Fantastik Muggle Quidditch sporu Türkiye'de!

Fantastik Muggle Quidditch sporu Türkiye'de! SPOR
5,0
20.06.2014 15:46:10
A+ A-

J.K.Rowling tarafından yazılmış ve dünyanın en çok tanınan kahramanlarından birisi olan Harry Potter'ın etrafı tarafından dışlanmasından, takım lideri olarak kabul edilmesine dek uzanan mücadelenin en önemli aşamalarından birisidir Quidditch maçları.

                                                                     

Kitapta büyücüler arasında oldukça popüler olan bu spor, uçan süpürgelerinin üzerindeki oyunculardan kurulu olan takımların mevcut topa benzeyen nesneyi yuvarlak dairelerin içinden geçirerek, bir nevi gol atmaya çalışmaları mantığı üzerine kurulmuş. Tabii gerçek dünyada fantastik öğeler mevcut değil ancak bu spor hikayenin popülerliğiyle de beraber o kadar çok sevilmişki, başta Üniversite öğrencileri olmak üzere gençler arasında hızla yayılmaya başlamış.  İlk Muggle (kitapta büyü yapamayan anlamında kullanılan kelime)) Quidditch takımı Vermont, Middlebury’de bulunan Middlebury Koleji’nde 2005 yılında kurulmuş ve spor aktif olarak oynanmaya başlanmış. Kurallara göre her takımda 7 kişi bulunuyor: 3 Kovalayıcı, 2 Vurucu, 1 Tutucu ve 1 Arayıcı. İşin en ilgi çekici kısmı temel mantığı olan büyü kullanımına gerek duymadan kuralları kendilerine göre düzenlemiş olmaları. Quaffle olarak adlandırılan oyun topu için Voleybol ismi verilen bir Muggle sporundaki topu kullanıyorlar. Büyülü bir nesne olan Snitch yerineyse gerçek bir insan kullanıyorlar.

                                                                        

Kurallara gelince; oyuncular saha içerisinde sadece tek ellerini kullanabiliyorlar ve diğer elleri  tahmin edilebileceği üzere sürekli olarak bacakları arasına sıkıştırdıkları süpürgeyi tutmak zorunda. Puan kazanmak için Quaffle’ın geçmesi gereken delikler, yerden yaklaşık resimde görüldüğü üzere 1-2 metre yükseklikte bulunuyor. İçerisinden geçen her Quaffle 10 Puan olarak kabul ediliyor. Snitch ise 30 Puan olarak belirlenmiş. Snitch’i yakalayan takım, oyunu da bitirmiş oluyor kurallar gereği. şin enterasanlığı sadece bu kadar değil, 2007 yılından bu yana uluslararası Muggle Quidditch şampiyonaları düzenlendiğini duymak ne yalan söyleyeyim beni şaşırttı.

                                                                         

ABD'de 9.başlık olarak geçen 'Sporda cinsiyet ayrımcılığına karşı hazırlanmış yasalar' ve de büyülü Hogwards Okulu'ndan kalkan trenin çeyrek ibaresine yapılan göndermelerden oluşan Title 9 - 3/4 kuralı oldukça dikkat çekici. Kural 7 kişiden oluşan her takımın, en az iki oyuncusunun diğer bir iki oyuncudan farklı cinsiyette bulunmasını zorunlu kılmakta. Bu da ayrıca LGBTQ bireylerini de otomatik olarak oyunun içine dahil etmiş olarak sosyolojik bir duruş da sergilemekte.

Türkiye'deki ilk Quidditch takımı ODTÜ'de kurulmuş durumda ve de kendilerini şu şekilde ifade ediyorlar:

Topluluğumuz her yaş, her renk ve her kimlikten insanın fiziksel, duygusal ve sosyal olarak etkin bir hayata sahip olmasına rehberlik edecek, yenilikçi ve katılımcı bir örgütlenme yapısı ile süpürge üzerinde oynanan spor oyunlarını oynamak, bu spor dalları ile ilgilenen insanları bir araya getirebilecek etkinlikler düzenlemek ve spor dallarında kültürel çeşitlilik için altyapı oluşturmak amacını güder.

ODTU-Quidditch-toplulugu

Seyrettiğim videolardaki eğlence beni de cezbediverdi hemen, bir şekilde imkan yaratmak ve oynamak istiyorum. Zaten herkes aynı fikirde ki sporun fanatiklerinin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Bir gün Türkiye Ligi de kurulur ya da kupası düzenlenir kim bilir.

 

 

YORUMLAR

muggle quiditch -

bak bunun haberini yaptiydik biz. guzel goruntuler var. http://www.habervesaire.com/news/kitaptan-filme-filmden-sahalara-quidditch-2720.html

1 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.