olamadık o evrene? Evrim süreci dururken başka açıklamayla gelmeyin: Sakın bana Kamboçya'da, Zimbabwe'de Kuran'ı yere attığı için eşeğe dönüşen insan örneklerinden bahsetmeyin.

2 2
Ynt: felsefe'M -

Evet bir voliyi vurma durumundan sözedilebilir: http://www.enfal.de/ecdad54.htm

1 0
ONURA DOKUNALIM... -

Biz bu yollardan çooook geçtik.La İlahe demek:Hiç bir şeyde ilah olma özelliği ve sıfatı yoktur. Sürekli yaratılan ve idare edilenler, sonunda fanilik pençesinden kendisini kurtaramayanlar, bu insan da olsa 'donkişot'luk yapmaya akıl izin vermiyor.Bizim onurlu dediğimiz insan, sahibini tanır, ben neyin nesiyim, her an mucizevi yaratılışların sergilendiği bu evren, ne demek istiyor? sorusuna cevap arama gayretinde olan kişilikli, kendini tanıyanlardır.Ben sonunda ne olacağım, nereye doğru götürülüyorum, geleceğimi nasıl güvence altına alacağım sorularına yanıt bulmadan onurdan bahsetmek bir çelişkidir.Olmayan bir şeyin hayali ile yetinmek, acınacak bir durumdur.Kendimi ihtiyarlamaktan ve ölümün pençesinden kurtarabiliyor muyum? Ayet bu acınacak durumdaki insanlara söğmek yerine birebir ilişki kurup diyaloğa geçmemizi salık veriyor.Bu görevi kim nasıl yapacak? Kim önce adım atacak? Böyle saldırı içerikli yazılarla nasıl diyalog kurulacak?

1 2
Ynt: 727272 -

Ticaret mi dediniz? Voliyi vurduk galiba...

0 1
Dürüstlük.. -

Hz. Hatice Peygamberimizi dürüstlüğü için sevmiştir. Ticarette hile hurdaya kalkışmadan çalışmasından etkilenmiş ve evlendikten sonra tüm ticari işlerini Peygamberimize devretmiştir. Bu nedenle bizim peygamberimiz diğer peygamberler gibi mucizeleri ile değil ticari hayatındaki dürüstlüğüyle anılır..

0 1
Ynt'lar: -

@RadikalDeyim: Onlara bu şekilde cevap vermeyin çünkü onlar size başka şeyler sunarlar. Örnek: Kutsal kitapları okuyup da anlayanlar dindar, anlamayanlar ateist olurlar. Gördünüz mü? Vaziyet ciddi... @Hayal Denizi03 Yazmışsınız ki: "Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez Kuaran'ı..." Ne kötü şeydir ukalalık! Hani bir Tanrı olsam cezalandırırdım sizi hiç durmam! Bu cevabın anlamı şudur: Her inanca saygı duymamakla birlikte insanın kendisine saygı duyarız. Bir inkarcı olarak üslubunuzu beğendiğimi de açık açık ifade edeceğim. Kötünün iyisi diyelim biz bu üsluba.

0 0
de ki: -

'kutsal! kitapları okuyup da anlayanlar ateist, anlamayanlar dindar olurlar.'

2 0
3 - Al-i İmran Suresi 7. Ayet -

Bu Meal "O, sana Kitab'ı indirendir. Onun (Kur'an'ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihdir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, "Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır" derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar." Diyanet işleri Başkanlığının. Birde Elmalılı Hamdi Yazgır'ın var. "Sana bu kitabı indiren O'dur. Bunun âyetlerinden bir kısmı muhkemdir ki, bu âyetler, kitabın anası (aslı) demektir. Diğer bir kısmı da müteşabih âyetlerdir. Kalblerinde kaypaklık olanlar, sırf fitne çıkarmak için, bir de kendi keyflerine göre te'vil yapmak için onun müteşabih olanlarının peşine düşerler. Halbuki onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez. İlimde uzman olanlar, "Biz buna inandık, hepsi Rabbimiz katındandır." derler. Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez Kuaran'ı İnanarak okuyanlar mutlaka Onun derinliğine iner. İnatçı inkarcılarsa,birden çok anlamı olan ayetlerden yola çıkarak Kuran'ı kendilerine göre yorumlamak isterler. Halbu ki Kur'an anlayarak okunduğunda, okuyanla konuşur. Hatta İnkarcıların nasıl ne şekilde kendilerine sebep ve bahane üreteceklerini açık açık yazar. Eren Bey'in ayetlerden alıntı yaparak küfür diye sunduğu teşbihlerin de niçin yapıldığı ayetlerde belirtilmiştir. Kuran'ı anlayabilmek için inanmak gerekir. Yunus Suresi 2. Ayette Allah(CC) Mealen "İçlerinden bir adama,"İnsanları uyar, müminlere de kendilerine rableri katında doğruluk makamı olduğunu müjdele" diye vahiyde bulunmamız insanlar için çok acayip bir durum mudur? diye soruyor... Aslında israrcı inkarcılara kuran kendi içinde açık ve net cevaplar sunuyor. Bizim yazıyı yorumlamamız yazarı okuduğumuzu, fikre karşı saygı duyarken düşünceye katılmadığımızı ifadeden ibarettir. Sevgilerimle

0 0
Düzeltme -

... (O sıvı/meni), omurga ile göğüs kafesi arasından (orada bulunan iki sinir merkezinin organize çalışması sonucu) çıkar."(Tarık-7)" ...

0 0
kuran-ı kerimdeki ayetlerden biri daha -

Enam-146.: Yahudilere tırnaklı hayvanların hepsini haram kıldık. Sığır ve koyunların ise, sırtlarında veya bağırsaklarında bulunanlar, ya da kemiklerine karışanlar dışındaki içyağlarını (yine) onlara haram kıldık. İşte böyle, azgınlıkları sebebiyle onları cezalandırdık. Biz elbette doğru söyleyenleriz. Dünya halklarından sadece Yahudilere konan bir yasakmış!!

0 2
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.