GÜLEN İN GÜLEMEYEN MÜRİDLERİ

04.03.2013 17:17:12
A+ A-

Not:Bu yazi bir yıl önce kaleme alınmıştır.

Bundan bir yıl önceki bir yazımda “En çok konuşulan iki adam Erdoğan ve Öcalan” diye bir başlık atmış, Türkiye’de bir süreç değişecekse, bunu “bu iki adamın” başlatacağını ve değiştirebileceğini yazmıştım.

Üçüncü önemli ismi yani, Fethullah Gülen’i ise, işin içine katmamıştım.

Şimdi onlar dolaylı olarak masaya oturdular ve Erdoğan için asıl sorun olan üçüncü ismi açıkladılar.

 

Bunu tabi ki Erdoğan yapamazdı, o işi Öcalan’a bıraktı. Oysa bu üçüncü adam son yıllarda Öcalan’dan daha çok Erdoğan’ın önüne engel koyanlardan biriydi.

Öcalan’ın dediğinin tersine Erdoğan’ı iktidara Gülen Hareketi taşımıştı. Erdoğan’ın son senaryosuna göre de Kürtler araya sokularak “Gülen’in şerrinden” kurtulunacaktı.

Bu arada basına sızdırılan, bana göre her iki tarafında işine gelen, görüşme tutanaklarında, daha çok “Kürt” sorununun önündeki engellerin değil, Erdoğan’ın önündeki engellerin aşılması olduğu görülmektedir.

 

Öyle ki Türkiye’de bugün hiçbir tehlike arz etmeyen Ermeni, Rum ve Yahudilerin hedef alınmasının asıl nedeninin, Amerika’daki lobiler arasındaki çekişmeden kaynaklandığı açık ve nettir.

Amerikan emperyal sistemi içinde oluşan ve çıkar savaşı için sürtüşen lobiler, Erdoğan’a karşı, Gülen ve diğer Ermeni, Rum ve Yahudi lobilerini araya sokarak Erdoğan’ın gelecekteki taht hayallerini yok etmektedirler.

 

Bundan dolayı da Erdoğan’ın uzun vadeli bir geleceği yoktur. “Dereye düşen, yılana sarılır” misali Kürtlerden destek istemektedir.

 

ABD tarafından TC’nin son 35 yıllık tarihinde, insanların önüne ikramiyeden çıkar gibi atılan, geçmişte, adı, sanı, ne olduğu bilinmeyen, hatta bir geçmişi olmayan, bugünkü durumuyla da, içinde birçok soru işaretini, bilinmeyeni taşıyan, yaptıkları faaliyetleriyle, okullarıyla, Türkçülükleriyle, işlettikleri binlerce dershaneleriyle, dini anlayışlarıyla, televizyon kanallarıyla, basınlarıyla ve ekonomileriyle güç olan, ya da güç edilen “Gülen Cemaati” ya da öbür adıyla “Gülen Hareketi” herkes için tehlikeli olmaya devam etmektedir.

 

“Gülen Hareketi” başta Emperyalistlerin ve özellikle de emperyalistlerin taşeronu TC sisteminin 12 Eylül darbe planlarında kullanılmak üzere hazırlandığı 12 Eylül darbesinden sonra da, Kürtleri ve solu bastırmak için kullanılmaya devam ettirileceği yazılan çizilen ve bilinen bir gerçekliktir.

 

Özel tasarlanan “Gülen hareketi”, ilk başlarda, özel tutulan lüks eğitim evlerinde hareketlendirilmiş, sırasıyla kurulan yurtlarda çoğaltılmış, ondan sonrada sistemin içine sokulan dershanelerle toplumu aşılama başlamıştır. Eğitimde zorunlu olarak dayatılan özel dershanelerle de, ekonomik çarkları dönmeye başlamış, açtıkları yatılı ve paralı okullarla da, TC’nin en ücra köşelerine kadar, fakirlik edebiyatı adı altında girilmiştir. “Hareket” Ekonomisini yükselttikçe de, daha çok kazanmak, aynı zamanda “Türklüğü” ve ılımlı İslam’ı transfer etmek için uluslararası pazara açılmıştır.

 

“Gülen Hareketinin” yükseliş dönemini, son yıllarda AKP’yle olan çıkar çatışmaları nedeniyle sorunlu bir hale gelmiştir. Buna bir de içinde bulunduğu uluslararası ülkelerde de faaliyetleri mercek altına alınma eklenince “Gülen Hareketi” zorunlu olarak duraklama devrini yaşamaya başlamıştır.

