SEO’da Başarı Sağlayan Altın Yöntemler

02.04.2014 23:35:58
A+ A-

Artık her şeyin dijital bir alternatifinin üretildiği ve bu dijital alternatiflerinin gerçeklerinin yerine kullanım oranının gitgide geliştirildiği dönemlerde yaşıyoruz. Bilgisayarın icadı ve kişisel bilgisayarların yaygınlaşmasının üzerine internet eklenince ortaya çıkan bilişim teknolojileri kavramı, dünyayı avuçlarımıza almamıza olanak sağlıyor. Özellikle mobil cihazların da internet devrimi ile tanışmasının ardından internet insan hayatında muazzam bir alan kaplamaya başladı. Devletler, şirketler, bireysel kullanıcılar; internetin nimetlerinden herkes faydalanıyor. Hatta internette var olmak gerçek hayatta var olmaktan daha büyük bir güç vaat ediyor. Bu gücün farkına varan kullanıcılar interneti etkin bir biçimde kullanmak için çeşitli yöntemlerin peşine düşmüş durumdalar. İnternette etkin biçimde varlık göstermenin en başarılı yöntemi ise şu sihirli kelimeden geçiyor; SEO.

SEO, internet kullanıcılarının en çok rağbet ettiği siteler olan arama motorlarına üst sıralarda çıkmak için yapılan bir çalışmalar bütünüdür. Söz gelimi internet üzerinden cüzdan satıyorsunuz. Bir kullanıcı Google'a "cüzdan" kelimesini yazıp arattığında gelen yüzlerce web sitesi arasında ilk sıralarda yer alıp müşteri edinmek istiyorsa yapması gereken şey SEO'dur. SEO'nun gücüne veren markalar internet üzerinden bir SEO savaşına girişmiş durumda. Peki etkin bir SEO çalışmasının yöntemi nedir? Herkes SEO yapmasına rağmen arama motorlarının ilk sayfalarında yer alan web sitelerinin SEO başarılarının ardındaki sır nedir?

Etkili SEO çalışmalarının sırrı SEO analiz, makale yazımı ve imleme yani backlink faaliyetlerinden geçiyor. Backlink, geri dönüş almak anlamında bir terimdir. Buna göre SEO için çalışılan sitenin linki çeşitli web sitelerinde yayınlanarak görünmez bir ağ oluşturulur. Bu da arama motoru aramaları için çok büyük pozitif etki yaratır. Başarılı bir backlink çalışması içinse öncelikle detaylı bir SEO analiz işlemi yapılmalıdır. SEO analiz yapılacak çalışmanın mahiyetini belirleyen bir tür ön hazırlıktır. SEO analiz çalışması ne kadar kapsamlı olursa başarı elde etme olasılığı o denli yükselecektir. SEO analiz çalışması yapılarak, yukarıdan verdiğimiz örnek üzerinden gitmek gerekirse, cüzdan kelimesinde rekabet, deri cüzdan ? erkek cüzdanı ? cüzdan modelleri vs. gibi çalışılması gereken diğer kelimeler ve cüzdan satışı yapan rakipler hakkında bilgiler tespit edilir. Makale yazımı ise web sitesinin linkinin verileceği makalelerin üretilmesidir. Makale yazımında dikkat edilmesi gereken husus ise yazılacak metinlerin içeriğinin mutlaka özgün olmasıdır. Eğer özgünlük sağlanamazsa yapılacak çalışma siteye katkı sağlamak yerine arama motorundaki mevut yerinin kaybolmasına bile sebep olabilir.

Arama motoru optimizasyonu kavramını ne kadar iyi öğrensenizde her sene yapılan güncellemeler kendinizi sürekli yenilemenizi gerektiriyor. İmleme işlemi ise üzerinde çalışılan web sitesinin arama motorlarına, sosyal medya mecralarına, haritalara ve diğer çeşitli internet araçlarına tanıtılmasıdır. Başarılı bir imleme çalışmasının başarılı bir backlink sağlamada göz ardı edilemeyecek derecede önemi olduğu unutulmamalıdır.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.