Trabzonspor'da neler oluyor?

Trabzonspor'da neler oluyor? SPOR
5,0
10.11.2014 23:54:47
A+ A-

"Trabzonspor'un çalınan haklarını geri alacağım ve 1 ay içinde esir kupayı Trabzon'a getireceğim" diyen, İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu seçimli kongrede Trabzonspor başkanlığına aday oldu. Seçilmesi daha yüksek ihtimal olarak görülen adaylardan, Muharrem Usta ile arasındaki en önemli faktör geçmiş dönem şike davasına daha çok sahip çıkıyor gözükmesiydi. Muharrem Usta, geleceğe ait projelerini anlatırken, Hacıosmanoğlu geçmişin hesabını soracağını söylüyordu. 27 Mayıs 2013 tarihinde Trabzonspor kongre üyeleri yeni başkanımız İbrahim Hacıosmanoğlu diye karar verdi.

 

Yeni Trabzonspor Başkanı, ilk icraat olarak takımın başında bulunan Teknik Direktör Tolunay Kafkas'ın haberi dahi olmadan, 1461 Trabzon hocası Mustafa Reşit Akçay'ın yeni hoca olduğunu açıkladı. Öze dönüş denilip, PTT 1.ligde fırtına gibi esen 1461 Trabzon takımın futbolcuları A takıma alındı. Bir de Trabzon'a yıldız gelmiyor diyenlere inat Malouda ve Bosingwa gibi iki yıldız kadroya katıldı. İstenilen sonuçlar gelmeyince Mustafa Reşit hoca ile yollar ayrılıp Trabzonspor tarihinin önemli isimlerinden Hami Mandıralı'ya takım emanet edildi. Takımda oturmuş futbolcuların yanına 1461 Trabzon kökenli genç futbolcuların uyumu ile Hami hoca takıma ayrı bir hava getirdi.Takım gerçekten güzel futbol oynuyor, farklı galibiyetler alıyor, defansif futbol yerine hücuma dönük oyunuyla geleceğe umut veriyordu. Hami hocayı en sert eleştirenlerin bile, bu durumda yeni sezonda Hami hoca ile yola devam edilmesi gerektiğini söylüyorlardı. Sezon başlarken birden bire bu sefer Hami hoca ile yollar ayrılıyor ve Cezayir milli takım hocası Vahid Halilhodziç'e görev veriliyordu. Transfere doymayan ve hiç bir zaman doymayacağı anlaşılan Vahid hoca ile eski takım nerdeyse komple lav ediliyor, 21 civarı yeni futbolcu ile transfer rekoru kırılıyordu. Öze dönüş hikayesi rafa kaldırılmış oluyor, yıldız avcılığına çıkılıyordu. Birbirine benzemeyen transferler ile toplama bir takım kuruldu. Doğru dürüst idman dahi yapamayan takım ligde beraberlikler rekoru kırıyor ve Trabzonspor tarihinin en kötü dönemini yaşıyordu. 8 hafta içinde, 6 beraberlik, 1 galibiyet, 1 mağlubiyet. 

 

Vahid hocaya her zaman tam destek veren, nerdeyse her istediği oyuncuyu transfer eden, hatta o giderse beraber gideriz diyenler, takım ve hoca Belçika'da Uefa grubu için en önemli maçına çıkmadan yarım saat önce memleketin önemli gazeteleri, "Trabzonspor Ersun Yanal ile anlaştı" diye son dakika haberi geçiyordu. Ve beklenen oldu... Trabzonspor başkanı, dostu Vahid Halilhodziç ile yolların ayrıldığını resmi siteden açıkladı.

 

Şimdi, takımın başına hangi hocanın geleceği konuşuluyor. Ersun Yanal ismi öne çıkıyor hatta anlaşılıp işin sadece imzaya kaldığı yazılıyor. Trabzonspor camiasında Ersun Yanal için şike davası tapelerinde ve daha önce TBMM şike komisyonunda adı geçiyor diye istemezük diyen taraftarlar çoğunlukta. Bu konuda yöneticiler başka konuşuyor, şike davasını takip eden hukuk kurulu bam başka. Bakalım başkan ne yapacak merakla ben de bekliyorum. 

