PSV taraftarı ve Amedspor'a bakışımız?

PSV taraftarı ve Amedspor'a bakışımız? SPOR
5,0
17.03.2016 00:04:55
A+ A-

lign: baseline;">

Futbol bir oyun.

Futbol güzel bir oyun.

Futbol milyonları peşinden sürükleyen bir oyun. 

Futbol bir tutku, futbol yaşam biçimi, futbol hayata tutunma aracı, futbol bir aile, futbol bir kimlik.

Adına daha nice anlamlar yüklenen futbol; çok insani, çok duygu dolu haberler ile gündeme geldiği gibi aşağılık gayri ahlaki haberler ile de malesef gündeme geliyor.

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde  oynanacak Atletico Madrid - PSV maçı için Madrid'e gelen bir grup PSV taraftarının yaptığı insanlık dışı davranışları görmek, herkes gibi beni de çok üzdü.

Meydandaki kafelerde alkol alan Hollanda takımı PSV'in taraftarları, mülteci kadınlara bozuk para atarak, şınav çektirerek kendilerini göre eğlenmişler! Nerden bakarsan bak, izahı olmayan bu saçma hareketlere, bu ahlaksız görüntülere ne söylesem ne anlatsam az gelir. Futbol ve insanlık adına utanç verici...

Bu çağdışı görüntülere sebep olanlara, hem hukuki hem de ahlaki olarak gereken ders verilir. Daha önce benzer olaylarda yaşandığı gibi; takımcılık, taraftarcılık yapıp hiç kimse onları sahiplenmeye kalkmaz. 

Meydanda iğrenç görüntülere tepki veren az da olsa insanların olduğunu da görmek insanlık adına güzeldi. Ülkemiz'de de sosyal medya ve medya bu olaya tepkisiz kalmadı. PSV taraftarlarını astılar kestiler. Meşhur deyimle kınadılar. Türkiye Futbol Federasyonu ve Cumhurbaşkanı takım adını yanlış söylese de gereken açıklamayı yaptı. Yazdıkları ve sözleri manşet oldu. Haklıydılar...

Gelelim bize;
Bir önceki gün TFF 2.Lig Kırmızı grup takımlarından Amedspor, deplasman maçı için gittiği Sivas'ta konaklayacak otel bulamadı. Son çare olarak şehrin 40 km.dışında bir yerde konakladılar. İki gündür yazılıp konuşuluyor. Ne Türkiye Futbol Federasyonu ne Spor Bakanı ne Başbakan ne de sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir açıklama duyduk. Spor dostluk, barış, kardeşlikti ya... Ondan yazayım dedim. 

Profosyonel ligde mücadele eden bir takımın konaklayacak yer bulamaması kimin sorumluluğunda? Federasyon'uh bu konuda yetkisi veya görevi bulunmuyor mu? Olmasa dahi bir dahli olamaz mıydı?

Bir kulubün kendi ülkesinde konaklayacak yer bulamaması da utanç meselesi değil mi?

Evet; "Elin gözündeki çöpü görüp, kendi gözündeki merteği görmez" olan bizler, ne diyoruz bu işe? Bir sözünüz, bir iki kelamınız yok mu? Ha derseniz ki; ileri demokrasi böyle bi' şey, onu da ben bilmiyorum. 
 
Cevdet Aykan Demir 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.