Rehber Marksist Kuran Hedef Anti Kapitalist İslam -2-

29.01.2013 00:37:35
A+ A-

Radikal Blog'da yayınlanan 23.01.2013 tarihli yazımda, ayetlerden alıntılarla Kuran'dan yola çıkılarak bir "Marksist" okumanın yapılamayacağını anlatmaya çalışmıştım. Yeterli görmediğim bu yazıya devam etme kararımı o gün de belirttim. Kaldığımız yerden devam edelim:

"Daha da ileri giderek İslamiyet'in kapitalizmle, serbest piyasayla ne kadar uyumlu olduğunu göstermek adına Kuran'dan ayetler sunmayacağım size."( Rehber Marksist Kuran Hedef Anti Kapitalist İslam -1-)

Madde7: Vicdanın Cebi Var!

"Allah fiyatları kontrol edendir"(İbn Teymiye) hadisi, İslamiyet'in kapitalizmle, serbest piyasayla ne kadar uyumlu olduğunu gösterir. Fethullah Gülen, "Enginliğiyle Bizim Dünyamız" adlı kitabında şöyle bir cümle kurmuştur: "İslam ekonomisinin temel esaslarından biri de, hiç şüphesiz ferdin mülk edinme hakkıdır."(Aynur Akman'ın "İslam'ın Sol Okuması: Mümkün Mü?" başlıklı yazısı böyle bir okuma yapmama sebep olmuştur.)

İyisi mi ben size bu iki alıntıyı özetleyeyim(!): "Paralar, girsin diyedir kalantor kasalara. Topraklar, sömürülsün diyedir Ortaçağ'larda... Işıksız kalsın diyedir bir koca ülke. Karanlıkta boğazlaşsın diyedir güzel yüzlü insanlar. Fabrikalar, işçi yesin, para kussun diyedir. Kıyılar yağmalansın, ormanlar çiftlikleşsin. Bankalar yağ bağlasın, tekeller et bağlansın. Holdingler palazlansın, ortaklıklar göbeklensin. Bu rüzgar böyle essin. Bu değirmen böyle dönsün. Bu çuvallar böyle dolsun diyedir Koçero'nun dağlarda medetsiz yalnızlığı. Gocunmayın güzel beyler, hanımlar. Alınıp incinmeyin. Yeni değil bu hikaye, bu oyun eski oyun."

Madde8: Hem Marksist Hem Müslüman Olunmaaazzzz!

1844 yılında K. Marks diye bir herifçioğlu dünyayı değiştirmek adına birtakım hamlelerde bulunmuş. Günümüz insanı ise Marks'ı okurken uykuya dalmış olmalı ki o esnada önemli sayıda sayfa atlanmış. Sürekli uyuyan 21. Yüzyıl insanı bir bakmış ki 120 sayfalık bir Marksist olmuş. Kör Marksist'ler için işte atladıkları o sayfalardan alıntılar yapıyorum:

"Halkın yanılsamalı mutluluğu olarak dini ortadan kaldırmak, halkın gerçek mutluluğunu istemek anlamına geliyor. .Din, insan kendi çevresinde dönmediği sürece insanın çevresinde dönen yanılsamalı güneşten başka bir şey değildir. ...Yani din henüz kendine erişmemiş ya da kendini çoktan yitirmiş bulunan insanın özbilinci ve özduygusudur. . İnsanı insan yapan din değil dini yapan insandır."

K. Marks'tan yaptığım alıntıların kaynağını dolaylı yoldan verdim. Hazıra yatmamanız adına "Hegel'in Hukuk Felsefesinin Eleştirisi" size ödev olsun.

Madde9: Üniversiteli Genç Marksistler Tedirgin!

Günümüzde üniversite otoriteleri, hükümetin ve dinin baskısıyla hareket etmekte; felsefeye ve diğer alanlara, içinden çıkmaları yasaklanan sınırlar çizmektedir. Yazarlar, öğrenciler ve akademisyenler; özgür ve bilimsel düşünce gücüne ulaşmak için debelenmekte, özgür üniversiteleri tehdit olarak gören beyler ve bayanlar ise bu taleplere şiddetle karşı çıkmaktadır. Durum bu kadar vahimken bir de karşımıza Marksizm'i tahribe kalkışan insanların çıkması "pes doğrusu" dedirtir cinsten. Daha kaç cephede savaşmamız gerekiyor ise bizler örgütlü bir biçimde hazırız. Sahtekarlara ve aldıkları bütün önlemlere rağmen her geçen gün daha fazla büyüyoruz.

