Mehmet Efe bir maden mühendisiydi...

19.05.2014 11:36:28
A+ A-

Mehmet Efe, Savaştepeli çalışkan bir çocuktu. Bu ülkenin bütün çocukları gibi çocukluğu oyunlarla değil sınavlarla geçti. Daha ilkokulda tanıştı deneme sınavlarıyla. Sonra hep devam etti sınavlar. Önce Anadolu liseleri sınavları sonra üniversite sınavları Mehmet hepsinden başarı ile geçti.

Kolay olmadı mühendis olmak, hem babası hem annesi yemediler yedirdiler, içmediler içirdiler. O da onları mahcup etmedi. Babasının gurur duyduğu mahallenin tek mühendisiydi.

İş güvenliği eğitimi almıştı. O madenci çocuğuydu, arkadaşları madende mahsur kalmışken durup bekleyemedi, facianın meydana gelmesinden hemen sonra tüpünü alıp madene inmişti. Birçok arkadaşını kurtarmıştı. Biraz dinlenmek için kısa süreliğine çıkmış, sonra tekrar arkadaşlarını kurtarmak için hiç tereddüt etmeden madene inmişti. Fakat bu kez canlı girdiği madenden canlı çıkamadı.

Arkadaşlarını kurtarmak için madene inen Mehmet, arkadaşlarını kurtaran Mehmet, kendi canını kurtaramadı. Mehmet öldü, başka Mehmetler, Hasanlar, İbrahimler öldüler. On dokuzunda, yirmisinde, otuzundaydılar, yaşamlarının en güzel döneminde henüz baharındaydılar. Evlattılar, sevgiliydiler, eştiler, babaydılar çekip gittiler öyle ansızın.

Para vereceklermiş, maaş bağlayacaklarmış, ev vereceklermiş, ne verirseniz verin ama Mehmetlerin Hasanların yirmili yaşlarını, otuzlu yaşlarını, kırklı, ellili, altmışlı, yetmişli yaşlarını bir daha veremezsiniz.

Resul Efe’ye Mehmet’ini geri getiremezsiniz.

Sonra siz daha çok kar edesiniz diye, sonra siz daha, daha da lüks içinde yaşayasınız diye varsın ölsün Mehmetler.

Mümkün olan en az maliyetle ürettirip, mümkün olan en yüksek fiyat ile satasınız diye varsın ölsün Mehmetler.

Sakın öyle pahalı gaz maskeleri almayın, Yaşam odaları için para harcamayın, hatta lütfen sakın utanmayın “kaza 3 ay sonra olsaydı bu facia yaşanmazdı” derken.

Sorumlu ne “literatürde iş kazası var bunlar olağan şeylerdir” diyenler, ne de” 15 madencinin ölü bedenlerini madenden “Hamdolsun çıkardık” diye övünenlerdir. Sakın dert etmeyin “takdir-i ilahi” der geçeriz biz.

Yeter ki siz oradan “tekmelerine sağlık “ diye çığlık atın. Ya da pahalı viskinizi boğaza karşı yudumlarken beğenmediğin halkım için “size bunlar müstahak” diye bağırın.

Sorumlu ararsa savcılar yine bizi alsınlar ama size dokumasınlar… Çünkü bu madenleri onlara siz tahsis etmediniz, çünkü bu madenlerin denetiminden siz sorumlu değilsiniz. Çünkü İLO sözleşmelerini onaylamayanlar siz değilsiniz…

Sevgili Mehmet Yaşasaydın belki senide gözaltına alırlardı. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

O fotoğraf ? -

Yazınıza eklediğiniz fotograf hakkında bilginiz varsa aktarabilirmisiniz?

3 0
Ağlayarak okudum -

Oldukça lirik bir yazı,kısacık bir yazıda bütün Soma gerçeğini yansıtmış. Okudum Mehmet Efe'nin dedesi de maden de yaşamını yitirmiş.Anaların bin bir zorlukla okutup, büyütüp bugünlere getirdiği insanlarımızın bu kadar ucuz şekilde yaşamını yitirmesi çok acı...

30 2
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.