Ben de telefona çıkacağım!

08.11.2015 21:07:53
A+ A-

Periscope nedir? Twitter üyelerinin, kısaca telefonları üzerinden canlı yayın yapması diyebiliriz. İster kişiye özel, ister genele açık şekilde kendinizi ifade etme, kendinizi, yaşadığınız anları paylaşmak için kullanılan bir Twitter uygulamasıdır.

Yolun yarısını geçen, siyah beyaz fotoğraf ve tek kanallı renksiz televizyonları izleyerek çocukluğunu yaşayanlarla, internet gençliği arasındaki devasa farktan biraz bahsetmem gerekiyor.

Bir önceki nesil; anılarını, yaşanmışlıklarını fotoğraf albümlerinde, hatıra defterlerinde saklayıp, üstüne bire bin katarak, 'ah ah siz beni bir de askerde görseydiniz' diyerek paylaşırken; internet gençliğinde artık her şey dijital, her şey kayıt altında.

Bir şeyi anlatmak için fazla söze hacet duyulmuyor. Bir tweet, bir fotoğraf, bir video ile hissettiklerimizi başkalarına hissettirmek istiyoruz. Artık, her şey sadece bir tık kadar yakın ve bir o kadar da gerçek.

Herkes bizi görsün!

Herkes bizi görsün, herkes bizi övsün, herkes bizi merak etsin, daha da çok kişi bizi anlasın istiyoruz.

Kişisel bloglar, her gün hayatımıza bir yenisi eklenen sosyal medya araçları, sürekli yenilenen teknoloji, teknoloji aygıtları ve yeni uygulamalarla neredeyse her şeyimizi paylaşıyoruz. Gezdiğimiz meydanı, yemek yediğimiz mekanı, gittiğimiz sinema salonunu, yeni aldığımız bir telefonu, bazen acıyı bazen de neşeyi dijitalde kaydediyoruz ve bunu yaparken de mutlu oluyoruz. 

Herkesin artık bir televizyonu var;

"Herkes bir gün 15 dakikalığına meşhur olacak", diye başlayan serüven, "ben bugün televizyona çıktım, gördün mü? diye devam etti. Gençler artık, 'ben bugün telefona çıktım' diyor." Herkesin artık kendini gösterebileceği, kendi televizyonu var. Bunun için, bir akıllı telefon bir de Periscope hesabı açmanız yeterli. 

Sosyal medya nereye gidiyor? Teknoloji bizi nereye götürecek? Takip etmek, yeniliklere yetişebilmek inanın çok zor. Şu ışınlanma devrine yetişebilecek miyiz onu da bilemiyorum.

Niyeti bozdum, bir gün ben de telefona çıkacağım...!

Cevdet Aykan Demir

http://www.kagitposetcim.net/

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.