Anlatılmayan tarihimizle gurur duyabilmek için!

15.04.2013 10:04:17
A+ A-

 

Biz Türkiye halkı oldum olası tarihimizle hep gurur duymuşuzdur. Ne var ki gurur duymaktan haz aldığımız tarihimizin sadece hep iyi yanları! Öyle ya; mesela Kurtuluş Savaşı'ndaki cefakâr insanımızın emperyalist devletleri yurttan kovması, Yunanlıları denize dökmemiz, İstanbul'dan İngilizleri def etmemiz, Anadolu'dan Fransa ve İtalya'yı kovmamızla hep gurur duymuşuzdur. Hatta Sarıkamış dağlarında  Rus ordusuna karşı tek bir kurşun atamadan donarak hayatlarını kaybeden binlerce vatan evladımızla dahi gurur duyan bir milletiz!

Hepsi iyi hoş da, peki madalyonun diğer yüzündeki tarihimizle de aynı şekilde gurur duyuyor muyuz? 1915 Ermeni tehciri, Dersim katliamı, Aşkale sürgünü, 6-7 Eylül olayları v.b Yoksa Bu olayları sümen altı edip tarihimizde olmadığını mı varsayıyoruz? İnsanoğlu her zaman iyi şeylerle anılmak hatırlanmak ister, bu tarihi içinde geçerlidir. Ne yazık ki biz Türkiye halkı da  gerçekleri görmeye eğilimi olmayan milletler gibi yaşanmış bazı olayları yaşanmamış farz ediyor ve hatta adının zikredilmesine karşı devlet eliyle yasalar hazırlayıp dile getirenleri cezalandırma yoluyla korkutuyoruz. "Ama öyle değildi..." dediğiniz zaman da cevap olarak "Bre gafil bizim tarihimizi neden kötülüyorsun bizim atalarımız öyle şey yapmazlar! Biz öyle bir millet değiliz" gibi teraneler okumaya başlıyorlar. Tarihte de yaşanıldığı gibi her kim kötü yanlarını, tarihini, geçmişini saklamaya çalışsa da, gerçekler er geç dile gelmiştir/gelecektir.

Tüm dünya ülkeleri gibi bizim ülkemizde, ülke insanımız da kuşkusuz tarihiyle gurur duymalıdır, duymaya da hakkı vardır. Fakat salt madalyonun iyi tarafındakilerle gurur duyup diğer tarafındaki kötü tarihi görmezden gelerek değil ikisini aynı şekilde hatırlamalıdır. Hatırlamalıdır ki bir daha kötü şeyler yaşanmasın, yaşatılmasın.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.