Sosyal medya yarar mı, zarar mı?

19.04.2014 20:43:38
A+ A-

İnterneti en basit şekilde anlatmak gerekirse interneti sürekli gece olan bir şehir olarak kabul edebiliriz, bu şehirde polis yok, sokak lambaları yok. "İnternet" şehri bu kadarda kötü bir yer değil, sınırsız bilgi veren kaynaklar var, ücretsiz olarak genel kültüre ve bilgiye ulaşabiliyorsunuz bunun yanı sıra para bile kazanabiliyorsunuz. Gerçek hayatta bu durumları göz önünde bulundurduğumuz takdirde sokakta dolaşırken gerekli önlemleri alırdınız değil mi? Bu durum internete geçince insanlar birden kavrayamıyorlar içinde bulundukları veya bulunabilecekleri tehlikeyi. Örnek vermek gerekirse sosyal medya platformlarında bir sürü içeriği beğenen, paylaşan vb. insanlar var, soracağım soru şu: Siz duvarlara beğendiniz şeyleri yazıyor musunuz "Ali Öner Ankara şehrini beğendi" tarzı? Yazıyorsanız bile bir süre sonra silinecektir merak etmeyin, ama interneti kullanarak yaptığınız tüm eylemler(beğenmek, paylaşmak vb. ) kaydediliyor hem de sınırsız bir hafızaya (Veri merkezlerine) ve isteyen herkes bunu yapabiliyor.

Sosyal medyayı çoğunlukla saçma bulan bir insan olarak size soruyorum bunu neden yapıyorsunuz, hususiyetinizi neden 2 milyar internet kullanıcısının önüne seriyorsunuz? Benim hesabım kitli vesaire gibi bahanelerle kaçıyorsanız hususiyetinizin büyük tehlike altında olduğunun Anadolu'da 15-16 yaşındaki internet kafe hackerlarının evinizin adresini bile bulabileceğini bilmiyorsunuz demektir (Öğrenmiş oldunuz). Okuduklarını sindirebilen ve kavrayabilenler tırstı, kendini kandıranlar ise çelişiyor. Buyrun aşağıdan tezlerimi sunayım.

 

Resim Paylaşma Platformları

Eskiden evlerde fotoğraf albümleri olurdu, çekilen resimlerin en güzelleri bastırılır ve o albümlerde muhafaza edilirdi. O albüm salonun ortasında açık durmazdı, apartman girişinde bütün komşular görsün diye sergilenmezdi. Öyle her gelen bakamazdı o resimlere, sadece yakın dostlar ve aile bireyleri bakabilirdi. Burdan çıkarılacak sonuç şu: Eğer fotoğraf albümünüzün olmasını istiyorsanız olsun fakat gelen geçen herkes bakamasın, seçici olun.

 

Durakta Bekleyen Yaşlı Amca

Hayır ölümü bekleyen yaşlı bir amcadan bahsetmiyorum, geçen gün duraktaydım otobüse bineceğim otobüste gelmek üzere. Yanda bekleyen bi hanımefendi var telefondan sefer saatlerine bakıyor, yaşlı amcada telaşlı otobüsü kaçırdığını sanıyor. Yaşlı amca gayet mütevazi bir şekilde "Hanım kızım otobüs kaç dakikaya gelecekmiş?" diye bir soru sordu kadının bir dakika durakladı, düşündü, düşündü, cevap vermedi. Sokakta insanların en basit sorularını bile cevaplamaktan kaçınan bir nesil yetişiyor, ama bu aynı nesil nasıl oluyor da internette her şeylerini korkmadan saçabiliyor? Sosyal medya sistemi size sorular sormadan kendinizin kendinizi adeta koşarcasına ifşa etmenizi sağlıyor.

 

Her Şey Kayıt Altında

2009 yılındaki istatistiklere göre bir sosyal medya sitesi kullanıcıları 1. 5 petabytelık resim yüklemiş (1 Petabyte=1000Terabyte) ve o okumadan kabul ettiğiniz kullanıcı sözleşmesinde sosyal medya sitesine yüklenen her veriyi veri tabanlarına kaydetme hakkı bulunduğu yazıyor. Bu adam sizin kızınızın doğumgünü partisini, arkadaşlarınızla gittiğiniz tatili neden kaydediyor? Geçmişte yaşanan birçok olayın bugün gazete manşetlerinde bulunduğunu göz önünde bulundurursak ve geçmişin teknolojisi ile bugünkünü karşılaştırırsak yüklediğiniz her veri ileride size şantaj malzemesi olarak geri dönebilir. Yahu ne alakası var demeyin, şu son 10 yıl içerisinde birçok davranış kabul görmekten çıktı veya kabul edildi, ileride ise ne olacağı meçhul.

 

Bedava Mesajlaşma (!)

Son senelerde internetin yaygınlaşması ve ucuzlaması üzerine "İnternet üzerinden bedava mesajlaşma" sağlayan programlar popüler oldu, insanlarında işine geliyor bu programlar, bir SMS için 32 kuruş vermek istemiyorlar bedavası dururken(!). Popüleritesini yakalamış ve devam ettiren programlar bugün reklam yapma gibi bir gayede bulunmuyorlar fakat pazara yeni girenler deliler gibi televizyon ve internette reklamlar yayınlıyorlar, bir kişide çıkıp şunu düşünemiyor "Bu adam benim bedava mesajlaşmamı sağlıyor ve bundan haberdar olmam için reklamlar yayınlıyor, üstüne üstelik reklamda almıyor programa. Bu adam nerden para kazanıyor?" O bedava sandığınız SMS'lerin ücretini aslında konuştuklarınızın monitörlenmesi ile ödüyorsunuz, eşinize, sevgilinize, metresinize, oğlunuza, iş ortağınıza ve daha nice kişiye yolladığınız mesajları iki kişi görmüyor o şirketin veri tabanına ulaşma seviyesi bulunan tüm çalışanları ulaşabiliyor. Hadi hayırlı ifşa olmalar. YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.