Kaza değil, kader değil

14.05.2014 12:11:55
A+ A-

14 Mayıs 2014 saat 11.21, Soma’da kaybettiğimiz insan sayısı resmi rakamlara göre şimdilik 201. Enerji Bakanı Taner YILDIZ açıklama yapıyor, “Türkiye’de şu ana kadar yaşanmış en yüksek işçi kaybımızla sonuçlanan bir kazaya doğru gidiyoruz. Bu sayı artacak.” diyor.  Bu açıklamadan yola çıkarsak 92’deki grizu patlamasından daha büyük bir kayıp yaşayacağız. En az 263 can demek bu. En az 263 baba, 263 oğul, 263 kardeş, 263 arkadaş. İçimizdeki kederi, acıyı tarif edecek kelime yok. Ne yazsak ne söylesek yetmeyecek.

Kaza demek de yetmiyor, kader demek de.

Hesap sormak lazım, kimin bu kadar canın ölümünde zerre kadar kusuru varsa hesap sormak lazım. Hesap vermesi gerekenler hesap vermezlerse aynı acıyı tekrar tekrar yaşayacağız çünkü. O sebeple siyaset yapmayın demek kadar anlamsız bir cümle yok. Ne yapalım kardeşim siyaset yapmayalım ne yapalım? Oturduğumuz sıcak koltuktan Allah Rahmet eylesin diyip geçelim mi? Çok üzülüyoruz diyip geçelim mi? İçim yanıyor diyip geçelim mi?

Hesap sormayalım mı? İş güvenliği önlemlerini almış mı işveren demeyelim mi? Devlet işvereni hakkıyla denetlemiş mi diye sormayalım mı? Almanya’da 11 senede 3 maden işçisi ölürken bizde bir seferde niye 201 kişi ölüyor diye sormayalım mı? Takdiri ilahi bir tek Türk işçisi için mi, medeni ülkelerdeki işçilere uğramıyor mu diye düşünmeyelim mi? Aynı madende daha önce olan patlamalarla ilgili verilen araştırma önergesini meclis niye reddetmiş demeyelim mi? Niye gidip vaktinde incelemediniz madenleri demeyelim mi? 15 yaşındaki çocuk nasıl madende çalışır demeyelim mi? İşverenin gözünü 15 yaşındaki çocuğu madende çalıştıracak kadar para hırsı bürümüşse, devlet madende kimin çalışıp kimin çalışmadığını kontrol edemeyecek kadar acizse buna kaza denebilir mi? Kader denebilir mi? Asıl soru sormamak, hesap sormamak, acıya saygısızlık, insan hayatına değer vermemek değil mi?

Anlamaya çalışıyorum ama anlamıyorum “aman hükümete laf gelmesin” diye kader diyip oturacak mısın? Yarın sorumlular paralarına para katmaya devam ederken babasız, kocasız, evlatsız kalanları düşündüğünde için yanmayacak mı be arkadaş? Baş sağlığı mı diler, çekirdeği mi alır Muhteşem Süleyman’ı seyreder unutur giderim diyen Osmanlı torunlarına lafım yok. Lafım vicdanı körelmemiş olanlara.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.