Ekşi Sözlük cinsel şiddeti besliyor mu?

21.03.2016 20:29:05
A+ A-

Toplumsal şiddetin temelinde bireysel öfke, nefret ve şiddet güdülerimiz yatıyor. Sosyal medya şiddete tepki göstermenin bir aracı olarak kullanılsa da ırkçı, cinsiyetçi, ayırımcı nefret dili söylemleriyle şiddetin normalleştirildiği ve temellendirildiği bir mecra olarak da öne çıkıyor.

Daha önce de yazmıştım, kadınların çoğu zaman kadınlardan başka güvenebileceği bir dayanak noktası bulunmuyor. Bu kimi zaman erkeklerdeki empati eksikliğinden kaynaklanırken çoğu zaman erkeklerin işine gelen durumlarla gelmeyen durumları ince eleyip sık dokuyarak durumuna göre duyarlılık göstermesinden kaynaklanıyor. Durumuna göre şov yapmak, durumuna göre duyarlılık göstermek ve ilk fırsatta duyarlılığının sahte olduğunu istemeden de olsa belli etmek.

İnternette her yaştan insanın kolayca erişim sağlayabilip okuduğu Ekşi Sözlük'te bir zamanlar çağdaş ve eşitlikçi fikirler görebileceğinizi düşünmeniz mümkündü, bir zamanlar. Çok eskiden. Son birkaç yıldır kadına hakaretin ve kadını aşağılamanın merkez noktalarından birine dönüşmüş durumda Ekşi Sözlük. Twitter da bu yolda hızla ilerliyor. Öyle ki tacize karşı çıkmanın trip atmak olarak lanse edildiği bir sosyal medya aracı oldu artık sözlük.

Açılan başlıklar, altına girilen yorumlar, kadını aşağılayan entrylerin günün en beğenilen yorumları arasında yerini çabucak alması, bu yolla toplum mühendisliğine girişilmesi tehlikenin boyutlarını gözler önüne seriyor. Kadını aşağılamanın normalleştiği bir toplum dizayn etmenin enstrümanlarından biri olarak kullanılıyor sözlük. Günlük okunma oranlarının yüksekliği ise kadına şiddeti normalleştiren, en korkuncu ise komikleştiren bu entrylerin her yaştan ne kadar geniş bir okur kitlesine ulaştığını gösteriyor.

Ankara'da Hacettepe Üniversitesi'nde tacizciyi protesto etme hakkını kullanan ve gerekliliğini yerine getiren kız öğrencilerin acımasızca eleştirildiği bir ortamda taciz, tecavüz ve kadına şiddet haberlerinin ülke gündemine oturunca eleştirilmesi şov yapmaktan öteye geçemiyor.

Soru şu; tacizi, tecavüzü protesto etmek mi normaldir, yoksa protesto edilmesini eleştirmek mi? Tacizi sadece tecavüz boyutuna ulaştığında bir iki yazıyla kınamak mı samimidir yoksa taciz boyutuyken mi dur demek normaldir? Tacizi protesto edeni rezil etmeye çalışmak iyi niyetli bir hareket midir yoksa art niyetli bir hareket midir?

Peki siz mini etek giyen kızların cinsel özgürlükleri ve namuslarıyla igili çirkin fikir ve muhabbetlerin yalnızca dincilerden çıktığını mı düşünüyorsunuz? Sosyal medyada entelektüel birikiminin yüksekliğiyle övünen platformlarlarda kendinizi rahat mı hissediyorsunuz gerçekten? Ya bu platformları gerçekten okumuyorsunuz yahut okuduklarınızdan yaptığınız çıkarımlar fazlasıyla iyi niyetli. Zira Ekşi Sözlük'te de eteğinizin boyundan sizin yatağa atılma ihtimalinizi derecelendiren insanlar fazlasıyla mevcut ve bu entrylerin en beğenilen listesindeki sıraları hayli yüksek. Çünkü sosyal medyada sağ, sol, liberal fark etmeksizin erkekler korkunç yönleriyle aynileşiyor. Nihayetinde siz bir "fenalık" beklediğiniz tipoloji kadar hiçbir fenalık beklemediğiniz prototiplere karşı da gardınızı almak durumunda kalıyorsunuz.

Sosyal medya gücünün kadına şiddeti önlemek yerine kadını aşağılama yönünde kullanılması son derece korkunç ve üzerine düşünülmesi gereken bir mesele olarak çıkıyor karşımıza. Kadını aşağılamak ve okuyanları kadının değersizliği ve maddiliği gibi yanlış bir fikre yönlendirmek zamanla kadına şiddeti haberlerde acı, üzüntü ve endişeyle izlememize giden yolu açıyor.

Sahi sosyal medya taciz, tecavüz ve kadına şiddeti normalleştirmek ve erkeği her durumda haklı göstermek ve bu yazıları okuyan gençleri de bu yolda düşünmeye sevk etmek için kullanılan bir araç mıdır?

Hükümeti, yargıyı ve söz hakkı olan mecraları eleştirelim. Tamam. Ama sosyal hayatı düzenleme gücünü ciddi anlamda elinde bulunduran ve özellikle gençleri bu konuda yönlendirebilen ve yüreklendiren sosyal medya kullanıcılarının kadını önce sözlü olarak aşağılaması, küçük düşürmesi ve bunun ardından kadın fiziksel olarak zarar gördüğünde timsah gözyaşları nev'inden afili yazılar döşemesi ne kadar samimi bulunabilir?

İnternet ortamında bunları yazmak, insanlara doğrunun bu olduğunu lanse etmek ve bu yolla bu yazılara ulaşabilen genç erkek ve kızları bu yönde düşünmeye sevk etmek, bu yolla toplum mühendisliğine girişmek mümkünse, tüm bunları eleştirmek de normal olsa gerek.

Bana insaflı gelmeyense sosyal medyada yapılan eleştiri ve şakaların cinsel şiddet yangınını koca koca odunlarla harlayıp besleyip güçlendirmesi. Cinsel şiddete ortak olmayalım, cinsel şiddeti beslemeyelim, kadına şiddeti kendi bireysel öfkelerimizle temellendirmeyelim.