Güneşe bile bakamıyoruz

17.05.2014 15:21:48
A+ A-

Bir çoğumuz gibi ben de madencilik nedir, çalışma şartları nelerdir, insanlar neden bu işi yapar, bu insanlar neden öldü gibi soruların cevabını tam olarak bilmiyorum.  Tıpkı bu işi yapan ve bu iş sayesinde milyonlarca lira ve kariyer kazanan iş adamları ve onlara yardım eden yöneticiler gibi.
 
Her ne kadar bazıları  futbolu sadece top meselesi görse de ne futbol ne de Soma facisı tek taraflı yorumlanacak bir şey olmamalı. 
 
"Madenci savaşan bir asker  gibidir. Madenci savaş halindeki bir orduya benzer ve sürekli tetik olması lazım. Biz doğanın dengesini bozuyoruz. Adamın ciğerini söküyoruz. Doğa da onun karşısında tepki veriyor. O tepkiyi sürekli uyanık olup zamanında tespit edip önlemlerini almanız lazım." Bir diğeri ise "Doğadan kopardığınız her parça karşısında bir şey vermek zorundasınız. Savaş halindeyiz doğa ile eğer bunu vermezseniz doğa da karşılığında sizden can olarak alır." diyor.
 
Bu sözler, yıllardır madende çalışan işçilerin, zor denilen iş için kömürcülükten başka bir iş yapamam,
gözü yumuk çalışırım ve güneşe bile bakamıyorum diyen madencilere ait. Çaresizlikten olsa gerek madencilikten başka iş yapmayan, evlatları okusun diye gecesine gündüzüne katan belki de şuan hayatta olmayan bazı  maden işçileri.
 
Türkiye de en çok can kaybının yaşandığı Soma maden işletmesinde yaşanan faciadan sonra internette ufak bir arama sonrası bir video ile karşılaştım. Yaklaşık 1 yıl önce Soma madenlerinde maden işçileri ile televizyoncu Hakan Doğanay tarafından çekilmiş, Hakanla geziyorum televizyon programına ait bir video. 
 
Bunun zamanı mı şimdi diyecek olursanız onu bilmiyorum. Bu program o madende mi çekildi onu da bilmiyorum.
 
Program için röportaj veren madencilerin facidan önceki görüntülerini ve çalışma alanlarını izlerken herkes facidan sonrasını konuşuyor acaba faciadan önce nasıldı diye paylaşmak istedim. Teknik, siyasi,etik açıdan yorum yapan ben dahil herkes farklı açılardan değerlendiriyor ve yazıyor. Görüntülerden sonra belki farklı yorumlar da yapılabilir.  
 
Aslında kaza geliyorum diyor ama kimse yarın ne olacağını bilemiyor ve her şey aynen devam ediyor.  
 
İşte o video
 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.