TC?avüz

17.04.2013 03:50:21
A+ A-

 

  

TC,TC,Teeeeeeeeeeeeeeeeeeeceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. Ehe. Ceee'eeee :)) Üstteki eeeeelerin arasındaki c'yi bulunuz. Siz ararkenee.

 

 

Çıktı mı at gözlüğü? Çıktıysa devam.

 

Tepki.

 

-Neye tepki?

 

-TC ibaresi kaldırılıyormuş diye.

 

- He. Nabıyım. Püff.

 

Niye mi püff? Sıkıldım lan. Başka dertlerim var benim. Bu ne ki? Ne olmuş yani? Kalksa nee, kalkmasa ne? Türküm ben. Türk olduğum için mutluyum. Her ne kadar kendilerine Türk deyip de davranışlarıyla beni çileden çıkartanlar Türklüğümden utanır hale soksalar da. (Nasıl davranışlar?: Otobüste burnumun direği düşebiliyor bazen, tükürüğünü rüzgara karşı savuranlar var, nefret söylemleri, ırkçı yaklaşımlar, yobazlığın artışı, sahtekarlık, yalanlar.) Her neyse, bir sağlık ocağının tabelasındaki herhangi bir ibarenin kalkması ya da tabelaya herhangi bir ibare eklenmesi neyi değiştirir? Benim burada bakacağım iki şey vardır. Birincisi tabela görüntü kirliliği oluşturuyor mu yoksa uyumlu mu? İkincisi sağlık ocağı görevini başarıyla yerine getirebiliyor mu? Buradan da sağlık bakanlığına bağlayabiliriz. Sağlık bak'anlığı bakabiliyor mu? Bakıp da görebiliyor mu? Yani her vatandaşına eşit haklarda sağlık hizmeti verebiliyor mu? Genel sağlık ve tıp adına ne yapıyor? Dünya sağlığı için katkıları var mı? Her şeyden önce İnsan'ı düşünebiliyor mu? Ya da çevre ve şehircilik bakanlığı daha yaşanabilir bir ülke ve dünya için iyi şeyler yapabiliyor mu? Tabela da TC'nde hikaye. (Profilinde yazan.)Devletin mi? Halkın hizmeti için mi? Bitmiştir.

 

Benim için ülkemin adının bir önemi yok. Benim adımın ne olduğunun önemsiz olduğu gibi. Benim için önemli olan; Ülkemin huzur içinde yaşıyor olmasıdır. İnsan haklarının çiğnenmiyor olmasıdır. Barış için yaşanıyor olmasıdır. Kaliteli bir eğitimin olmasıdır. Eşitlikçi olmasıdır. Halk için, özgürlük için olmasıdır.

 

Devlet ne için var? Devlet halkı için ne yapıyor? Bunlarla ilgilenmelisin. Türkiye'de açlık sınırında yaşayan insanlarla parasıyla yapmadığı şey kalmayan insanlar var. Bu ülkede şiddet var. Terör var. Orantısız güç var. (Orantılısı var mı bilmiyorum, henüz rastlaşamadık kendisiyle.) Güç var? Güç ne? Niye var? Olduğuna göre zayıfı ezen var. Bu ülkede zayıflar var. Fakir var. Sadece insani ihtiyaçları hesaplayarak, büyük şehirde aylık en az 400 TL gideri olup, eline aylık 280 TL verilen üniversite öğrencisi var. Yoksulluktan okulunu bırakan var. Bu ülkede şiddet var. Kadına şiddet var.  Çevresel kirlilik var. Duyarsızlık var. Hırsızlık var. Sömürülen işçiler var. Hayvanlara eziyet var. Ayrımcılık var. Ötekileştirme var. Tecavüz var.

 

Tecavüz var. Tecavüz... Düşünebiliyor musun böyle bir kelime var? Niye var? Eğer ahlaki olarak insan böyle bir halt yemeseydi ve böyle bir haltı aklından bile geçiremeyecek bir erdem sahibi olsaydı "tecavüz" olmazdı. Tecavüz diye bir kelime de olmazdı herhangi bir dilde. Tabi Tc'coşkun da.

 

Bir karikatürün yazdırdıkları. Güldüm, düşündüm. TC'yi ve tecavüzü düşündüm. Ahlaksızlığın sanata, bir sanat dalına, sinemaya nasıl yerleştirilebildiğine daldım sonra. Ve toplumun içine nasıl yerleştirildiğine. Nasıl tecavüze uğradığımızı farkettim. Kötü ve çirkin şeyleri yok etmek yerine ahlakımızla nasıl oynandığını gördüm. Önemli ve değerli olanın ne olduğunu gördüm.

 

TC'nin bir önemi yok canım benim. Önemli olan sensin. Türkün, Kürdün, Lazın, Rusun, Kırgızın, Japonun, Ermenin, İngilizin bir önemi yok bitanem. Önemli olan onun kalbi.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.