Marksizm ve Marksist Felsefe şundan çok emindir; Yönetici sınıfın beyni herhangi bir kuşa nakledilse, o kuş kanat bile çırpamayacaktır. Daha insani şartlar için halk ayetlere ve hadislere kanıp pasifize olmasın çünkü sokaklar bizi bekler. Din insanın tüm benliğine el koyuyor lakin bir yandan da işçiler birleşiyor.

Madde10: Get Help Quickly!

Burası Türkiye! Burada cümbür cemaat Alevilerin karşısında saf tutar! Yahudi ve Hıristiyan olanlar misyonerlikle, masonlukla, cart veyahut curt adlı gizli örgüte mensup olmakla suçlanır. Burada başınıza her bir iş gelir: Aracınıza bomba koyarlar, gökyüzünden dökülür gözyaşlarınız. Ödül aldığınız gece çatal bıçak fırlatırlar, gurbette geçer ömrünüz! Sesiniz çıkar, asılırsınız! İşkenceden geçersiniz! Polisten dayak yerken bile suç işlersiniz!

Burası Türkiye! Burada havayı solurken dikkat etmelisiniz! Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerinde, kurşun yağabilir üzerinize. Sivas'ta yakabilirler sizi. Malatya'da linç edilebilir, Uludere'de toprağa düşebilirsiniz!

Burası Türkiye! Burada ne bir ağaç gibi tek ve hür, ne de bir orman gibi kardeşçesine yaşamanıza izin verirler. Burada Hes'ler, Patron'lar vardır; halklar sadece sözüm ona halktır.

Burası Türkiye! Burada "Heykel" olsan bile rahat edemezsin! Ucube derler yıkarlar.

Burası Türkiye! Burada toprağa düştüğün gün ayaklanırlar, meydanlar dolup taşar. O gün şehitler ölmez, o gün vatan bölünmez. Ertesi gün adını dahi hatırlamazlar. Geride gözü kan çanağına dönmüş birkaç kişi kalır; annelerdir örneğin hatırı sayılır...

Burası Türkiye! Aslında burada anne olmak hepsinden zordur! Burada ana kuzusu olmak da zordur! "Anne biz geldik" diyemez kayıp evlatlar.

Merhaba Müslüman Marksist, burası Türkiye ve sen burada kalıp yaşam hakkını bağlattın mı pamuk ipliğine? Şimdi söyle bakalım; sen dünyayı değiştiriyorum derken bizi mi yiyorsun?

Gelecek hafta:

Madde11: Düzen Kuruldu: Yetiş Ya Marx Yetiş Ya Lenin!

Madde12: Vur DHKP-C Vur Sosyalizmi Kur!

Madde13: Fatih Camisinde Gıyabi Cenaze Namazı!

Şimdilik hoşça kalın, devam edeceğiz elbet!YORUMLAR

Ynt: enver altın -

Bu yazı "kişisel" yazılar arasında yer alır. Felsefe değil! Blog sayfamın ismi ile karıştırdınız. Gelelim değerlendirmenize. Metinden tam olarak ne anladınız? "Bir sendika ve mühendisler odası bildirisinden bile" daha özensiz olması ne demek?

2 3
Fikir ve zeka yoksulluğu yansıtıyor -

Bu kadar yalınkat din aleyhtarı yazı zor bulunur. İnsanı asgari düzeyde bile düşündürmeyecek, ezbere ve hiç düşünmeden kaleme alınmış izlenimi veren bir metin. Güya felsefî metinler okuyan biri bu kişi. Felsefe bu yazının neresinde. Bir sendika ve mühendisler odası bildirisi bile daha bir özenle kaleme alınmıştır buna göre.

2 4
Ynt: zihniorer -

Sizin yorumlarınızı görünce yazdıklarımın baştan sona ne denli dikkatli okunduğunu da görmüş oluyorum. Yapmış olduğunuz yorumla benim sayfalarca süren çığlığıma başarılı bir şekilde eşlik etmiş oldunuz. Blog sayfanızın da takipçileri arasındayım yazdıklarınız o kadar değerli ki... Tahlilleriniz de sağlıklı, evet şahsım sizi övmekten başka hiçbir şey yapmadı bu yorumda... En içten devrimci duygularımla selamlıyorum sizi.

