Anne ve babanın sorumlulukları nelerdir?

16.12.2015 08:11:14
A+ A-

Geçen hafta gelir seviyesi iyi olan bir mahallenin yeni yapılmış ve çok modern İlköğretim okulunun içini dolaşırken öğrencilerin yaptıkları çalışmaları sınıf duvarlarına asılı panolarda merakla okudum. Sonra Anasınıfının önündeki panoya sıra gelmişti. Panonun üzerinde büyük yazılarla" Anne ve babamızın sorumlulukları nelerdir?" diye yazıyordu. Merakla okumaya başladım...

Toplamda 19 çocuğun bu soruya verdikleri cevaplar asılmıştı bu panoya. Çocukların isimleri yazılı olduğu için 11 kız 8 erkek çocuk vardı bu sınıfta.

Bu soruya verilen cevapları tam 3 kez okuyup not ettim.

Çocukların tamamı bu soruya cevap verirken onlara göre anne ve babanın görevlerini evlerinde nasıl görüyor, öğreniyor ve bilyorlarsa yaptıkları işleri sıraya koyarak  öyle cevap vermişler.

Bakalım anasınıfı çocukları bu soruya nasıl cevap vermişler:

Bütün çocuklar annenin ilk sorumluluğunun "temizlik yapmak, bulaşıkları yıkamak, çamaşırları yıkamak  ve yemek yapmak" olduğunu yazmışlar.

Yine bütün çocuklar babanın sorumluluğunun "dışarıda çalışmak, eve bakmak ve eve para getirmek" olduğunu yazmışlar.

Benim oğlum yurtdışında doğdu ve 3,5 yaşındayken Türkiye'ye geldi. Tek kelime Türkçe bilmiyordu ve onu 2 yıl bir Anaokuluna gönderdik. Yeterli derecede Türkçe öğrendi ve şimdi 2.sınıfa gidiyor.

Eve gelince aynı soruyu oğluma sordum ve merakla nasıl cevap vereceğini bekledim. Oğlum, annenin sorumlulukları nedir? sorusuna hiç düşünmeden  "çalışmak, çamaşırları yıkamak ve çocuklarına yardım etmektir"diye cevap verince çalışmakla neyi anlatmak istediğini sordum. "İşinde çalışmak" diye cevap verdi.

Peki babanın sorumlulukları nelerdir? diye sorunca çok güldü ve "yemek yapmak, bulaşıkları yıkamak, evi temizlemek, çocuklarının ödevlerine yardım etmek, çocuklarını gezmeye götürmek ve çocuklarına banyo yaptırmak" dedi.

Bu okul hem mimari açıdan hem çok temiz bir okul olmasından dolayı Türkiye'de gördüğüm en güzel okuldu...

Miniklerin cevapları ise böyle...

İnsan Arabistan'ı düşününce "buna da şükür" demekten edemiyor...YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.