Kaç para için birini öldürürsünüz?

30.06.2014 04:50:32
A+ A-

Soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği faciada maden sahibi şirket, tazminat isteyen ailenin davasında vicdansızlıklarının, vahşiliklerinin savunmasını yaptı. 393 bin lira tazminat için "Felaketi özlenir hale getirecek kadar çok" dediler.

Daha çok ve daha çok kazanma hırsının geldiği son noktada gözleri milyon dolarlardan başka bir şey görmeyenlerin zihinlerindeki arsızlığın dillendirilmesine tanık olduk.

Aslında, şunu dediler mahkemede:

Bizim gözümüzü öyle bir para hırsı bürüdü ki, biz daha çok zengin olalım diye onların kanını çok ucuza içiyoruz.

Biz onları insanlıktan çıkardık.

Yoksulluğa mahkum ettik.

Tüm insani değerlerini benliklerinden söküp çıkardık.

Onlar ki artık bir hayvandan farksız.

Bir lokma ekmek için namuslarını, onurlarını satan insanlar haline geldiler.

Paramızla satın alabileceğimiz mallardan farksızlar artık. Ağızlarından salyalar akıtıp önlerine atacağımız bir parça ekmeği bekliyorlar.

Şimdi siz kalkıp onlara ömürleri boyunca çalışarak sahip olamayacakları paraya öldüklerinde sahip olabilirsiniz diyorsunuz. Böyle bir kazanç için kimleri öldürmezler ki onlar?

Daha çok ve daha çok kazanma hırsını, kapitalizmin vahşiliğini savundular aslında.

Biz çi başına 300-500 liralık önleyici tedbirleri bile almaktan kaçınırken siz onların hayatlarına 400 bin TL bedel biçmeye çalışıyorsunuz. Her işçi için bu parayı ödersek şirket 120 milyon TL zarar eder. Bu kanla beslenen şirketimizin iflası olur. İnsanlıktan çıkardığımız 6 bin işçide ağızlarından akan salyalarla sokaklarda başı boş kalırlar. Sistemin çarkları böyle işlemez. Ayağınızı denk alın.

***

Bu ülkede hiçbir şey ölmek kadar kolay değil. İş yaşamaya ve yaşatmaya gelince bedel ödeyecekler de zenginler değil.

Asıl soru yoksula sorulan "Kaç para için birini öldürürsünüz?" değil, zengine sorulacak olan "Acaba bir milyon dolar daha fazla kazanmak için kaç işçinin ölmesine göz yumardınız?" olmalı. Zira insanlıktan çıkan vahşileşen yoksul değil, kana susamış zengindir.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.