"Gelin Kız"ın Facebook kapağı

29.11.2014 10:15:39
A+ A-

Anlam yapıları sadece sözcüklere gizlenmiş şeyler değildir. Okumasını bilene; kıyafet seçimleri, arabanın modeli, facebook kapak resmi gibi pek çok şey, kendi içinde bir takım imalar, anlamlar ve mesajlar taşır. Kişiler bunun gibi işaretleri, bazen  istedikleri mesajları iletmek için özel olarak kurarken, bazen de  bilinçsiz olarak kurarlar.

Konumuz ise gelin kızın facebook kapağı. Bir genç kız, çocukluğundan beri, aldığı oyuncak bebekler, annesinin gelinliğini giyme merakı, beyaz atlı prensler, öpünce prense dönen çirkin kurbağalar gibi çeşitli masallarla birlikte, bu dünyadaki tek ideali evlenmek şeklinde kodlanarak yetişir. Dolayısı ise, toplumda evli olmak, evlenmek, bekarlara karşı kazanılmış bir zafer olmakla birlikte, toplum içinde de statü atlamakla eşdeğer olarak değerlendirilir.

Bunun simgesel gücü niteliğindeki fotoğraflar da, aynı 'zafer' imasıyla oraya buraya saçılır. Eskiden, yeni evliler, düğün fotoğraflarını sadece eve gelen meraklılara gösterme zevkini yaşarken, bu tabi aynı zamanda kısıtlı bir zevti. Çünkü, sokaktaki insanları çevirip, bakın ben evlendim bu da fotoğrafım diyemeyeceğinize göre, bu zevk sadece eve kabul edilen dar bir çevreye karşı yaşanıyordu.

Ancak taki facebook çıkana kadar. Facebook kapak fotoğrafı ile, tandığınız tanımadığınız, sizin sayfanıza bakan cümle aleme, seçtiğiniz fotoğraflar ile birlikte mesajlar verebiliyorsunuz. Örneğin, ideolojik bir tutuma yönelik bir foto seçebileceği gibi, bir aile fotoğrafı, eğer ki yeni evliyseniz de evlilik fotoğrafı konulabiliyor.  Yeni evlenmiş bir 'gelin kızın'  facebook kapağına ise böyle bir fotoğraf koyması, olmazsa olmaz bir dijital kültür ritüeli.

Evli kızın facebook kapağı ise şu anlamları taşır:

"Bakın cümle alem, ben evlendim ve şuan kocacığımla çok muyluyum

Bakın cümle alem, bakın eski sevgililerim, sizden daha iyisini buldum, pişmanlıktan ölün

Bakın sevgili kaynanam ve türevleri, ben kocamın varlığı ile, kimselere ihtiyaç duymayacak kadar güçlüyüm, aramıza asla giremezsiniz

Bakın bekarlar, ben sizi geçtim. Sizi arkamda bıraktım ve statü değiştirdim. Ah siz zavallı bekarlar"

gibi çeşitli anlamlar içerir. Beyaz gelinlik ve ortalama bir damatın birlikte çektirdiği poz, gücü yansıtan bir simgeye dönüşmüştür. 

Böyle bir fotoğrafın elbette mutlulukla ilişkisi vardır. Ne var ki mutlulukla ilişkisi görünen anlam olmak üzere, biraz önce saydığım anlamlar da o fotoğrafın örtük anlamlarıdır.

Ha bu arada, öpüştü öpüşecek şeklinde konulmuş fotoğraflar da vardır. Bunlar ise isyan içeriklidir. "Bekarken izin vermediğiniz legal sayılmayan şeylerin alasını bakın nasıl da doya doya yaşıyorum üstelik ayıp sayılmadan, size ip ucu olsun diye de ucundan gösteriyorum, oh olsun size" gibi anlamlar içerir.

Velhasıl  blogçular, işte,

ortalama bir fotoğraf nelere kadir..

 

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.