Büyük devlet, büyük ödül!

14.07.2015 15:12:53
A+ A-

Elazığ Belediye Başkanı Ak Partili Mücahit Yanılmaz'ın, Ramazan ayı nedeniyle ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara verilen ve 100 liralık harcama limiti olan sosyal kartların dağıtıldığı fotoğrafların internet sitelerinde paylaşılması, kentte ve sosyal medyada tepkiye yol açtı.

Sosyal Devlet klasik liberal demokrasinin ekonomik ve siyasal temellerini değiştirmeden sosyal güvenliğin sağlanması, işsizliğin önlenmesi, emeğiyle yaşayanların korunması ve yaşam düzeylerinin yükseltilmesi yoluyla sosyal eşitsizlikleri giderme işlevini yüklenen devlete denir . Ayrıca sosyal devlet anlayışı, Ergun Özbudun tarafından "devletin sosyal barışı ve sosyal adaleti sağlamak amacıyla sosyal ve ekonomik hayata aktif müdahalesini gerekli ve meşru gören bir anlayış" olarak tanımlanmaktadır. Bir başka kaynakta da yurttaşların toplumsal (sosyal) durumlarıyla, refahlarıyla ilgilenen ve yurttaşlara asgari bir yaşam düzeyi sağlayan devlet olarak tanımlanmaktadır.

Allah rızası adı altında fakirlere verilen mal, para, ilim gibi insanın muhtaç olduğu herhangi bir şey`e sadaka dense de sosyal bir devlette bunlar olmaz. Oluyorsa bu ülkeye sosyal devlet diyemeyiz.

Bu olsa olsa sadaka devleti olur...

T.C .Anayasası madde 60: "Herkes , sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar."diyor.

Yasları birer sosyal devlet olan gelişmiş ülkelerden almayı bilceksin ama, uygulamaya gelince yasalar yerine bayramdan bayrama, makarna-kömür dağıtıp sonra da "biz büyük ülkeyiz"diyeceksiniz.

Buna kargalar bile güler...

Yoksulluğun genel olarak kavranmasında, yoksulluğu sadece gelir  eşitsizliği ve ekonomik düzlemde değil, aynı zamanda toplumda sosyal, kültürel ve siyasi eşitsizliklerin yansıması olarak ele almak çok önemlidir.

Elbette bu bir ilk ve son da değildir. Yadırgadık mı bunu? Ben yadırgamadım çünkü bu tür manzaralar ancak bizim gibi az gelişmiş ülkelerde olur ve sık sık görülür. Demokratik ve sosyal bir devletten çok uzak olan benim güzel yurdum, sırf birileri buralardan besleyip beslensin diye ülkemiz adeta bir sadaka devleti haline dönüştürülmüştür.

Unuttunuz mu daha dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın yaptıgını? Dünyanın hiçbir medeni ülkesinde bir Bakan, bir  Başbakan, bir Vali derdini anlatmak isteyen birine hem de sokak ortasında herkesin  içinde elini cebine sokarak çıkartıp da "al şu parayı derdine bak" demez.

Bu çirkin manzarayı görenler ve bilmeyenler de sanar ki devlet büyükleri vatandaşa başarılarından dolayı bir ödül takdim ediyor. Bundan daha büyük ödül olur mu? Tam tamına 100 TL. Bozdur bozdur harca....

Derse bu sosyal hukuk devleti değil sadaka devleti olur...

Bu tür manzaraları sık sık görünce ister istemez aklıma şu gavur dediklerimizin ülkeleri geliyor.

Bunlar nasıl gavurlar ki herkesin geçinecek kadar bir maaşı, başını sokacak bir evi, sene de bir maaş tutarı tatil parası..

Kapı kapı dolaşıp "kira mı, su paramı, ödeyemiyorum, ekmek alacak paramız yok" diye bir durum da yok.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.