0 2
zihin ve farkındasızlığı sorgulayan bir yazı olmuş -

"İslam kapitalizimi". İslamcılar kendi içinde de tartışıyor bu konuyu. AKP ve Liberal islamcılar zaten özümsemiş islam kapitalizmini. Ancak, daha derinlerde bir gurup bu tanıma karşı çıkıyorlar. "Mülk Allahındır" sözü üzerine kurulan, günümüz deyimiyle islam sosyalizimi, senin deyiminle maksist kuran bir tarafın elini (sözde) güçlendirirken, "kazancın ondadokuzu ticarettir" hadisine sarılan liberaller aynı zamanda özel mülkiyet haktır düşüncesine sarılmaktadır. Zaten bilinene kuranın o "muğlak"-heryne çekilebilen" karmaşık yapısı her ideolojiye uyar. Temel gerçek şudur: kişi ya da aile gurupları, üretim aracına sahip olma ya da kullanma hakkına sahipse, orada kapitalizm kaçınılmazdır. "Fakiri olmayanın zengini olmaz" yaklaşımı da islamcılara ait bir deyimdir. Oysa sosyalizm buna havuz içinde eşit ve birlikte yükselen bireyler olarak bakar. şu linkin kahverengi paragrafında yazılanlar gibi: http://zihniorerpolitikam.blogspot.com/2007/05/seim-gndeminde-biraz-politika_16.html

1 1
Ynt: ibrahimi -

Yine hep vıdıvıdı...

2 2
Hem Marksist Hem İnsaniyet Olunmaaazzzz! -

İbni Teymiye (1263-1328)yıllarında yaşamıştır.(?Allah fiyatları kontrol edendir?(İbn Teymiye) hadisi)diye yazmanız, çok garip. Böyle bir hadis olma ihtimali sıfır. Kaynak göstermeniz gerekmez miydi? İbn-i Teymiye hadis ravisi değildir. '' Aldatan bizden değildir, fahiş fiyatla satmayı men '' gibi hadisler var. Ferdin mülk edinme hakkı, insaniyetle beraber olagelmiş ve devam edecek bir haktır. '' Bize verilmiş olan mülk''ten kastımız bedenimiz, el, göz, beyin, idrak vs.den tutunuz da eş, çocuklar, ev, arsa her şey bir ?emanet? olduğunun farkına varmamızdır. Burada önemli olan bu emanetlerle emaneti bize Vereni tanımak olup emaneti amacı doğrultusunda kullanmaktır. Yoksa emanetlere ebedi imiş gibi temel eksen misali yapışıp kalmak realite değildir. Aynur Akman'ın aynaya bakarak yaptığı yorum, Marksın yorumudur. Peygamber ne diyor: ''Benim bu dünyadan nasibim, bir ağacın gölgesinde dinlenip tekrar yoluna devam eden yolcu gibidir. ''(Günümüzde üniversite otoriteleri, hükümetin ve dinin baskısıyla hareket etmekte)ve (her ne olursa olsun sizi dövemem çünkü şiddet, bizim düşüncelerimize yabancıdır.)cümlelerinize gülmekten kendimi alamıyorum. Berlin Utaç Duvarları bir kenara,1920-1990 yılları arası Marx felsefesinin uygulandığı coğrafyalarda kaç milyon insan, Marx'ı kabul etmediği için öldürüldü veya sürgüne gönderildi? Bu da size verilmiş bir ödev olsun...

2 2
Ynt: ibrahimi -

Tutarlı değil mi? Bu kadar basit olmamalı eleştiriler. Siz belirteceksiniz ki tutarsızlığı, bende inanacağım yazıyı okuyup anladığınıza. Öğreten emekçi bu yazıyı beğenir ya da beğenmez orasını bilemem ama sonuç her ne olursa olsun sizi dövemem çünkü şiddet, bizim düşüncelerimize yabancıdır. Editöre gelince, bakın işte, yorum "neşredildiği" zaman "neşrediliyormuş". Bazı yorumlarımız oluyor hırsla yazdığımız, onlar elbette "neşredilmemeli". Sadece size özgü bir durum değil anlayacağınız.

2 1
FELSEFE Mİ YAPIYORSUN, YOKSA CAN SIKINTISI MI? -

Rehber Marksist Kuran Hedef Anti Kapitalist İslam -1- deki yazınız gibi bu yazınızın da tutarlı bir tarafı yok. Siz bu yazılarınızı önce kendi hocalarına bir okut. Yüzleri kızarmazsa, beni dövebilirsin...Bir önceki yazınıza yazdığım yanıtı maalesef editör neşredemedi. Kendisine sormalı ne diye?

3 2
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.