Ben sizin bildiğiniz, o blog yazarlarından değilim!

11.08.2015 01:43:05
A+ A-

Blogger ya da blog yazarı denilince, bazılarının aklına hemen İmparator'un küçük kızı Buse geliyor. Bir tek o yazıyor, bir tek onun adı biliniyor. Blog yazarı olduğu için mi, yoksa popüler bir babanın kızı olduğu için mi derseniz, ona ben bir şey demem. Çünkü; yazdıkları, paylaşımları benim ilgi alanımın çok dışında kalıyor. Hatta, hala yazmaya devam ediyor mu, onu dahi bilmiyorum. Malum; büyük bir hevesle yazmaya başlayıp, sonra da bir blogu olduğunu bile unutanlarla dolu internet dünyası.

Esin Övet, geçenlerde köşesinde blog yazarlarını konu edinmiş. Çok havalı olduklarını ve  kuş sütü olmadan kahvaltı yapmadıklarını, binlerce lira almadan etkinliklere katılmadıklarını anlatmış. Biraz da kıskanmış galiba. Yalnız, blog yazarı ile Twitter fenomeni arasındaki farkı ayırt etmekte zorlanmış diyebilirim. Etliye sütlüye karışmayan, özlü söz veya  komikli tweetler ile takipçi kasanlara söylenen; 'şu bizim markayı tanıt, biz de seni görelim' mantığı ile çalışan fenomenleri, blog yazarı olarak algılamış olmalı. Elbette, profosyonel olarak blog yazan ve yazarak gelir elde eden kişiler var ama o iş anlatıldığı gibi değil. 

Esin Övet'in yazısı ve Mehmet Ali Erbil'in Çarkıfelek yarışmasına çıkardığı blog yazarları, blog camiasında çok eleştirilip, sosyal medyada bol bol paylaşılınca; çevremde olup ama olaya pek hakim olmayan bazı arkadaşlar, bana da "vaaayyy abiii" demeye başladılar. Gerek kişisel blogum, gerekse Radikal Blog yazılarıma karşı bakış açıları değişmeye başladı.  

Şöyle bir şey hayal ediyorlar sanırım :)

Gel de anlat!

Doğru... Ben de blog yazıyorum. Eğer yazdıklarıma blog yazısı deniyorsa, eyvallah. 

Burası bir gazetenin blog sayfası... Bizler de bila bedel düşüncelerimizi yazıyoruz. Yazarak para değil, daha çok düşman kazanıyoruz. Sonuçta, herkesle aynı fikirde olmamız mümkün değil. Devir de görüş paylaşma değil, taraf olma devri. Herkesin doğrusu tek ve sen de ister istemez diğer taraf oluyorsun. 

Sırtını bir yere dayamayan, birilerine yanaşmayan çoğu gazeteci bile işsiz kalırken, sırf inandığımız doğruyu yazmaya çalışan biz blog yazarlarına kim baksın. Anlatabildim mi arkadaş.

Velhasıl, ben sizin bildiğiniz, o blog yazarlarından değilim!. 

Cevdet Aykan Demir

cevdetaykandemir.com


YORUMLAR

Çok doğru söylemişsiniz... -

Kaleminize sağlık, ben de sizin saftayım..

3 0
Türkiye'de Blog Yazarlarının Hali -

Türkiye'de blog yazarlarına gereken önem ve değerin verilmediği kanaatindeyim. Yurtdışında bu çok farklı oysa. Burada bahsettiğiniz Buse Terim, babasından dolayı tanınan bir isim, bloguna hiç bakmadım. Esin Övet'in yazısını okuyacağım. Hülasa, sırtını bir yere dayamadan birşeyler yazmaya çalışan blog yazarlarının kıymetinin anlaşılması dileğiyle sözlerime son vereyim. www.suatsaygin.net

2 1
blog yazarı olmak -

Cevdet Aykan Demir Radikal Blog yazarlarını iyi tanımlamış. Her blog yazarı, para kazanan insanlar demek değil. Radikal Blog yazarları da öyle. Bizler; demokrasi, insan hakları, barış, eşitlik, çocuk gelinler karşı olmak, feodalitenin yarattığı çarpıklıkları, kapitalizmin aşırı kâr hırsının yarattığı çelişkileri, iş sağlığı ve güvenli vb. konularda düşünce beyan ediyoruz... Her şey para demek değil. parasız ama toplum için bazı şeyler de yapmak mümkün bu dünyada...

3 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.