 

Gülen Hareketi için gelecekteki en büyük tehlike AKP hareketidir. Gülen hareketi bu nedenle gelecek süreçte, gerileme dönemini yaşamamak için AKP’yle kapışmak zorundadır.

 

Bir de gelecek dönemde “Gülen Hareketi” için, AKP’nin dışında problem olacak olan şey “Gülen hareketi” içindeki müritlerdir.

Yaklaşık 35 yıldır ”Gülen hareketine” içtenlikle hizmet veren bu müritler AKP'yi iktidara taşıma görevini üzerine almış, ama iktidarın önemli hiçbir katmanda yer alamamışlardır.

AKP'nin tüm iktidar katmanlarında yer alan kadroları ise, özellikle bu müritlerin önlerini kesmiş, kendilerinden daha yeteneksiz ve yiyici olan bu kesimler, onların söz sahibi olmalarına bilinçli olarak engel olmuşlardır.

Bu nedenle gelecek süreçlerde en büyük sorun, birde “Gülenin” müritlerinden doğacaktır. Gülenin müritleri ve onların aileleri, sessizleştirilen, pısırıklaştırılan durumlarından rahatsızlık duymaktadırlar.

Bunun hesabını da en çoktan en yakınında bulunan “Gülen” taşıyıcılarından sormaya başlamışlardır. Artık Gülen hareketi müritlerine yetmiş, ama onların ailelerine yetmez duruma gelmeye başlamıştır.

 

Doğu Ergilin kitabında yazdığı gibi “Gülen hareketinin” müritlerinin çoğu, girişken ve sosyal değildir ve bu bir aldatmacadır.

İlk başta katı bir eğitimden geçirtilen halleri, bastırılan duyguları, sosyalleşmelerinin önüne koyulan yasakları, kadın erkek sorununa bakışları, insanlar arası ilişkilerden etkilenirim korkuları, teknolojik dünyayla uyumsuzlukları, her ne kadar yeni süreçte değişmeye başlasa da, AKP'liler gibi kendini gösterememiştir ve geri planda kalmalarına ve kan kaybını neden olmuştur...

 

Gülen hareketinin zorunlu sosyal ve kültürel değişimlerine birde politik değişimler eklenmiştir.

Erdoğan’ın politik cambazlıkları, zaman zaman “Gülen Hareketini” aşırı Türkçü, zaman zamanda, Kürt düşmanı yapmış, ılımlı görünmeye çalışan Güleni Fetva veren ırkçı bir lider duruma getirmiştir

 

Benim derdim “Gülen hareketinin” ne olduğu ne olacağı değildir. Çok belli ki “Gülen hareketi” gelecekte çıkar grupları tarafından alaşağı edilecektir. Bu aynı zamanda Erdoğan ve onun hareketi içinde geçerlidir. Bundan dolayıdır ki Erdoğan “Gülene” karşı Kürt oylarına ihtiyaç duymaktadır.

 

Benim değinmek istediğim Erdoğan’ın çıkarları ve geleceği için, Kürtlerin ve Kürt hareketinin önüne koyulan adı “Çözüm Süreci”nde

“ bir kez daha Kürtler “adına karar verenler tarihteki rollerini mi tekrarlayacaklar, yoksa yeni bir Kürt tarihi mi yazacaklar, esas sorun buradadır.

Bu nedenle süreç, açık olarak tartışılmalı insanlar düşüncelerinden dolayı baskı altına alınmamalıdırlar.

 

Susmak, susturulmak, yapılanları onaylamak anlamına geleceğinden herkesin açık ve net, “neyi” onayladıklarını bilme hakkı vardır.

Çünkü tarih yapanları da, onay verenleri de, UNUTTURMAZ ve AFFETMEZ.

 

 

 

 Nebahat Dertli

Yazar Astrolog

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

aglayan bizler... -

Kaleminize saglik güzel bir analiz olmus. az gülenler ve cok gülenlerin cikar para güc kavgasindan bize geriye kalan aglamak.... insan onuruna yakisir, hak ve hukuk , bilim bilgi toplumu olamiyan türkiyem aydinlarini,ilericilerini,demokratlarini üc darbede yutan canavar türkiyem Kürtler sahte cözümlerden medet umar olsun ,türk toplumu hicbirseyi cözemez hale gelmis Ne adamlar ne baskanlar ne padisahlar kalici degil bu dünyada en fazla yüzyil bir sanat eseri bir resim bir roman bir siir 1000 yil bilmem anlatabildimmi......

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.