Sıradışı bir film: PK

03.01.2015 01:52:42
A+ A-

"Dünyaya bir misafir geldi. Sevimli, masum ve meraklı. Gözleri araba farı gibi, hareketleri ise biraz acayip. En büyük alışkanlığı, yanlışları düzeltmek. Hayatında hiç içki içmemişti ama PK diye çağırdılar onu."

Sinema dünyasına Hindistan'dan yeni bir misafir geldi: PK. Hollywood'un hegemonya kurduğu ülkemizde Bollywood filmlerine vizyonda rastlamak neredeyse imkansız. O nedenle PK ismini duymamışsınızdır belki de.  Ancak Aamir Khan isminin ardından birçoğunuzun "3 idiots. Taare Zameen Par (Her çocuk özeldir)" dediğini duyar gibi gibiyim. (Bilmeyenler için ülkemizde yarım milyondan fazla hayranı olduğunu not düşeyim). İşte PK, filmleri ve oyunculuğuyla efsaneleşen Aamir Khan'ın yeni filmi.

Film, 19 Aralık'ta Hindistan'la birlikte dünyanın birçok ülkesinde vizyona girdi. Ve daha ilk haftasında rekorlara imza attı. Fragmanı bile 10 milyonun üzerinde izlenen film, şimdiden tüm dünyada en çok izlenen Hint filmi oldu. Yılda yaklaşık 800 filmin üretildiği Bollywood'da ise, daha önceki Aamir Khan filmlerinde olduğu gibi, yine 1 numara.

PK'yi Mumbai'de gösterime girdiği ilk gün izledim. Filmi izlemek, dünyanın belki de en renkli ülkesi Hindistan'a gidiş sebebimizdi. Aamir Khan'ın filmleri ve oyunculuğundan çok etkilenmiştik. İzlediğimiz ilk filmi 3 İdiots'la başlayan Aamir Khan yolculuğumuz Rang de Basanti, Lagaan, Taare Zameen Par, Fanaa. ile devam etmiş ve PK'ye kadar uzanmıştı. Buna bir de Satyamev Jayate isimli toplumsal sorunların konu edildiği programı eklenince, yıllardır eşit ve özgür bir dünya için mücadele eden bizlerin gözünde binlerce kilometre bir anda küçülüverdi. Ve yanımda ablam ve eniştem, Hindistan'a doğru yola çıktık. Delhi, Agra, Jaipur derken Mumbai'de ilk gün ilk gösterimde tanıştık PK ile.

Filmde, uzaydan gelen ve sorduğu sıradışı sorular nedeniyle sarhoş (pk) diye çağrılan PK, dünya yolculuğu boyunca din bezirgânlarının ipliğini pazara çıkarıyor. Spolier vermemek için konusu hakkında çok fazla bir şey yazmayacağım çünkü film Türkiye'de vizyona girebilir. Umarım girer. Ama şu kadarını söyleyeyim; Hintçe bilmediğim için filmi anlayabileceğimi sanmıyordum. Ancak öylesine güçlü bir senaryo ve oyunculukla karşılaştım ki -tıpkı PK gibi- dili bir anda çözüverdim!

Aamir Khan ve Rajkumar Hirani. Eğer bir filmde bu iki ismi görürseniz sakın kaçırmayın.

PK için son zamanlarda izlediğim en iyi film diyebilirim. Filmin İMDB puanı şimdiden 8,7. Şu ana kadar 5 filmi (Lagaan, Rang De Basanti, 3 İdiots, Taare Zameen Par ve Dil Chahta Hai) İMDB top 250 listesinde yer alan Aamir Khan'ın muhtemelen listedeki 6. filmi olacak.  Aamir Khan'ın oyunculuğu ise tek kelimeyle MUHTEŞEM!

Filmin yönetmeni, 3 İdiots'daki başarısıyla ismi hafızalara kazınan Rajkumar Hirani. Senaryo da, yine 3 İdiots'da olduğu gibi Abhijat Joshi ile birlikte onun eseri. Bu ismi bir kenara not etmenizi ısrarla öneririm.

Filmin diğer oyuncuları Anushka Sharma, Sushant Singh Rajput, Boman İrani, Saurabh Shukla ve Sanjay Dutt da oldukça başarılı performans sergiliyorlar. Filmin müzikleri ise çok etkileyici. Ezgilerin uzun süre kulağınızda kalacağını garanti ederim.

Gerçeklerle yüzleşmenin en iyi yollarından biridir sanat. PK ve Aamir Khan bu işlevi hakkıyla yerine getiriyor.

PK, fantastik bir hikayenin kahramanı. ancak yaşadıkları bugün kadar gerçek. Öylesine gerçek ki film vizyona girmeden afişi mahkeme salonlarına girdi! Tepkiler filmden önce geldi anlayacağınız. Filmin yayınlanmasının ardındansa "Hinduizm'i hedef aldığı" gerekçesiyle protestolar artarak devam etti. Yoksulluğa, tecavüze, insanlık dışı kast sistemine sesi çıkmayan din bezirganları, filmin yayınlanması ile birlikte bir anda sokağa dökülüverdiler. Protestolar, karalamalar ardı ardına geldi. Hatta işi sinema salonlarına saldırmaya kadar götürdüler. Üstüne fetva da yayınladılar mı bilemiyorum ama doğrusu duyarsam hiç şaşırmayacağım.

Elbette durum sadece Hinduizm ile ilgili değil. Söz konusu 'Din Tacirliği' olunca her yerde ve her dinde aynı sahneler kendini gösteriyor. O nedenle siz filmi istediğiniz dinden izleyebilirsiniz. İster Müslümanlıktan, ister Hristiyanlıktan ya da Musevilikten.. sonuç değişmez. Zaten PK de bu kapıları çalmayı ihmal etmiyor.

Kaldı ki Aamir Khan sıradan bir oyuncu değil. Yıllardır oyunculuğunun gücüyle dünyayı büyülemiş, film seçimlerindeki cesur ve dik duruşuyla Bollywood'un renkli ve şaşalı dünyasından kendini daha baştan ayırmış bir sanatçı. O yaşadığı toplumun ve dünyanın farkında. Ve yaptığı her işte bu farkındalığı cesurca ortaya koyuyor. Satyamev Jayate isimli tv programı ile toplumun en keskin sorunlarını masaya yatırırken de benzer tepkilerle karşı karşıya kaldığını tahmin etmek zor değil. Ama o değişime inanıyor, sokaklar ise ona. O çoktan Hindistan'ın kalbine girmeyi başarmış. Hindistan seyahatim boyunca en çok onun ismini duydum sokaklarda. Satıcıdan taksiciye, garsondan rehbere herkesin sesi ve vicdanı olmuş Aamir Khan. İnsanlar daha iyi bir yaşam için neredeyse politikacılardan çok ona inanıyor ve güveniyor.

İşin özeti Satyamev Jayate yani DOĞRU HERZAMAN KAZANIR! YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.