Milli Twitter, Milli Facebook, Milli Youtube: Batıya karşı dik duruş!

07.04.2015 13:06:26
A+ A-

Türkiye’de faaliyet gösteren üç yabancı internet platformu Facebook, Twitter ve Youtube öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’a ilişkin bazı fotoğraf ve video içeriklerini kaldırmak zorunda kaldı. Alınan mahkeme kararıyla (ilginçtir ki kendi istedikleri kararları bir çırpıda çıkarabiliyorlar) bu üç siteye erişim engellendi. Eğer istenen yapılmazsa tümden kapatılacağı söylendi.  İçeriklerin kaldırılmasıyla siteler faaliyetlerine devam etti.

Bu öncelikle Anayasa Mahkemesi’nin daha önceki bir erişim engeli kararıyla ilgili iptal kararına ters… Anayasa Mahkemesi’nin kararı hiçe sayılmış haliyle Anayasa da hiçe sayılmış durumda. Peki, kimin umurunda? Anayasal haklarımız içinde iktidarlarına zarar verecek her hak engellenebilir. Buyursunlar, Yeni Türkiye!

Karar şu şekilde:

“Milli Güvenliği ve Kamu Düzenin Korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi ve kamu görevlileriyle vatandaşların internet ortamında yer alan yasa dışı içerikler nedeniyle mağdur olmaması, zarara uğramaması, hak ve özgürlüklerin muhafaza edilmesi amacıyla talebin kabulüne karar verilmiştir.

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması görüntülerini halen yayınlamakta olan Google adlı arama motoru ile aynı yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube adlı internet sitesinden görsel ve videoların, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun'un 8/2. maddesi uyarınca içerikten çıkarılmasına, mümkün olmadığı takdirde erişimin engellenmesine hükmedilmiştir.”

Hâkimlik, kararın yerine getirilmesi amacıyla doğrudan Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne gönderilmesine ve en geç 4 saat içinde erişim sağlayıcısı tarafından kararın yerine getirilmesine hükmetti.

Oysa Google’da mevcut içeriğin ortadan kalkması en hızlı haliyle 7-8 saat alabiliyor.

Erişim engeli karar veren hâkimin öncede sosyal medya yasağı konusunda talimli olduğu da ortaya çıktı. Hâkim Bekir Altun, daha önce de Twitter'da, kendisiyle ilgili bir haberin paylaşılmasına karşı hareket geçmiş, haberin linkini paylaşan tüm twitleri sildirmişti. Ocak ayında alınan “Twit sildirme” kararı, İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi Bekir Altun'un, "kişilik haklarına saldırı" olduğu gerekçesiyle yaptığı başvuru üzerine alınmıştı. Sonuçta, aralarında Nazlı Ilıcak, Arzu Yıldız, Hanım Büşra Erdal ve Barış Yarkadaş gibi gazetecilerin de bulunduğu kişilerin, bu konuda attığı tweet ve paylaştıkları linklerin “silinmesine” hükmedilmişti.

Tüm bu olan biten alternatif bir tarih yazımı olan sosyal medyanın bu konuda da sansürlenmesi ve Milli Eğitim Bakanlığı müfredatındaki gibi tarihin “milli” etiketiyle yazılmasını sağlamaktır. Hakaret ve küfrü ayrı tutuyorum. Haber yalan olmadıktan sonra o haberin yayılması haber alma ve haber verme özgürlüğüyle ilişkilidir. Bunu engellemek öncelikle anayasaya sonra da insan haklarına aykırıdır.

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.