Before Sunrise (1995), Before Sunset (2004), Before Midnight (2013)

08.11.2013 19:53:42
A+ A-

Richard Linklater 18 yıllık bir aşk hikayesini 3 farklı zaman diliminde sahneleme şansına sahip olmuş. Aynı oyuncuları tek bir senaryonun akışı  içinde 9 senelik aralıklarla bir araya getirme fikri çok hoş. Daha önce ilgimi çekmeyen bu üçlemeyi izlememi sağlayan şey üçleme olması oldu:)

Aynı oyuncuların 9 sene arayla aynı aşk öyküsünün devamını oynamaları merak uyandırdı. Filmlerin her biri farklı şehirlerde geçiyor. İlk filmde trende tanışan Jesse ve Celine Viyana sokaklarında dolaşıyorlar. İkinci filmde Paris, üçüncü filmdeyse yunan adasındalar. Oyuncuların yaşlanmalarına şahitlik ediyoruz. İlk filmden son filme geçişte hem çağın değişimini hem de yaşla birlikte değişen ilişki algısını izliyoruz. 2. ve 3.  filmde senaryo yazımına dahil olan oyuncuların senaryodaki varlıkları filmleri daha gerçekçi kılmış. Filmle ilgili bir şey okumadım, belki de doğaçlama oynamış dahi olabilirler son filmde.  

Celine ve Jesse 3 filmde de uzun yürüyüşlere çıkıyor. Kadınlara, erkeklere ve aşka dair bir şeyler var hep sohbetlerinde...Uzun diyaloglardan ibaret hepsi. Bir sohbetin kıyısında susarak oturmak gibi. Ne diyordum? İzlenebilir.

Beforesunrise

Before Sunrise -1995

Before-sunset

Before Sunset - 2004

Before-midnight

Before Midnihgt -2013YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.