İtina ile hayrata reklam verilir!

02.02.2015 17:53:36
A+ A-

Son 15 yılda tüm kavramlar ters düz edilince insanlar ne yaptıkları mesleği ne söyledikleri cümleleri anlar oldu. Gazeteci her gün ben bu haberi, halk için mi, patronum için mi, yoksa büyük patron için mi yapıyorum diye sormaktan haber yapmaz hale geldi. Aynı sorun özel sektörde de yaşanıyor…

Birisi neden reklam verir. Ürününü önce daha fazla tanıtıp sonra satmak için. Yani kimse milyonlarını hayrata gazetelere, TV’lere, radyolara peşkeş çekmez. Ürettiği şey tanınsın sonra da tüketici gidip alsın ve tüketsin diye reklam verilir(di)! Ama özel sektör vergilerle baskı altına alınıyor. O yüzden X firması reytinglerde çok izlenen “Halk TV”ye reklam veremiyor. Listede olmayan başka kanala tüm reklamı yığıyor.

İçinden lanet olsun şimdi başıma vergi müfettişleri gelmesin de, birkaç milyonu vereyim yeter diyor. Ürün satma isteğinden amaç, vergi cezası yemeyeyim yaşamaya devam edeyim durumuna dönmüş durumda.

Eski Hollywood filmlerinde Sicilya mafyaları buna benzer yöntem kullanırdı. Bir yere, bir şirkete kafayı takan mafya orayı önce haraç ile kendine bağlar, sonra sahibine şantaj yapar, sonunda bir şekilde şirketi üzerine alırdı.

Bu yazıyı Cumhuriyet gazetesinin haberi üzerine yazmaya karar verdim…

Devlet kurumları, tirajı olmayan havuz medyasını büyük reklam paralarıyla desteklerken, muhalif gazetelere hemen hiç reklam vermedi. Aynı durum televizyon reklamlarında da yaşandı. Ülke Tv, TVNet, 360 TV, 24 TV, aHaber, Beyaz TV, gibi yandaş televizyon kanalları paraya boğuldu. Reklam pastasından en büyük payı, AKP hükümetinin devamlı olarak gazete ve televizyon sahibi yaptığı Ethem Sancak aldı.

Haberin devamını okumak için tılayın...

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.