Twitter'da stalklayan gibi virüslerden kurtulmanın çözüm yolu

18.06.2015 21:33:55
A+ A-

Eğer bir Twitter kullanıcısıysanız; ekranınıza düşen 10 paylaşımdan 4-5 tanesi, "beni en son stalklayan" diye başlar. Tamamen etkileşim çevrenizden oluşan, uydurma kullanıcıların hesabınıza baktığını yazmaktadır. Bu da hem sizi hem de takipçilerinizi rahatsız eder. 

Her ne kadar kullanıcıların istekleri dışında atılan bu virüs paylaşımları, art niyetli uygulamalara verilen izinlerin sonucudur. Çünkü; Twitter sizin izniniz olmadan asla yabancı bir uygulamaya izin vermez ve sizin adınıza paylaşım yapmaz.

Herhangi bir linke tıkladığınızda, "Twitter ile giriş izni" ister ve siz de bunu kabul ederseniz, hesabınız artık sadece sizin kontrolünüzde değildir. Niyetine göre; neyi, ne zaman, nasıl paylaşacağını asla bilemezsiniz. Mesela; sizin adınıza spam tweetler atabilir, RT yapabilir, başkalarını takip edebilir.

Bir uygulama sizden resimdeki gibi izin isterse dikkatli olun. Buarada her uygulama art niyetli olmayabilir. Güvenilir ve bilindik uygulamaları tercih ediniz.

Stalklayan, popiniz kaç? Profilinize kimler baktı? gibi sadece merak uyandıran ve hiç bir faydası olmayan uygulamalardan kurtulmak mümkün müdür?Elbette...

Başta stalklayanlar olmak üzere tüm virüslerden kurtulmak ve hesabınızı kontrol altına almak için, aşağıdaki işlemleri yapmalısınız.

1- Bilgisayar ile Twitter adresine giriş yapın.
2- Twitter'da sağ üst kısmında bulunan menüden "ayarlar" seçeneğini tıklayın.
3- Twitter ayarlarında sol menüden "uygulamalar" seçeneğine gelin.
4- Tüm uygulamaların "erişime izin ver" seçeneklerini tıklayın ve hepsini kaldırın.
5- Mutlaka şifrenizi değiştirin.

Twitter hesabınız artık sadece sizindir.


NOT: Bu işlemleri; masaüstü bilgisayar, laptop, notebook vb. ile yapabilirsiniz. Telefon ile yapılmaz.

Bir uygulamayı görmek ve kullanmak istiyorsanız, işiniz bittikten sonra yukarıdaki işlemleri tekrar edin.

Cevdet Aykan Demir

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.