 

Bu arada, geçmiş dönemin hesabını sormak için göreve seçilen ve yaklaşık 1.5 yıl içinde 5. hoca ile anlaşmak üzere olan İbrahim Hacıosmanoğlu ve yönetimi yerel mahkemenin yeni seçimli kongre kararına uymuyor davayı Yargıtay'a taşıyordu. 

 

***

 

Ulusal ve uluslarası mahkemelerde ve spor tahkim kurulllarında şike suçu sabitlenmiş, şike davası bitmiştir. Bu mahkemelerin ve spor tahkim kurullarının kararları memleketi yönetenlerce uygulanmamıştır. Şike suçluları koruma altına alınmış, onlar için her türlü yasal düzenleme yapılmış, şike suç olmaktan çıkarılmıştır.  Gerekirse, 5 yıl Avrupa kupalarına katılmayız denmiş, bizzat canlı yayında şike cezaları kişilere verilmeli, kurumlar ayrılmalı denmiştir.

 

 

Taraftar, 2010 - 2011 şampiyonluk kupası Başbakan'da (yeni Cumhurbaşkanı) derken,  Yöneticilerin onun etrafından ayrılmamalarına ne demeli? Şike davasının hala bir sonuca varamayıp ortada bırakılmasının sebebi kim? 

 

Trabzonspor'un şehrinde, memleketi yöneten kişilere yüzde 60-70 oy verilmiş, yaptıklarının doğru olduğu tasdik edilmiş, sadece sandık dilinden anlayanlar için, sandıkta destek verilmiştir. Siyasilere karşı  hiç bir tepki verilememiştir. Şehir halkını bir nebze anlayabilirim. Diyebilirim ki, Trabzonspor'dan daha önemli dertleri var ve hadi bu bir nebze kabul edilebilir. Ne yar'dan ne ser'den geçemiyorlar. Ama sırf şike davası yüzünden seçilenlerin ve en büyük Trabzonsporlu olduklarını iddia edenlerin, mitingden mitinge koşmalarını, karşılamadan karşılama yarışına girmelerini anlayamıyorum. 

 

Açık konuşmak gerekirse, bir Trabzonspor taraftarı olarak ne yönetimin, ne de taraftarın ne istediğini anlayamıyorum. Bir yandan saha içi başarı beklenirken, bir yandan da şike davası için mücadele edilmek isteniyor.  Bir kısım taraftar #TrabzonNotTurkey derken, bir kısmı memleketin çimentosu olmaktan dem vuruyor. Taraftar başka, hukuk kurulu başka, yönetim bam başka konuşuyor. 

 

Trabzonsporlular önce buna bir karar vermesi gerekmiyor mu? Geçmişi unutup yarışmacı bir takım mı yapacağız, yoksa geçmişin bir hesabını soracağız?  Biz de sadece futbol konuşup, yeni transfer duyum ve haberlerleriyle mi çoşalım?

İkisi bir arada olmuyor...  3 yıldır anladık işte...Oldurmuyorlar...

 

Bu soruların cevabını herkes kendine göre verdikten sonra,   kimin teknik direktör olacağına karar vermek daha kolay olacak. Bu soruların cevabı verilmedikten sonra ha Hasan olmuş, ha Kel Hasan...Ha Ersun Yanal olmuş, ha Bülent Uygun... Ne farkeder...? 

 

Nasılsa, para bol...! Bir kaç ay sonra bir kaç milyoncuk da ona verir ve ardından gönderir sonra da yenisine bakarız. 

Nasılsa, Trabzonspor Mehmet Ali Yılmaz tesislerinde petrol çıkmış ya! 

 

İnsan öğütmeye, insan küstürmeye devam...

 

 

***

Trabzonlu olmadığım ve sadece uzaktan bir Trabzonspor taraftarı olduğum için, yaşananları belki de ben anlayamıyor ve farklı bakıyorum. Trabzonspor tarihime not olsun diye de buraya yazıyorum. 

 

Bu gidiş iyiye gidiş değil. Umarım ben yanılırım. 

 

Cevdet Aykan Demir

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.