Gamze Bulut'tan yeni bir yok oluş hikayesi mi?

Gamze Bulut'tan yeni bir yok oluş hikayesi mi? SPOR
5,0
13.08.2014 13:12:54
A+ A-

22. Avrupa Atletizm Şampiyonası, İsviçre'nin  Zürih şehrinde yapılan eleme yarışlarıyla başladı. 1500 metre kadınlarda ülkemizi temsil eden ve madalya umutlarımızdan Gamze Bulut, 25 atletin yarıştığı elemelerde 4.18.28 derecesiyle yarışı 24.sırada  tamamladı ve elendi. 
 
Londra olimpiyatlarını hatırlayanlar bilir...
 
Aslı Çakır Alptekin'in ardından 2.sırada yarışı tamamlayıp, gümüş madalya alan Gamze Bulut'tan açıkçası böyle bir performans beklemiyordum. Elemeleri güle oynaya geçip, finallerde ise yarışı madalya ile tamamlayacağını şampiyonayı takip eden herkes gibi ben de bekliyordum. 
 
2012 Avrupa Şampiyonasında ve Londra olimpiyatlarında 2.olan bir atletin, elemelerde elenmesi hakkında ne gibi bir açıklama yapılacak açıkcası çok merak ediyorum.  Zirveden en dibe vurmayı anlayamıyorum. Şampiyonaya hazırlanırken antreman dereceleri ile eleme yarışında elde edilen derece kıyası mutlaka yapılmalıdır. Elbette, sporcular insan ve her an başarılı olacaklar diye bir kural yok. Ancak bu kadar kötü performans olamaz ve birileri bunun izahını yapmalı, gerekirse bedelini ödemelidir. Bir gazetede ise, sporcunun regl yani adet döneminde olduğu, bu nedenle başarısız olup elendiği yazılmış. Kadın sporcuların bu konuda tedbir alabilirler mi bilemiyorum. Antrenörler bunu nasıl açıklayacak hep birlikte göreceğiz. 
 
Spor ve özellikle atletizmde daha önce başarılı olmuş, devşirme sporcular ile milli takım oluşturup başarı bekleniliyor. Arada sırada çıkan yerli sporcular ise doping konusunda bayağı bir nam yaptılar. Eskiden zevkle, gururla izlediğim atletizm yarışmalarında, en ufak başarıda "eyvah yine doping" çıkmaz diye düşünmekten kendimi alamıyorum.
 
Londra'da Gamze'nin önünde 1.olan Aslı Çakır Alptekin ve Süreyya Ayhan aklıma  ilk gelenler. Gamze Bulut'tan madalya beklerken yeni bir yok oluş hikayesi mi izleyeceğiz? 
 
Tesis yatırım deyip sporda çağ atladığımızı söyleyenler ise pek bir sessiz oluyorlar bu konularda. 
 
Lütfen bir açıklama... 
 
 


YORUMLAR

Prim ve Ödüller -

Türkiye'de Olimpik branşlarda ve olimpik olmayan branşlardaki ödül dağılımı o kadar adaletsiz ki... Düşünün olimpiyat 2.si olmuş sporcumuzu öncelikle tebrik ediyoruz.Malum kendisinin adı caddelere,kapalı spor salonlarına verildi ve bunun yanında yaklaşık 1milyon TL... Türk Sporcusuna verilen bu ödüller;sporu,bir derece yapsam da artık bu işkencelere antrenmanlara katlanmasam evimi arabamı alsam da yatsam, mantığıyla yetiştirilmiş buna mahkum edilmiş sporcularımızın maalesef kendilerini geliştirmemesine yol açmakta... Acaba ABD,Olimpiyatlarda madalya alan bir sporcusuna ne kadar ödül vermekte? 2010 Dünya Basketbol Şampiyonasın 2.olan Türk milli takımı kişi başı 1 Trilyon(yeni parayla 1 milyon TL) prim alırken niçin ABD şampiyon olan takımının oyuncularına 15 bin dolar prim veriyor? Ve en önemli bizim spor adamlarımız ve yöneticilerimiz ne kadar sporun içindeler?Sporun içinden gelen ne kadar yöneticimiz var?Gerçekten spordan ve yönetimden anlayan insanlar mı yönetici oluyor;yoksa baba parası olanlar veya hükümetten ordan burdan tanıdıkları olanlar mı?

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.