Deniz Seki, Ay'a mı kaçtı?

23.07.2014 21:52:29
A+ A-

6 yıl 3 ay hapis cezası onanan ve de 30 Mayıs'dan beri kayıp olan Deniz Seki, sosyal medya tarafından bulunmuş olabilir. Günlerdir her yerde aranan ancak bir türlü bulunamayan ünlü sanatçının mevcut yeriyle ilgili çok önemli bir ipucu kimi çevrelere göre hiç beklenmedik bir şekilde ortaya çıkıverdi. Nasıl mı?

Bugün itibariyle dalga dalga tüm sitelere, 'Ay'da toprak sahibi olan tek Türk' başlığıyla bir haber yayılmaya başladı. Aslında eski bir haberin tekrar sunumu olan bu bilgiler silsilesi, tam anlamıyla da doğru değildi. Öncelikle haberin güncel şekline daha sonrasında da gerçeğine bakalım:

Hikaye 1980 yılında başlar, Amerikalı uyanık Avukat Dennis Hope, Uzay Antlaşmasının açığını yakalayarak koskoca uydu olan Ay'ı kendi adına tescil ettirir ve belgeleri de bir güzel başta Beyaz Saray olam üzere tüm ülke temsilciliklerine yollar. Bunla yetinmez ve Ay toprağını 4'er dönümlük 5 milyon parsele ayırarak satmaya başlar. Haberin başlığında lanse edilen isim de Emre Özerginli diye bir şahıstır. Bu toprak zengini kişinin fotoğrafı:

6. sıradan listeye giren Emre Özerginli'yi, 630.000 dönümle Tom Cruise, 700.000 dönümle Bill Gates, 880.000 dönümle Bush, 1.000.000  dönümle Abramoviç takip eder, zirvedeyse 1.500.000 dönümle Rothscild bulunmaktadır.

Gelelim gerçeklere, efendim tabii ki Ay'ın parsellenip satılması gerçek anlamda olası, mümkün değil. Mevcut durum tamamen İngiliz kökenli Moon Estates isimli şirketin, tamamen hediye konsepti katagorisinde yıllar öncesinden başlattığı bir pazarlama strateji. İnsanların sevdiklerine özel günlerde alabilecekleri bir enterasan hediye olarak da tarif edebiliriz. Şirketin Türkiye satış hakları Out of Turkey Gifts isimli şirkete ait, sahibinin ismiyse Fırat  Kurtoğlu. 

Satış bedellerine ve resmi toprak sahibi Türk sayısına gelirsek; 4 dönüm arazi 100 lira civarında ve Türkiye'den yaklaşık olarak 500 küsur kişinin, rakamlar daha fazla olabilir, Ay'da sahip olduğu bir toprak mevcut. Satışın ardından şirket alıcıya, üzerinde mevcut arazinin koordinatlarının bulunduğu Ay Haritası'nı ve o bölgeye ait tüm doğal zenginliklerin sahibi olduğuna dair belgeleri de gönderiyor. Görüldüğü üzere gayet parlak ve eğlenceli bir fikir. 

Gerçekler sosyal medya haberciliğinin mevcut durumunu ortaya koyarken, iyi de bu konunun Deniz Seki ile ne alaksı var sorusunun cevabını vermemiz  lazım tabii ki. 

Türkiye'den, Ay'da geniş araziler satın alan kişilerden birisi de Deniz Seki, mevcut alımı tam iki sene önce Temmuz ayında gerçekleştirmiş. 

Bu bilgiler ışığında, bazı parlak zekaların, Deniz Seki'nin olabileceği yerler listesine Ay'ı eklemesi de kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkıyor sonuç olarak.

Kolluk kuvvetlerimiz bu aralar biraz meşgul, malum sahur operasyonları falan, işler hafifledikten sonra Deniz Seki'yi son olarak orada ararlar mı acaba?YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.